Dlaczego komputer głośno pracuje?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Dlaczego komputer głośno pracuje?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Głośna praca laptopa najczęściej świadczy o problemach z układem chłodzenia. Jeżeli nie jest on w pełni sprawny, może wystąpić przegrzewanie się laptopa, chociaż zwykle taka sytuacja powoduje zwiększony hałas dochodzący z układu chłodzenia. Każda taka sytuacja jest wskazaniem do przeglądu systemu chłodzenia komputera. Problemy z głośną pracą laptopa zazwyczaj kończą się koniecznością zdemontowania obudowy laptopa. Każde takie działania powinniśmy wykonywać z dużą ostrożnością, a jeśli nie mamy doświadczenia w tej dziedzinie, powinniśmy odwiedzić profesjonalny serwis komputerowy. W tym artykule dowiesz się, jakie są przyczyny głośnej pracy laptopa i co zrobić, aby pozbyć się problemu. Zapraszamy!

Laptop głośno chodzi – najczęstsze przyczyny

Najczęstszą przyczyną głośnej pracy laptopa jest zanieczyszczenie lub awaria układu chłodzenia, która zmniejsza wydajność jego pracy. Laptop będzie głośno pracował, jeżeli wentylatory i radiatory są zatkane kurzem a  na procesorze i CPU karty graficznej znajduje się wyschnięta pasta termoprzewodząca.

zdemontowany wentylator

Głośna praca laptopa może być spowodowana również zwiększonym nagrzewaniem się wnętrza komputera podczas grania, gdy jego podzespoły pracują na najwyższych obrotach, emitując więcej ciepła. System chłodzenia ma za zadanie utrzymać optymalną temperaturę podzespołów laptopa, co sprawia, że musi pracować ciężej.

Laptop głośno pracuje również wtedy, gdy któraś z części układu chłodzącego uległa zużyciu. Najczęściej jest to problem wyschniętej pasty termoprzewodzącej lub uszkodzonego wentylatora.

Komputer głośno pracuje – co robić?

W warunkach domowych można spróbować oczyścić układ chłodzenia komputera. Wymaga to jednak zazwyczaj zdemontowania obudowy, aby uzyskać dostęp do wnętrza sprzętu.

W Internecie dostępne są różne porady dotyczące czyszczenia wnętrza laptopa, ale nie zawsze są one wiarygodne i skuteczne. Przykładowo odkurzanie elektroniki odkurzaczem może skończyć się uszkodzeniem podzespołów, podobnie jak przecieranie komputera wilgotną ściereczką.

Jeżeli nie masz pewności jak usunąć nadmiar kurzu i zabrudzeń ze swojego laptopa, powinieneś skorzystać z usług serwisu komputerowego. Tam nie tylko sprawdzą, dlaczego laptop głośno chodzi, ale również naprawią układ chłodzenia, by pracował w optymalny sposób.

Czyszczenie laptopa

Regularne czyszczenie laptopa pozwala uniknąć problemów z przegrzewaniem się sprzętu. Niestety, mało który użytkownik o tym pamięta.

W trakcie używania komputera przez otwory wentylacyjne dostaje się do niego sporo kurzu i zanieczyszczeń (np. okruszków jedzenia, sierści zwierząt). Głośna praca laptopa może świadczyć o tym, że nagromadziło się go tak dużo, że układ chłodzenia nie jest w stanie utrzymać właściwej  temperatury we wnętrzu. Przegrzewanie się może skutkować uszkodzeniem podzespołów i awarią laptopa. Konieczne jest wyczyszczenie układu chłodzenia, aby temperatura wróciła do optymalnej wartości.

zabrudzony układ chłodzenia

Kompleksowe czyszczenie można zlecić w serwisie komputerowym. Technicy rozbiorą laptopa na części pierwsze; sprawdzą, co powoduje, że głośno chodzi, usuną zabrudzenia i kurz z płyty głównej, wymienią pastę termoprzewodzącą i wyczyszczą wentylatory.

