Pielęgnacja włosów suchych. Jak prawidłowo zadbać o fryzurę?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Pielęgnacja włosów suchych. Jak prawidłowo zadbać o fryzurę?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Suche i matowe włosy to zmora wielu kobiet, Tępe i szorstkie kosmyki są pozbawione blasku i trudne do ułożenia. Taka fryzura jest także mniej elastyczna, przez co bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne. Jak skutecznie pomóc suchym włosom i odzyskać zdrowy wygląd fryzury?

Nasze włosy zbudowane są z trzech warstw: wewnętrznej, łodygowej i zewnętrznej. Jeśli nasza fryzura jest zdrowa, naturalne oleje w warstwie zewnętrznej chronią pozostałe przed czynnikami zewnętrznymi oraz odbijają światło, zapewniając włosom zdrowy wygląd i piękny połysk. Jeśli jednak nasze włosy są przesuszone, zewnętrzna powłoka kruszy się, przez co fryzura traci gładkość i blask. Dzieje się tak, ponieważ włosy nie są w stanie zatrzymać odpowiedniego poziomu wilgoci lub zwyczajnie jej nie otrzymują. W rezultacie stają się suche, matowe i pozbawione blasku. Ciężko także je ułożyć. Jakie są przyczyny suchości włosów i jak możemy zadbać o fryzurę, aby przywrócić jej dobrą kondycję?

Jakie są przyczyny suchych włosów?

Do suchości włosów może przyczyniać się wiele czynników środowiskowych, nieodpowiednia dieta lub to, w jaki sposób dbamy (bądź nie dbamy) o włosy. W pierwszej kategorii możemy wymienić gorący klimat, suche powietrze, ekspozycje na słońce lub kontakt ze słoną i chlorowaną wodą. Osłabione i suche włosy mogą być także efektem diety ubogiej w witaminy i składniki odżywcze lub zaburzeń odżywiania i innych schorzeń, jak np. niedoczynność tarczycy. Najczęściej powodem zwiększonej suchości kosmyków jest jednak niewłaściwa pielęgnacja. Wśród najczęściej popełnianych błędów znajdują się m.in.:

  • częste mycie włosów – każde mycie włosów usuwa nie tylko pot i brud, ale także sebum, czyli naturalną substancję potrzebną dla zachowania odpowiedniego poziomu nawilżenia.
  • zbyt ciepła woda – wysoka temperatura wody wysusza włosy i sprawia, że ich łuski się otwierają, przez co są bardziej podatne na utratę wilgoci.
  • używanie nieodpowiednich kosmetyków – drogeryjne produkty zawierające silne detergenty, alkohole, siarczany i mocne konserwanty.
  • zbyt mała ilość składników odżywczych – niestosowanie odżywki lub masek odżywiających. Dieta uboga w witaminy i składniki odżywcze.
  • nadmierna stylizacja na gorąco – prostownica i lokówka mogą działać na włosy wysuszająco. Podobnie suszenie włosów gorącym powietrzem.

Jak pielęgnować włosy suche?

Pielęgnacja włosów suchych powinna kłaść nacisk na nawilżenie fryzury oraz unikanie wyżej wymienionych błędów, które mogą jej zaszkodzić. Ogranicz więc częstotliwość mycia głowy oraz pamiętaj, aby używać tylko ciepłej lub letniej wody (nigdy gorącej!). Uważaj z zabiegami chemicznymi i stylizacją na gorąco oraz zadbaj o odpowiednią dietę.

Zadbaj także o odpowiednie kosmetyki. Po każdym myciu głowy stosuj odżywkę nawilżającą np.  Hydrating Conditioner, a raz lub dwa razy w tygodniu odżywczą maskę. W składzie kosmetyków szukaj humektantów, które posiadają zdolność wiązania wody m.in. gliceryna, kwas hialuronowy czy panthenol oraz emolientów, które ograniczą odparowywanie wody m.in. naturalne oleje i masło shea. Zwróć także uwagę na jakość kosmetyków i upewnij się, że ich skład jest bezpieczny dla Twojej fryzury.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*