Czy ubezpieczenie AC ochroni nas przed skutkami nawałnic i powodzi?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Czy ubezpieczenie AC ochroni nas przed skutkami nawałnic i powodzi?

Źródło: LucyKaef/pixabay.com

Ubezpieczenie samochodu to rozległy temat. Często kierowcy mylnie uważają, że ubezpieczenie AC chroni ich tylko w przypadku kolizji czy wypadku, jednak to nieprawda. Ten rodzaj polisy jest zabezpieczeniem w wielu sytuacjach. Czym się różni ubezpieczenie OC od AC? W jakich sytuacjach chroni nas autocasco?

OC i AC – podstawowe różnice

W Polsce wszyscy właściciele pojazdów mechanicznych muszą uiszczać opłaty na wypadek szkody komunikacyjnej. W związku z tym konieczne jest wykupienie w towarzystwie ubezpieczeniowym polisy od Odpowiedzialności Cywilnej, czyli w skrócie OC. Jest ona odnawiana każdego roku. Ten rodzaj ubezpieczenia chroni nas przed finansowymi skutkami wypadku z naszej winy. Wykupiona polisa OC oznacza, że ubezpieczyciel pokryje koszty napraw aut poszkodowanych.

Autocasco, czyli w skrócie AC, nie jest obowiązkowe. Każdy właściciel pojazdu mechanicznego może sam podjąć decyzję, czy ją wykupić. Jeśli auto lub inna maszyna jest objęta polisą AC, wówczas ubezpieczyciel zobowiązany jest do pokrycia kosztów napraw Twojego samochodu. Oczywiście dotyczy to określonych sytuacji.

W jakich sytuacjach ubezpieczenie AC zabezpiecza auto?

Autocasco chroni Twój pojazd w różnych wydarzeniach. Towarzystwo, w którym wykupiona jest polisa, jest zobligowane do pokrycia kosztów napraw samochodu lub innej maszyny, gdy dojdzie do szkód w wyniku wypadku lub kolizji z innymi pojazdami, osobami czy zwierzętami, które znajdowały się poza pojazdem. Ubezpieczenie AC (autocasco) obejmuje uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie lub zwierzęta, kradzieże, usiłowania kradzieży auta, bądź jego części. Ubezpieczyciel zapłaci za naprawy szkód powstałych w wyniku pożaru, wybuchu, a także działania zjawisk atmosferycznych. To ostatnie obejmuje: powódź, zatopienie, huragan, grad, uderzenia pioruna, osuwanie i zapadanie się ziemi, lawiny i wiele innych.

Źródło: Pixel-mixer/pixabay.com

Wracając do pytania zawartego w tytule artykułu: tak, ubezpieczenie autocasco ochroni pojazd przed skutkami powodzi i nawałnic. Warto przemyśleć wykupienie tego rodzaju ubezpieczenia. Nie jest ono obowiązkowe, ale mimo to dobrze jest zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych sytuacji.

Istnieje również autocasco mini. Jeśli wykupisz ten rodzaj ubezpieczenia, towarzystwo zapłaci za naprawę pojazdu, gdy dojdzie do jego uszkodzenia w wyniku działania sił przyrody, jego kradzieży lub całkowitego zniszczenia.

Jak wybrać najlepszą polisę AC?

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia to nie jest łatwa sprawa. Każde towarzystwo ustala wysokość składki na podstawie kilku czynników. Zwraca uwagę na bezszkodową jazdę, wiek oraz doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, model i rocznik auta. Towarzystwa oferują również atrakcyjne zniżki dla swoich stałych klientów. Jeśli jesteś lojalny jednej firmie, możesz spodziewać się niższej składki.

Jeśli jesteś w trakcie poszukiwań najlepszej polisy, z pomocą może przyjść internetowy kalkulator OC/AC. Dzięki niemu porównasz kilkadziesiąt ofert poszczególnych ubezpieczycieli. Możesz to zrobić w dowolnej chwili bez wychodzenia z domu. Taką porównywarkę znajdziesz m.in. na stronie Rankomat.

Wszystko, co musisz zrobić, to podać kilka informacji. Porównywarka zapyta m.in. o rodzaj pojazdu, markę i model, rocznik, przebieg oraz pojemność silnika. Dodatkowo musisz określić, jakiego rodzaju polisy szukasz i od kiedy ma obowiązywać. Gdy wypełnisz krótką ankietę, informacje są przesyłane do centrali towarzystw. Tam są analizowane i po krótkiej chwili otrzymasz listę ofert ubezpieczeń. Są one posortowane od najtańszej. Dzięki takim porównywarkom szybko dokonasz oceny poszczególnych ofert i wybierzesz tę, która będzie najatrakcyjniejsza.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*