Kompleksowe czyszczenie systemu chłodzenia w serwisie

Czyszczenie komputera w warunkach domowych

W domowych warunkach można spróbować przetrzeć komputer czystą, suchą i miękką ściereczką (np. z mikrofibry), która usunie zabrudzenia i kurz z klawiatury i obudowy. To czynność, którą warto wykonywać regularnie. Nie tylko zapobiegnie dostawaniu się zanieczyszczeń do wnętrza, ale również wpłynie pozytywnie na pracę klawiatury

Zapchany kurzem wentylator nie działa wydajnie

Sprężone powietrze – czyszczenie wnętrza komputera

Kurz z wnętrza można próbować usunąć sprężonym powietrzem, po zdemontowaniu obudowy. Powietrze pod ciśnieniem wydmucha zalegające w zakamarkach kłaczki, nie uszkadzając przy tym elektroniki. Przy używaniu sprężonego powietrza należy pamiętać o tym, że pojemnik należy zawsze trzymać zaworem do góry.

Czyszczenie układu chłodzenia

Warto jednak pamiętać, że używanie sprężonego powietrza do dmuchania przez otwory wentylacyjne przy zamkniętej obudowie nie jest wskazane. W większości przypadków przynosi efekt odwrotny do zamierzonego: kurz jest wpychany jeszcze głębiej do wnętrza urządzenia i do wnętrza wentylatorów, bo nie mają gdzie ulecieć. Prawidłowo kurz należy wydmuchiwać z wnętrza laptopa na zewnątrz, ale to wiąże się z demontażem jego obudowy – przynajmniej częściowym. W tym przypadku czyszczenie najlepiej zlecać specjalistycznym serwisom laptopów. Demontaż laptopa wykonany przez osobę bez doświadczenia może skutkować uszkodzeniem obudowy lub innych podzespołów. W niektórych przypadkach nieostrożność użytkownika może doprowadzić także do uszkodzenia zawiasów lub nawet ekranu! W takiej sytuacji zamiast czyszczenia, konieczna będzie także wymiana matrycy i elementów obudowy laptopa.

Wymiana pasty termoprzewodzącej

Pasta termoprzewodząca jest masą, która znacząco poprawia  przewodzenie ciepła. Aplikuje się ją pomiędzy podzespoły rozgrzewające się w trakcie pracy, takie jak np. procesor, GPU, itd. a elementy odbierające ciepło – radiatory. Dzięki niej ciepło jest sprawniej odprowadzane do radiatora, a następnie wydmuchiwane przez wentylatory, na zewnątrz obudowy laptopa.

Mimo wysokiej jakości produkowanych dziś past termoprzewodzących po pewnym czasie pasta traci swoje właściwości, co skutkuje zwiększonym nagrzewaniem się obudowy komputera, zbyt wysoką temperaturą w układach GPU, CPU oraz słabym chłodzeniem wnętrza komputera. Wyschnięta pasta termoprzewodząca nie spełnia swojego zadania, dlatego konieczne jest jej usunięcie i nałożenie nowej warstwy.

Zaschnięta pasta termoprzewodząca

Wymianę pasty termoprzewodzącej można zrobić samodzielnie (wymaga to rozkręcenia obudowy oraz posiadania odpowiedniej pasty) lub udać się do serwisu komputerowego, gdzie podczas jej wymiany zostanie dodatkowo przeprowadzone czyszczenie laptopa z kurzu. Głośna praca komputera jest znakiem, że sprzęt się przegrzewa i wymaga szybkiej interwencji, nie warto więc zwlekać.

Awaria układu chłodzenia

Głośna praca laptopa bywa efektem awarii układu chłodzenia. W tańszych modelach komputerów wentylatory i inne podzespoły mogą być gorszej jakości (np. są wykonane ze słabszego plastiku) i łatwiej ulegają uszkodzeniu (np. odpadają łopatki wentylatora).

Jeżeli wentylator pracuje głośniej niż dotychczas i można wyczuć zwiększone nagrzewanie się obudowy, może to oznaczać, że słabe wiatraki nie są w stanie odprowadzić nadmiaru ciepła na zewnątrz. Głośny wentylator, który prócz szumu wydaje dodatkowe dźwięki, może również świadczyć o, np. uszkodzeniu łożyska lub połamaniu się jego łopatek.

