Zalety i wady cyfrowej telewizji naziemnej

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Zalety i wady cyfrowej telewizji naziemnej

Źródło: Andrey Popov/Adobe Stock

Zewsząd otaczają Cię oferty pakietów telewizji, ale nie wiesz, na co się zdecydować? Telewizja internetowa, naziemna czy satelitarna? Podejmując wybór, weź pod uwagę preferencje swoje, a także reszty domowników – w końcu oni również korzystać będą z dobrodziejstw telewizji! W poniższym artykule przeczytasz, jakie są zalety i wady cyfrowej telewizji naziemnej.

Czym jest cyfrowa telewizja naziemna?

Zanim przejdziemy do jej zalet, przede wszystkim warto zastanowić się, czym właściwie jest cyfrowa telewizja naziemna. Znana także pod skrótem DVB-T technologia pozwala na odbiór sygnału telewizyjnego przez nadajniki naziemne. Co to oznacza? Wystarczy nowy telewizor z systemem MPEG-4 lub starszy model z dodatkowym tunerem DVB-T, żebyś mógł cieszyć się swoimi ulubionymi programami. Jeśli chciałbyś dokładniej zapoznać się z możliwościami, jakie daje takie rozwiązanie, zapraszamy do dalszej części artykułu, gdzie przybliżymy zalety i wady cyfrowej telewizji naziemnej.

Źródło: JenkoAtaman/Adobe Stock

Zalety cyfrowej telewizji naziemnej

Co sprawia, że warto zdecydować się na akurat na cyfrową telewizję naziemną? Jakie cechy charakterystyczne sprawiają, że właśnie takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w Twoim domu?

Stabilność

Podobnie jak w przypadku kablowego łącza internetowego, telewizja naziemna będzie o wiele stabilniejsza od tej satelitarnej. Dlaczego? To bardzo proste – nie jest bowiem zależna od tego, czy antena satelitarna będzie odpowiednio odbierać (nawet gdy wyposaży się ją w zasilacz antenowy, mogą pojawić się z tym kłopoty), nie bazuje też na tym, jak obecnie przedstawia się prędkość Twojego internetu. Telewizję naziemną obecnie uważa się za najbardziej rzetelną i stabilną, posiadającą najmniej problemów. Wystarczy dekoder lub telewizor z odpowiednią opcją!

Dostępność

Telewizja DVB-T, czyli naziemna telewizja cyfrowa, dostępna jest tak naprawdę dla każdego, jeżeli tylko posiada telewizor wyposażony w system MPEG-4. Choć w naziemnej telewizji cyfrowej nie ma ogromu kanałów, z których możesz wybierać, bez problemu znajdziesz wszystkie największe polskie stacje telewizyjne. Jest to szczególnie duży pozytyw dla ludzi, którzy nie oglądają telewizji zbyt często, jedynie co jakiś czas chcąc obejrzeć ważne wydarzenia sportowe czy kulturalne, które emitowane są przez polskich telewizyjnych gigantów.

Programy w wersji HD

Decydując się na naziemną telewizję cyfrową, nie jesteś wcale skazany na niespodziewane przerwy w emisji programu albo charakterystyczne „śnieżenie”. Coraz więcej stacji przechodzi na jakość HD, także w darmowej, naziemnej telewizji. Jeśli Twój telewizor obsługuje system MPEG-4 albo dokupisz dodatkowy tuner DVB-T, będziesz mógł cieszyć się ulubionymi programami w najlepszej jakości obrazu.

Płacisz jedynie abonament telewizyjny

Żadnych więcej dodatkowych opłat i, co najważniejsze, brak wiążącej Cię na długi okres umowy! To świetny układ, jeżeli zmieniasz miejsce zamieszkania, wynajmujesz mieszkanie lub posiadasz konta na serwisach streamingowych takich jak Netflix czy HBO, a polska telewizja ma stanowić jedynie uzupełnienie Twojej ramówki, a nie główne źródło oglądanych przez Ciebie filmów czy seriali.

Wady cyfrowej telewizji naziemnej

Oczywiście, nie istnieją rozwiązania idealne. Dlatego decydując się na wybór cyfrowej telewizji naziemnej, musisz zdawać sobie sprawę także z minusów takiego rozwiązania.

Niewielki wybór programów

O ile nie będzie to wadą, jeśli poza telewizją masz wykupiony abonament na platformie streamingowej, tak w innym wypadku może to stanowić dla Ciebie przeszkodę. Wybór kanałów jest niewielki i obejmuje głównie kanały Telewizji Polskiej oraz najpopularniejsze kanały prywatnych stacji, takich jak np. TVN, Polsat, Polo TV, TV Plus. Jeśli interesują Cię konkretne programy o zawężonej tematyce, nie będzie to najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu.

Wrażliwość na warunki pogodowe

Chociaż w ramach naziemnej telewizji cyfrowej znajdziesz także kanały w wersji HD, wciąż jest to rozwiązanie niezwykle podatne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Jeśli tylko zerwie się silny wiatr, zacznie padać gęsty deszcz lub śnieg, będziesz musiał odłożyć oglądanie telewizji na inną porę, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie Ci to skutecznie uniemożliwione.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*