Burst/pexels.com
Wystarczy choć przez chwilę przyjrzeć się pracy baristy, aby stwierdzić, że przygotowanie kawy może być prawdziwą sztuką. Przeczytaj artykuł, żeby poznać tajniki parzenia kawy inspirowane poradami profesjonalistów.
Wszystkie osoby będące kawoholikami cenią sobie kawę z ulubionej kawiarni, ale jeszcze większą satysfakcję sprawi im zaparzenie równie dobrego napoju we własnym domu.
Istnieje wiele metod parzenia, ale dla uzyskania pysznego smaku kluczowy jest wybór odpowiedniej kawy. Warto kupować ją w lokalnych palarniach albo od zaufanych producentów. Przy wyborze zwróć uwagę na poziom intensywności, skład gatunkowy i profil smakowy kawy. Bariści polecają zazwyczaj kawy ziarniste, które oferują głęboką intensywność i wyrafinowany smak. Kawa po kwadransie od zmielenia nieodwracalnie traci ponad połowę procent smaku i aromatu, dlatego kluczem do sukcesu jest zmielenie ziaren bezpośrednio przed ich zaparzeniem. Jeśli nie posiadasz ekspresu z funkcją mielenia, to za niewielką kwotę możesz kupić łatwy w obsłudze młynek ręczny lub zasilany na prąd.
Jeśli rano walczysz z czasem, dobrym wyborem mogą być także kawy rozpuszczalne. Z pewnością nie będą oferowały takich doznań smakowych jak świeżo zmielona kawa, ale ich zaparzenie zajmie tylko chwilę – w sam raz, żeby szybko się rozbudzić i zacząć nowy dzień. Nawet jeśli ma to być tylko kawa śniadaniowa, warto wybrać mieszankę dobrej jakości i pełną aromatu.
Istnieje wiele metod parzenia kawy. Wszystko zależy od Twoich preferencji, czasu, który zamierzasz poświęcić na przygotowanie napoju, budżetu oraz preferowanego smaku i stopnia zmielenia kawy. W kawiarniach na ogół używa się ekspresu ciśnieniowego. Początkującym koneserom kawy poleca się często zakup ekspresu przelewowego albo kawiarki, które są dużo tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu.
Dla wielu osób kawa może być codziennym rytuałem, który wprawia w dobry nastrój i odpręża. Jeśli czas nie gra dla Ciebie wielkiej roli przy zaparzaniu, możesz skorzystać z metod niewymagających użycia ekspresu ciśnieniowego. Należą do nich m.in.: drip, french press, chemex, aeropress. Zastosowanie tych metod wymaga czasu i cierpliwości, ale daje wiele satysfakcji i pyszną kawę.
Jakość użytej wody ma duży wpływ na doznania smakowe. Do zaparzania kawy nie nadaje się woda zbyt miękka ani zbyt twarda – miękka może nasilać odczucie kwasowości, a twarda spłaszczać smak i nie wyciągać z mieszanki pełni aromatu. Bariści zalecają przygotowywać kawę z wody przefiltrowanej. Wskazują też, że wiele ekspresów ciśnieniowych najnowszej generacji posiada funkcję zmiękczania wody. Zdaniem profesjonalistów idealna temperatury wody w trakcie zaparzania powinna wynosić ok. 95 °C.
Najlepszą metodą na przygotowanie idealnej kawy w domu jest degustacja wielu gatunków kaw i próbowanie ich różnych „parametrów” parzenia. Do tego mogą dołączyć kombinacje z przyprawami, syropami smakowymi i różnym stopniem spienienia mleka. Warto również pamiętać o tym, że kawa zwykle smakuje lepiej, kiedy pijemy ją w dobrym towarzystwie.