Podczas czyszczenia można wymienić słabe wiatraki na lepsze modele

W efekcie chłodzenie nie działa tak efektywnie jak powinno. W najgorszym przypadku może dojść do przegrzania się podzespołów w komputerze i w konsekwencji ich uszkodzenia. Warto zawczasu udać się do serwisu, by sprawdzić, czy układ chłodzenia funkcjonuje prawidłowo i czy nie jest konieczne jego czyszczenie lub wymiana części, które uległy uszkodzeniu. Czyszczenie wnętrza komputera należy dokonywać okresowo. Jednak nie da się precyzyjnie wskazać czasu po upływie, którego należy to wykonać, gdyż zależy zwykle od intensywności używania laptopa lub czystości miejsca, w jakim pracuje.

Laptopy gamingowe – rozgrzewanie się wnętrza komputera

Laptopy gamingowe (przeznaczone do grania) mają komponenty wysokiej jakości. Również system chłodzenia musi tu być znacznie bardziej wydajny, bo obciążona karta graficzna i procesor mocno się nagrzewają.

Zdarza się więc, że w trakcie grania laptop głośno pracuje; słychać wentylator, a obudowa urządzenia się silnie rozgrzewa. Nie jest to niczym zaskakującym – w większości przypadków za głośną pracą komputera kryje się zwiększone użycie karty graficznej i procesora, które wymaga odpowiedniego chłodzenia.

Kurz w wentylatorze

Nie wystarczy wyczyścić kurzu z zewnątrz – zalega on również we wnętrzu laptopa.

Warto jednak zwrócić uwagę czy laptop głośno chodzi cały czas, czy jedynie podczas gry. Zbyt głośna praca układu chłodzenia może oznaczać awarię któregoś z jego elementów.

Dlatego w przypadku, gdy laptop zacznie głośno chodzić, warto go przynieść do diagnostyki w serwisie. Zwlekanie z diagnozą może prowadzić do poważnego uszkodzenia sprzętu.

Połamane łopatki wiatraka

Komputer stacjonarny głośno pracuje – co robić?

Komputery stacjonarne również są narażone na zanieczyszczenia. Trzymane pod biurkami lub na rzadko sprzątanych szafkach zbierają cały kurz, który następnie zatyka system chłodzenia.

Także i one powinny być regularnie czyszczone. Głośna praca komputera jest wskazówką, że należy to zrobić jak najszybciej.

Zwykle jest tak, że komputery stojące na podłodze szybciej się zatykają kurzem niż komputery umieszczane na biurku. Warto takie komputery częściej sprawdzać. Zapewni to bezawaryjną pracę.

Połamany wentylator

Komputer stacjonarny – czyszczenie

W komputerach stacjonarnych czyszczenie układu chłodzenia jest znacznie prostsze. Wystarczy wykręcić kilka śrubek z obudowy, by dostać się do wnętrza urządzenia. Również i tutaj nie należy używać odkurzacza. Najlepiej oczyścić wentylatory miękkim pędzelkiem i usunąć kurz, który zebrał się na dnie obudowy. Dodatkowo można również czyścić wnętrze sprężonym powietrzem. Warto pamiętać, aby nie czyścić wnętrza komputera w pokoju czy biurze. Najlepiej wykonać to na zewnątrz pomieszczenia. Zwykle w komputerach gromadzi się niewyobrażalna wprost ilość kurzu i wydmuchiwanie tego w pomieszczeniu, gdzie przebywają ludzie, jest szkodliwe dla ich zdrowia. Dobrym miejscem do wydmuchania kurzu z obudowy będzie np. balkon.

Regularne czyszczenie komputera lub laptopa zapobiegnie uszkodzeniu układu chłodzenia i zapewni jego wydajną pracę. Jeżeli nie wiesz, jak to zrobić, warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia serwisu komputerowego, gdzie specjaliści kompleksowo zajmą się problemem.

Zdjęcia: materiał Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*