Wybieramy idealny plecak dla pierwszoklasisty

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Wybieramy idealny plecak dla pierwszoklasisty

Źródło: materiał od klienta


Pierwszy plecak szkolny – powinien być kolorowy, wesoły, lubiany przez dziecko, ale przede wszystkim zapewniający jak największy komfort noszenia znajdujących się w środku rzeczy. Doskonale wiemy, że szkolne podręczniki i przybory bywają one naprawdę ciężkie. Zobacz, jaki plecak sprawdzi się dla pierwszoklasisty?

Dawniej standardowym plecakiem dla pierwszoklasisty był szeroki, sztywny tornister. Okazuje się, że ten rodzaj plecaka jest najodpowiedniejszy dla dziecka, które będzie nosiło dość ciężkie książki, zeszyty i przybory szkolne. Niestety uczniowie wciąż noszą na plecach więcej, niż dopuszcza Światowa Organizacja Zdrowia, jeśli chodzi o maksymalne obciążenie dla zdrowego kręgosłupa. Warto więc zadbać, aby odpowiednio rozłożyć ciężar i zminimalizować jego negatywny wpływ na kręgosłup.

Po pierwsze – ergonomia

Klasycznych tornistrów – szerszych niż wyższych – nie ma już tak wielu, jak dawniej, ale wciąż można je spotkać. Tego typu plecak to dobry wybór dla pierwszoklasisty, którego kręgosłup może łatwo ulec skrzywieniu, i który nie jest przyzwyczajony do dźwigania książek. Dlaczego szerokość jest tak ważna? Wówczas ciężar ładunku rozkłada się bardziej na ramiona niż na kręgosłup.

Tornistry szkolne o designie dopasowanym do dziecięcych upodobań można znaleźć wśród kolekcji szkolnej w Carrefour. Wybierając plecak, nie zapomnij o dodatkowym rabacie przy zakupach z aplikacją Carrefour!

Jeśli wybierasz plecak, nie tornister, zadbaj, aby był on jak najszerszy.

Jakie są więc istotne elementy plecaka?

  • szerokość – jak największa,
  • szerokie i miękkie szelki, dodatkowo rozkładające ciężar na barkach i nie wpijające się w ciało,
  • tył plecaka powinien być sztywny i wyprofilowany (wyprofilowanie nie tylko jest przyjazne dla kręgosłupa, ale także ułatwia wentylację pleców),
  • plecak powinien mieć nie tylko komory główne, ale także komory i kieszenie boczne (na wodę, drugie śniadanie, odgradzające je od książek) i wewnętrzną, małą kieszeń na suwak (na dokumenty, kieszonkowe, klucze),
  • pojemność – dla pierwszoklasisty to zwykle 12–15 litrów,
  • gumowe nóżki,
  • elementy odblaskowe – dla bezpieczeństwa,
  • warto, aby większy plecak miał dodatkowo pasy biodrowe,
  • plecak sam w sobie powinien być lekki!

Przyjęto, że bezpieczne dla kręgosłupa obciążenie pleców to ok. 15% masy ciała dziecka. Może to być nierealne, ale postarajmy się, aby waga plecaka z zawartością nie odbiegała znacznie od tego pułapu. Tym bardziej zwracajmy uwagę na to, czy sam plecak jest lekki! Niektóre modele mają wagę podaną na metce.

Źródło: materiał od klienta

Stelaże na kółkach – ulga dla pleców

Plecak szkolny jak walizka? Czemu nie – stelaż na kółkach to rozwiązanie przyjazne dla dziecięcych pleców. Pozwala na wygodnie ciągnięcie plecaka jak małego bagażu przy pomocy odpowiednio długiej rączki. Przemieszczając się pomiędzy klasami czy wchodząc do autobusu dziecko może założyć plecak na plecy, jednak idąc chodnikiem ma opcję odciążenia kręgosłupa i bez wysiłkowego transportu podręczników, zeszytów i innych akcesoriów szkolnych.

Stelaże na kółkach zaprojektowane z myślą o dzieciach są odpinane w bardzo łatwy sposób – pamiętaj, aby wybierać tylko zestawy typu 2 w 1. Plecak nie powinien być na stałe walizką, którą dziecko będzie ciągnęło i przenosiło w rękach – w ten sposób również może nabawić się wad postawy. Stelaż powinien być pomocą, gdy książki w plecaku są zbyt ciężkie, aby nosić je przez dłuższy czas. Taki plecak może stać się również dziecięcą walizką podróżną.

Wygląd plecaka – wybieraj razem z dzieckiem!

Dziecko powinno mieć udział w wybieraniu plecaka. Ty będziesz sprawdzać, który model będzie najbardziej ergonomiczny, a dziecko powinno polubić jego kolorystykę, motywy go ozdabiające.

Ciekawym rozwiązaniem jest plecak z wymiennymi nakładkami. Solidna, ergonomiczna baza może wystarczyć dziecku na niejeden rok szkolny, natomiast wierzch w formie nakładki można zmieniać. W sklepach Carrefour do wyboru jest wiele nakładek, spośród których każde dziecko wybierze swoją ulubioną: m.in. ze zwierzętami, z motywami z Marvela, Star Wars, Krainy Lodu i inne. Do plecaka można dobrać stelaż na kółkach.

Nie kupuj plecaka samodzielnie, bez dziecka. Nie tylko dlatego, że powinno mieć możliwość wyboru designu, ale plecak trzeba przymierzyć! Rozstaw szelek powinien być odpowiedni do danej szerokości ramion, w przeciwnym razie plecak będzie się zsuwał. Sam plecak musi dobrze przylegać do pleców, a nie wisieć i ciągnąć w dół. Szelki posiadają oczywiście regulacje – ale dopasowuj nowy nabytek do pleców dziecka. Jeśli plecak jest niewygodny – sprawdź inne modele. Wybór jest duży!

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*