Skandal w świecie sportu – czy mecze snookera były ustawiane?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Skandal w świecie sportu – czy mecze snookera były ustawiane?

Zdjęcie główne: Pavel Danilyuk/pexels.com

Snooker to gra dżentelmenów. Od graczy oczekuje się nienagannych manier i przyznawania się do błędów, nawet gdy sędzie nie zauważył pomyłki. Dlatego właśnie takim szokiem było wydane przez organizację sportową World Professional Billiards and Snooker Association oświadczenie. 10 zawodników pochodzących z Chin zostało oskarżonych o korupcję i ustawianie meczów.

Snooker to gra bilardowa, która powstała w roku 1875 w bazie oficerów brytyjskich. Pierwsze bile robiono z kości słoniowej. Ze względu na niehumanitarną stronę tej praktyki i zakazu handlu kością słoniową, gracze zostali zmuszeni używać innych materiałów.

Rozgrywka odbywa się na stole bilardowym, dodatkowo są potrzebne 22 bile: 15 w kolorze czerwonym, 6 kolorowych (różowa, czarna, niebieska, brązowa, zielona i żółta) oraz jedna biała. Oczywiście tak samo jak w bilardzie, potrzebne będą też kije do snookera dopasowane do wzrostu zawodnika.

Nielegalne praktyki snookera

Dziesięciu zawodowych graczy snookera pochodzących z Chin zostało zawieszonych w rozgrywkach. Organizacja, która zajmuje się pilnowaniem tego, aby zasady gry były przestrzegane, postawiła poważne zarzuty. W związku z tym rozpoczęło się największe w historii sportu śledztwo korupcyjne. Jego celem jest ustalenie którzy gracze i w jaki sposób dopuścili się ustawiania meczów i przekupywania zawodników.

Według WPBSA gracze mieli dopuścić się tych przestępstw podczas World Snooker Tour. Jest to największa na świecie seria turniejów snookera, składa się ze 128 zawodników, którzy rywalizują ze sobą podczas 28 rozgrywek.

Na chwilę obecną zadaniem organów władzy jest rozpatrzenie dowodów. Nie wiemy jaka kara może grozić zawodnikom, którzy dopuścili się korupcji, ale organizacja wyda werdykt najprawdopodobniej przed kwietniem tego roku. Stanie się tak, ponieważ to właśnie w tym miesiącu odbywają się Mistrzostwa Świata w snookera.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Sports Xtra ZW (@sportsxtrazim)

Zasady gry w snookera

Mimo ostatnich oskarżeń, trzeba pamiętać, że snooker to ciekawy sport, którego warto spróbować. Zaczynając przygodę z tą dyscypliną nie należy zapomnieć, że tak samo jak bilard, jest to sport dla graczy uczciwych. Konieczny jest szacunek dla przeciwnika, poszanowanie zasad i odwaga, aby przyznać się do swojego błędu.

Rozgrywka zaczyna się w momencie, gdy bile zostaną odpowiednio ułożone. Celem zawodników jest wbić je kijem do bocznych kieszeni w odpowiedniej kolejności. Należy to zrobić pośrednio, uderzając w białą bilę, tak aby ona poruszyła w te o pozostałych kolorach. Zależnie od barwy bili gracz otrzymuje określoną ilość punktów. Rozgrywka kończy się, gdy na stole pozostanie tylko bila w kolorze białym.

Snooker w Polsce

W naszym kraju od 1993 roku odbywają się Mistrzostwa Polski w snookerze. Aby móc w nich zagrać trzeba mieć licencję zawodnika PZSiBA, czyli Polskiego Związku Snookera i Bilarda Angielskiego. Co roku rozgrywki odbywają się w innych miastach, w tym roku miały one miejsce w Lublinie i zakończyły się 8 stycznia.

Jednak aby cieszyć się tym sportem, nie trzeba grać w niego zawodowo. W większości miast Polski znajduje się klub, gdzie można spróbować swoich sił w tej dżentelmeńskiej grze.

Artykuł powstał dzięki współpracy z:

hobbyhood.pl
strongo.pl
titanfitnesscenter.pl
feedfit.pl
jasportowiec.pl

Zdjęcie główne: Pavel Danilyuk/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*