Bezpieczne dawki leków dla dzieci

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Bezpieczne dawki leków dla dzieci

Materiał partnera

Istnieje wiele leków, które można podawać dzieciom od pierwszych tygodni życia. Nie oznacza to jednak, że można to robić bezmyślnie – przedawkowanie leków u dziecka to zagrożenie dla jego zdrowia. Najważniejsze to wiedzieć, jak bezpiecznie dawkować leki dla dziecka. Podpowiadamy, jak wykorzystać kalkulator do wyliczania dawek leków.

Skąd wiadomo, ile leku podać dziecku?

Bez względu na to, z jakim lekiem mamy do czynienia, dawkowanie powinno być szczegółowo opisane na etykiecie lub ulotce załączonej do leku. Dawkowanie może określić również lekarz, jeśli to on zalecił stosowanie danego preparatu. Wówczas stosujemy się do dawek wskazanych przez pediatrę.

Jeśli jednak chodzi o lekarstwa przeciwbólowe i przeciwgorączkowe sprzedawane bez recepty, takie jak ibuprofen i paracetamol, które chcemy podać dziecku samodzielnie, musimy obliczyć, jaka dawka dla naszego dziecka będzie odpowiednia.
Do preparatów z paracetamolem i ibuprofenem dla dzieci dołączone są tabelki, które uwzględniają, ile leku (w miligramach) znajduje się w 1 lub w 5 miligramach, a także specjalna łyżka lub miarka w formie strzykawki, która pozwala dokładnie odmierzyć porcję preparatu. W tabelce przeliczone są jednorazowe i maksymalne dobowe dawki leku dla dzieci o określonej masie ciała. Z ulotki dowiemy się również, jaka jest maksymalna dobowa dawka leku na jeden kilogram masy ciała dziecka, więc jednorazową dawkę możemy obliczyć sobie sami, mnożąc masę ciała dziecka w kilogramach przez dawkę leku w miligramach.

Kalkulator – paracetamol, ibuprom i inne leki przeciwgorączkowe dla dziecka

W przypadku ibuprofenu dawka na kilogram masy ciała wynosi 20-30 mg. Zatem dobowa dawka leku dla dziecka, które waży 20 kg, wynosi między 400 a 600 mg. Jeśli 5 ml syropu zawiera 200 mg ibuprofenu, to znaczy, że dziecko może przyjąć między 10 a 15 ml leku na dobę rozłożone w kilku dawkach co kilka godzin.
Drugim najpopularniejszym lekiem przeciwgorączkowym dla dzieci jest paracetamol. Dawka bezpieczna dla dziecka to 10-15 mg na 1 kg masy ciała w dawce jednorazowej. Maksymalna dawka dobowa to 60-75 mg/kg masy ciała.
Kiedy obliczamy odpowiednie dawki leków, powinniśmy zwracać uwagę na to, ile leku znajduje się w 1 ml preparatu. Są syropy forte, które w mniejszej objętości zawierają podwójną dawkę leku.
Bardzo praktycznym narzędziem, które pozwala sprawdzić, jak dawkować leki przeciwgorączkowe, są dostępne on-line kalkulatory. Aby je znaleźć, należy w wyszukiwarkę wpisać frazę „kalkulator paracetamol” lub „kalkulator ibuprofen”. W ten sposób znajdziemy specjalne aplikacje, gdzie wystarczy wpisać rodzaj leku i wagę naszego dziecka, by dowiedzieć się, ile leku możemy podać.
Popularnym lekiem przeciwbólowym jest aspiryna, jednak kategorycznie nie wolno jej podawać dzieciom przed 12. rokiem życia.

Przedawkowanie leków u dziecka – jakie są skutki?

Przedawkowanie leków u dziecka może mieć różne skutki, w tym zatrucie organizmu. Jest szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, seniorów oraz osób z chorobami wątroby. Przedawkowanie leków jest drugą najczęstszą przyczyną przeszczepu wątroby na świecie!

Jakie są skutki przedawkowania paracetamolu? Najczęściej spotykane to ból nadbrzusza, nudności, wymioty, jadłowstręt oraz uczucie niepokoju. Po dłuższym czasie, jeśli nie zareagujemy odpowiednio szybko, stan chorego może się pogorszyć.

Jeśli obserwujemy u dziecka wymienione objawy po podaniu leku, a mamy wątpliwości, czy dawka była odpowiednia, powinniśmy od razu udać się do szpitala. Antidotum w tym wypadku jest acetylocysteina. Im szybciej zostanie podana, tym większa jest szansa uratowania zdrowia pacjenta.
Przedawkowanie ibuprofenu objawia się: nudnościami, wymiotami, rzadko biegunką, bólem w nadbrzuszu. Dodatkowo mogą wystąpić szumy uszne, bóle głowy i krwawienie z przewodu pokarmowego. Co więcej, zbyt duża dawka ibuprofenu może wywoływać senność, dezorientację, pobudzenie i drgawki – to dlatego, że lek ten wpływa na układ nerwowy. Przy ostrym zatruciu może wystąpić kwasica metaboliczna i wydłużenie czasu protrombinowego (INR), a nawet ostra niewydolność nerek lub uszkodzenie wątroby.
Leczenie po przedawkowaniu ibuprofenu polega na zwalczaniu objawów zatrucia, nie istnieje bowiem antidotum na ibuprofen.

Jak bezpiecznie dawkować leki dla dziecka?

Jeśli mamy wątpliwości, ile leku podać dziecku i jak bezpiecznie dawkować leki dla dziecka, najlepiej jest skonsultować się z pediatrą. Zapisując dany lek, powinien on dokładnie opisać, w ilu i jakich dawkach oraz co ile godzin powinniśmy go podawać. Zawsze należy też zapoznać się z ulotką dołączoną do preparatu – znajdziemy w niej wszystkie niezbędne informacje na temat bezpiecznego dawkowania oraz grupy wiekowej, dla jakiej lek jest  przeznaczony.

opracowano na zlecenie „USP Zdrowie sp. z o.o.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*