Rodzaje sprężarek i naprawa kompresorów – sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Rodzaje sprężarek i naprawa kompresorów – sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat

Fot.: elements.envato.com / Pressmaster

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kompresory, określane również jako sprężarki, to urządzenia, bez których trudno wyobrazić sobie dzisiejszy przemysł. Mowa o niezwykle rozpowszechnionym sprzęcie. Dzisiaj przyjrzymy się najpopularniejszym rodzajem kompresorów i krótko omówimy sposób działania każdego z nich. Sprawdzimy również, jakie awarie spotykają tego typu sprzęt i wyjaśnimy, gdzie go naprawiać.

Jak działa sprężarka?

Aby zrozumieć rozróżnienie pomiędzy poszczególnymi rodzajami kompresorów, trzeba mieć świadomość tego, czym w ogóle jest sprężarka. Mowa tutaj o sprzęcie definiowanym zwykle jako nośnik energii wykorzystujący do tego sprężony gaz. Urządzenie jest zatem wypełnione powietrzem, a praca sprzętu polega na zmniejszaniu jego objętości. Mniejsza objętość to wyższe ciśnienie, czyli wytworzenie energii. Za sprężanie powietrza odpowiada tak zwany element roboczy. Mowa o elemencie, którego ruch powoduje, że ta sama ilość powietrza zostaje zgromadzona na mniejszej powierzchni. To właśnie rodzaj elementu roboczego jest głównym kryterium podziału sprężarek.

Sprężarki tłokowe

Warto mieć świadomość, z jakiego typu sprężarek się korzysta. Dzięki temu można wdrożyć odpowiednie działania w ramach konserwacji sprzętu, a do naprawy kompresorów wezwać odpowiednich fachowców. Dlatego wyjaśnimy teraz, czym jest sprężarka tłokowa. To drugi najpopularniejszy rodzaj sprężarek, jednak wspominamy o nim najpierw, gdyż sprężarki tłokowe to modele zdecydowanie starszego typu. Mowa o sprzęcie, z którego korzystano jeszcze zanim powstały inne rodzaje kompresorów.

Źródło: ADDICTIVE_STOCK/ elements.envato.com

Kompresor tłokowy jako element roboczy wykorzystuje właśnie tłok. Przesuwa się on w linii prostej, zmniejszając w ten sposób przestrzeń, w której znajduje się gaz. W ten sposób dochodzi do zwiększenia ciśnienia. Mechanizm działania jest bardzo prosty, przez co sprężarki tego typu wciąż znajdują zastosowanie. Szczególnie, że są mało awaryjne. Jednak o wiele popularniejsze są modele śrubowe, które omawiamy w dalszej części tekstu.

Sprężarki śrubowe

Obecnie zdecydowanie najczęściej wykorzystuje się sprężarki śrubowe. Mowa o modelach, które nie posiadają tłoków. Ich miejsce zajmują śruby. W klasycznej sprężarce tego typu znajdują się dwie śruby. Ich ruch powoduje zasysanie powietrza i odprowadzanie go w stronę ścian. Efekt tych działań jest taki sam jak w przypadku funkcjonowania sprężarki tłokowej – dochodzi do zmniejszenia objętości powietrza, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie ciśnienia. Modele śrubowe są wydajniejsze, lecz niestety nieco bardziej awaryjne. Dlatego warto wiedzieć, czego może dotyczyć naprawa kompresorów i kto może ją przeprowadzić.

Naprawa kompresorów – co warto o niej wiedzieć?

W sprężarkach śrubowych dochodzi do awarii różnych elementów. Stosunkowo często pojawiają się uszkodzenia chłodnic oraz elementów silnika. W takich sytuacjach nie pozostaje nic innego, jak wezwać fachowców. Dla profesjonalnego serwisu naprawa kompresorów nie stanowi większego wyzwania. Warto jednak starannie wybrać zakład, z którym zostanie nawiązana współpraca w tym obszarze. Chodzi o to, aby wybrać fachowców z doświadczeniem, którzy świadczą usługi na najwyższym poziomie.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*