Przygotowanie auta do podróży – najważniejsze kroki

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Przygotowanie auta do podróży – najważniejsze kroki

Źródło: Djordje Petrovic/Pexels


Wraz z rozpoczęciem maja, wkroczyliśmy w sezon wyjazdowy. Majówka, koniec roku szkolnego, sezon urlopowy – to wszystko zachęca nas do tego, by choć na weekend zostawić dom za sobą. Bez wątpienia samochód jest najwygodniejszym środkiem komunikacji, gdy jedziemy z grupą przyjaciół czy rodziną. W dzisiejszych czasach jest również najbezpieczniejszym z możliwych sposobów podróży, niewymagającym bliskiego kontaktu z innymi ludźmi. Aby jednak na pewno bezpieczny się okazał, ważne jest, by wcześniej przygotować swoje auto do podróży. Co należy sprawdzić, a w co warto się wyposażyć? Oto kilka pomysłów!

Krótki przegląd techniczny

Nie potrzebujesz być mechanikiem samochodowym czy diagnostą, by dokonać najprostszych testów w swoim samochodzie. Oczywiście, jeżeli nie czujesz się na siłach, udanie się po pomoc do fachowca jest jak najbardziej wskazane. Co jednak powinieneś być w stanie sprawdzić? Specjaliści mówią o kilku prostych kwestiach. Sprawdź, czy nigdzie nie wyciekają oleje lub inne płyny. Otwórz maskę, zajrzyj pod samochód, przejrzyj koła. Jeżeli nie dostrzegasz żadnych wycieków, wszystko powinno być sprawne. Sprawdź poziom płynu hamulcowego, płynu chłodnicy i oleju silnikowego. To naprawdę ważne, gdy udajesz się w podróż. Gdy już jesteśmy przy płynach – warto zaopatrzyć się również w płyny DPF, czyli filtry, dzięki którym powietrze z rury wydechowej będzie czystsze. Na koniec udaj się na krótki test sprawnościowy Twojego samochodu, jeżeli na co dzień jeździsz jedynie po mieście. Istotne jest sprawdzenie, jak auto zachowuje się na pełnych obrotach i czy hamulce działają dobrze przy ostrzejszym hamowaniu.

Źródło: riciardus/pexels.com

Pełen bak

Nie bylibyśmy kierowcami, gdybyśmy nie narzekali na ceny paliwa. Warto pomyśleć o tym szczególnie wtedy, gdy wybieramy się w dłuższą podróż, a zatankowany do pełna bak zwyczajnie nie wystarcza. Może wydać się to błahe, ale naprawdę istotne jest to, by wcześniej upewnić się co do cen paliwa i gazu, a także odłożyć pieniądze specjalnie na ten cel. Ceny różnią się nie tylko w zależności od stacji – drobne wahania można zauważyć także w kwestii województw!

Pamiętaj o odpowiednich dokumentach

Dłuższa trasa to większa możliwość, że będziesz kontrolowany na drodze. W takich przypadkach niezbędne jest posiadanie całego pakietu dokumentów związanych z Twoim samochodem. Pamiętaj nie tylko o tym, by zabrać ze sobą prawo jazdy. Upewnij się, że masz ze sobą dowód rejestracyjny – a przy okazji sprawdź ważność swojego OC. Przyjacielem każdego kierowcy jest też AC. Wszystkiego nie przewidzisz, a ważne ubezpieczenie to gwarancja spokojnego ducha podczas dłuższej trasy.

Akcesoria małe i duże

W zależności od tego, gdzie jedziemy i jaki bagaż ze sobą zabieramy, warto pomyśleć o tym, co jeszcze dołączyć do swojego samochodu, by usprawnić jego pracę. Boisz się, że w czasie drogi zejdzie powietrze z opon Twojego samochodu, a pomoc znikąd nie nadejdzie? Zaopatrz się w pompkę nożną, która świetnie sprawdzi się do każdego rodzaju opon samochodowych… I którą przy okazji napompujesz materac czy ponton! Planujesz weekend, podczas którego będziesz pić alkohol i zastanawiasz się, o której godzinie udać się w podróż powrotną, aby być całkiem trzeźwym? Zamiast nad tym debatować, sprawdź stan alkoholu alkomatem. Możliwości podobnych gadżetów jest naprawdę mnóstwo. Ładowarki samochodowe czy nawigacje to już standard, o którym nie trzeba nawet wspominać. Co jeszcze? Jeżeli zabierasz ze sobą rower, pamiętaj o bagażniku rowerowym. Możliwości jest naprawdę mnóstwo. Bagażniki rowerowe na hak czy na dach – wszystko w zależności od Twoich potrzeb.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*