Cyfrowe zeznanie podatkowe 2023, czyli o czym należy pamiętać i jak rozliczyć PIT przez internet

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Cyfrowe zeznanie podatkowe 2023, czyli o czym należy pamiętać i jak rozliczyć PIT przez internet

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wielu Polaków zastanawia się, gdzie rozliczyć PIT online. Niektórzy mają też pewne wątpliwości co do tego, jak funkcjonuje cyfrowy system podatkowy w naszym kraju. W związku z tym postanowiliśmy pokrótce wyjaśnić Państwu zasady składania formularzy drogą elektroniczną. Odpowiemy też na pytanie, czy urzad skarbowy sam rozliczy PIT oraz jak to zrobić osobiście. Zapraszamy do lektury!

Przejdź rozliczenie podatkowe z intuicyjną aplikacją PITax.pl

 

Cyfrowe rozliczenie PIT 2022 – urząd skarbowy

Zacznijmy od tego, że każdy z nas wciąż może złożyć rozliczenie podatkowe w tradycyjny sposób. W każdej jednostce urzędu skarbowego są gotowe druki, które można ręcznie wypełnić i zostawić lub wysłać pocztą. Można też udać się do biura rachunkowego, które uzupełni dokumenty, jednak to będzie wiązało się ze stosowną opłatą. Niemniej dziś naprawdę nie ma co tracić ani czasu, ani pieniędzy. Wypełnienie PIT 2023 online jest bardzo proste i samo Ministerstwo Finansów zachęca obywateli do korzystania z tego rozwiązania. Urzędy skarbowe w całym kraju od lat przyjmują dokumenty podatkowe drogą elektroniczną i z ich punktu widzenia to również jest bardzo wygodne.

Oczywiście rozliczenie z podatku drogą cyfrową nie oznacza, że fiskus wszystko zrobi sam. Ten obowiązek bezwzględnie leży po stronie podatników, a zadaniem urzędu jest weryfikacja poprawności danych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Niemniej od zeszłego roku urząd skarbowy może wstępnie przygotować formularz. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) to usługa, która umożliwia rozliczenie PIT-u przez fiskusa. W niektórych przypadkach to w zupełności wystarczy, lecz każdy podatnik powinien dokładnie sprawdzić dokument. Rzecz w tym, że KAS nie ponosi odpowiedzialności za błędy formalne i to my sami musimy zadbać o to, aby ich nie było. Inaczej mówiąc, wsparcie ze strony urzędu skarbowego ma charakter wyłącznie pomocniczy. Instytucja nie wyręcza nas z obowiązków fiskalnych, a jedynie sprawę ułatwia.

Program PIT 2023 ma dostęp do tych danych, więc tam Państwo znajdą wszystkie informacje. Tam też Państwo będą mogli uzupełnić formularze o dane, których system KAS nie uwzględnił. Chodzi między innymi o ulgi. Ważne jest również to, że urząd skarbowy sam nie uzupełnia deklaracji, które odnoszą się do działalności gospodarczej.

Z PITax.pl zeznanie podatkowe uwzględni wszystkie ulgi

PITy rozliczenie online

Samodzielne rozliczenie podatku w internecie jest możliwe od lat. O ile poszczególne ułatwienia ze strony urzędów skarbowych z roku na rok się powiększają, o tyle sama możliwość składania deklaracji online nie jest w Polsce niczym nowym. Nie będzie przesadą, gdyby ktoś powiedział, że miliony Polaków korzystają z tego rozwiązania każdego roku. Zwykli pracownicy, jak i przedsiębiorcy czy artyści pracujący na zasadzie umowy o dzieło, a nawet emeryci i renciści – wszyscy mogą rozliczyć swój PIT 2023 poprzez odpowiednią stronę internetową. Będzie to łatwe, szybkie i całkowicie bezpieczne. Samo Ministerstwo Finansów także na łamach swojego serwisu umożliwia rozliczanie podatku, aczkolwiek w internecie jest też kilka alternatywnych opcji. Z pewnością powinny z nich skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Poza tym poszczególne witryny różnią się pod względem interfejsu czy funkcjonalności. Dobry serwis pomoże na przykład bezbłędnie dobrać formularz do konkretnej sytuacji podatkowej. To istotne, ponieważ zły wybór będzie miał konsekwencje. Urząd skarbowy weryfikuje wszystko i z pewnością odezwie się do Państwa, jeśli zaistnieją błędy. To może oznaczać opóźnienia, a nawet kary finansowe. Nie powinno się zatem unikać funkcjonalnych i pomocnych rozwiązań, prawda? W każdym razie usługa składania PIT-ów przez internet, o ile jest na wysokim poziomie, przeprowadzi każdego podatnika przez rozliczenie z podatku krok po kroku, a jej algorytmy wskażą ewentualne pomyłki. A gdy dokumenty będą gotowe, system poprosi o autoryzację, po czym automatycznie wyśle je do urzędu skarbowego odpowiedniego dla adresu osoby, która postanowiła się rozliczyć w ten sposób. Wówczas na jej adres e-mail zostanie dostarczone elektroniczne potwierdzenie odbioru. To cyfrowe zaświadczenia będące dowodem na to, że Państwa zeznanie podatkowe trafiło do właściwej placówki. UWAGA – potwierdzenie nie świadczy, że wszystkie rubryki zostały wypełnione poprawnie i że podatek jest już rozliczony. O tym zadecyduje urząd skarbowy i jeśli jest coś nie w porządku, z pewnością dostaną Państwo osobne pismo w tej sprawie. Nie ma jednak co się obawiać zawczasu. Rozliczenie PIT 2023 online to bardzo skuteczny mechanizm i z jego pomocą naprawdę łatwo jest uniknąć pomyłek.

PIT jak rozliczyć bez internetu?

Jak już wspomnieliśmy, można sprawę załatwić całkowicie offline za sprawą poczty i papierowych formularzy wypełnionych ręcznie. Niemniej do dyspozycji podatników w Polsce są również odpowiednie programy komputerowe, na których można wypełnić swoje PIT-y poza siecią. Siłą rzeczy nie będzie można ich wysłać drogą elektroniczną, ale będzie można je wydrukować lub zapisać, aby móc z nich skorzystać w chwili, gdy internet będzie już dostępny. Poza tym aplikacja PIT 2023 działa dokładnie na takich samych zasadach jak jej wersja internetowa.

Rozliczanie podatku z PITax.pl jest bardzo proste

Zdjęcia: materiał Klienta.

 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*