Źródło: Sora Shimazaki/pexels.com
Wypadki chodzą po ludziach, czasem zdarza się niestety, że z winy innej osoby doznajemy uszczerbku na zdrowiu lub tracimy jakąś własność. Potrącenie, wypadek samochodowy lub stłuczka to zdarzenia, po których ofierze przysługuje odszkodowanie. Jak się o nie ubiegać i kiedy właściwie możemy zgłosić się po taką wypłatę? Podpowiadamy!
Zazwyczaj, kiedy na światłach jeden kierowca wjedzie drugiemu w tył auta, kończy się na spisaniu oświadczenia, kierowcy załatwiają sprawę między sobą i każdy odjeżdża w swoją stronę. Niestety nie wszystkie nieprzyjemne sytuacje drogowe można tak rozwiązać. Nie wszystkie kolizje kończą się na pękniętym reflektorze, niektóre są naprawdę niebezpieczne i zagrażające życiu oraz zdrowiu. W sytuacji, gdy wypadek spowodował poważny uszczerbek na zdrowiu lub nawet śmierć poszkodowanego, może on starać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie za poniesione szkody fizyczne oraz psychiczne (na przykład trauma po wypadku). Jeśli poszkodowany zginął w wypadku, o wypłatę odszkodowania, pokrycie kosztów pogrzebu i inne zadośćuczynienia może starać się jego najbliższa rodzina. Odszkodowanie nie przysługuje jednak sprawcy wypadku, a jedynie jego ofierze. Więcej informacji oraz pomoc w uzyskaniu należnych Ci pieniędzy otrzymasz na stronie https://departamentodszkodowan.pl/
Źródło: Andrea Piacquadio/pexels.com
Wniosku nie trzeba składać od razu. Po poważnym wypadku można dać sobie spokojnie trochę czasu na odzyskanie sił i powrót do zdrowia. Jeśli chodzi zarówno o wypadki przy pracy, jak i kolizje drogowe, może to być czas nawet do trzech lat od zdarzenia. W tym czasie należy złożyć wniosek o odszkodowanie i rozpocząć postępowanie prawne. Procedury mogą trwać bardzo długo, a sprawa przedawnia się po 10 latach od zdarzenia, więc jeśli ubezpieczyciel oraz urzędy będą ociągały się ze swoją pracą, warto zadbać o to, by nie przekroczono wyznaczonego czasu. W wypadku śmierci ofiary wypadku, rodzina zmarłego może dochodzić swoich praw nawet przez 20 lat. Z kolei jeśli poszkodowanym jest osoba nieletnia, wniosek o ubezpieczenie musi złożyć rodzic lub prawny opiekun ofiary, w czasie nie dłuższym niż dwa lata od uzyskania pełnoletności przez poszkodowanego. Po upływie dwóch lat ofiara wypadku może sama starać się o wypłatę odszkodowania. Kiedy ofiarami są dzieci, dużo łatwiej jest uzyskać odszkodowanie za uszczerbek na psychice młodego człowieka. Nawet jeśli dziecko nie odniosło obrażeń fizycznych, warto zgłosić się do ubezpieczyciela.
Jako zwyczajni ludzie praktycznie nie mamy narzędzi do tego, żeby dowiedzieć się czy przyznana kwota odszkodowania jest wystarczająco wysoka. Nawet jeśli podejmiemy próbę uzyskania uzasadnienia takiej, a nie innej decyzji, skomplikowane procedury, specyficzny język oraz nieznajomość prawa mogą bardzo utrudnić dostęp do tych informacji. Dlatego właśnie warto skorzystać z pomocy ekspertów i skorzystać z porad, jakie oferuje kancelaria adwokacka. Bydgoszcz, Poznań czy Warszawa – wypadek może zdarzyć się wszędzie, ale nieważne gdzie mieszkasz, na pewno znajdziesz odpowiednich ekspertów, którzy pomogą Ci walczyć o swoje.
Ubieganie się o odszkodowanie to trudny, zawiły i często czasochłonny proces. Masz jednak prawo do tego, by otrzymać odszkodowanie za pobyt w szpitalu czy konieczność wzięcia nie pełnopłatnego urlopu, w wyniku wypadku. Nie daj się zniechęcić i zawalcz o to, co Ci się należy.