Anna Shvets/pexels.com
Marzysz o pięknym uśmiechu? Implanty są jednym ze sposobów, żeby go uzyskać. Zobacz, na czym polega zakładanie implantów, czy jest bolesne i czy to metoda dla Ciebie.
To elementy w kształcie stożka, które mają za zadanie zastępować korzeń zęba. Wykonane są ze specjalnego tytanu, który wszczepiany jest w kość szczęki. Na implantach montuje się koronę porcelanową albo ceramiczną. Jej odcień dopasowany jest do barwy naturalnych zębów.
To rozwiązanie dla każdej osoby, która posiada braki w uzębieniu. Może chodzić zarówno o ubytki w pojedynczych zębach, jak i brak ich większej ilości. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do wstawienia implantów zębowych. Są to między innymi: padaczka, nowotwory, próchnica czy zaawansowana osteoporoza. Implantów nie powinno się także wstawiać osobom zbyt młodym, ważne jest, żeby okres rozwoju kości był już zakończony. Przeciwwskazaniem do tej metody są też urazy jamy ustnej i stany zapalne.
Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. Zwykle jest krótki i trwa około kilkunastu minut. Przez kilka dni po zabiegu czuje się dyskomfort podobny do tego po usunięciu zęba, jednak wszystkie objawy ustępują po około 2-3 dniach. Tytan jest bezpiecznym materiałem, który nie wyzwala w organizmie żadnych odczynów alergicznych. Zwykle procedura zakładania implantów składa się z dwóch etapów, czyli chirurgicznego i protetycznego. Czasem przez kilka miesięcy trzeba czekać na przejście do drugiego etapu, jednak wyspecjalizowane gabinety dają możliwość dokonania tego nawet podczas jednej wizyty.
Wszczepienie ich pozwala zapobiec zanikowi tkanki kostnej i wzmacnia uzębienie. To główna zaleta implantów. Braki zębowe mogą powstawać z wielu powodów. Brak nawet jednego zęba powoduje zbyt duże przeciążenie pozostałych zębów, a to może się przyczyniać do pogorszenia ich stanu oraz do problemów ze stawami.
Oprócz tego, mają one bardzo duży walor estetyczny. Pozwalają odzyskać piękny uśmiech. Brak zębów może powodować zmiany nie tylko w wyglądzie jamy ustnej, ale także policzków i ust.
Poza tym, implanty są bardzo trwałe. Ich stabilność to czas do nawet 30 lat. Implanty nie posiadają ruchomych elementów, dzięki czemu nie wywołują otarć ani bólu. Pozwala to przyzwyczaić się do nich i traktować jak naturalne zęby. Można nimi gryźć i rzuć dokładnie tak samo. Więcej szczegółowych informacji na temat implantów zębowych można znaleźć na stronie dentalpark.pl
W porównaniu z innymi metodami odtwarzania ubytków zębowych, na przykład protezami czy mostami, jednorazowo to rzeczywiście większy wydatek. Jednak przez to, że implanty są dużo bardziej trwałe niż pozostałe metody, jest to rozwiązanie tańsze. Protezy czy mosty należy wymieniać częściej, natomiast implanty się nie zużywają.
Implanty można założyć w dobrych gabinetach stomatologicznych. Przed wybraniem lekarza, warto zapoznać się z opiniami pacjentów. Ważne jest także to, żeby w gabinecie używane były materiały i narzędzia jak najwyższej jakości, jak na przykład te z hurtowni stomatologicznej e-meditrans.
Implanty zębowe, jeżeli tylko nie ma przeciwwskazań, żeby je zastosować, są jednym z najlepszych sposobów na uzyskanie pięknego uśmiechu. To inwestycja nie tylko w wygląd, ale także w zdrowie. Implanty pozwalają uzyskać komfort psychiczny i fizyczny, a także ułatwiają jedzenie. Mimo że nie jest to najtańsze rozwiązanie, jego zalety zdecydowanie przemawiają na jego korzyść.