Minimalistyczne wnętrza w domu i mieszkaniu. Jak je zaaranżować?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Minimalistyczne wnętrza w domu i mieszkaniu. Jak je zaaranżować?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Minimalistyczne wnętrza to piękne, ponadczasowe i uniwersalne przestrzenie, które pomimo zmieniających się trendów, nigdy nie wychodzą z mody. Jaki jest klucz do aranżacji minimalistycznego mieszkania? Co jest najważniejsze i od czego zacząć metamorfozę swoich czterech kątów? Przygotowaliśmy garść podpowiedzi i wskazówek, które przydadzą Ci się, jeśli już od jakiegoś czasu marzysz o tym, by w Twoim domu królował minimalizm.

Minimalistyczny wystrój wnętrz – od czego zacząć metamorfozę?

Zastanawiasz się, od czego zacząć metamorfozę mieszkania, by wyczarować elegancką, minimalistyczną aranżację?

  • Poznaj podstawy

Zanim przejdziesz do działania, zacznij od zastanowienia się, czym w praktyce jest minimalizm i co go wyróżnia. Bez znajomości podstaw, trudno będzie Ci wyczarować taką przestrzeń, która rzeczywiście będzie wpisywać się w typowo minimalistyczny klimat. Przede wszystkim poznaj najważniejsze zasady minimalizmu. Dowiedz, na czym polega idea tego stylu, czego się wystrzegać i na co warto zwracać uwagę.

  • Opracuj plan działania

Kluczem do sukcesu będzie także przygotowanie planu działania – wnętrze lub całe mieszkanie, które planujesz przearanżować, ma służyć Tobie i pozostałym domownikom przez długie lata. Powinniście dobrze czuć się w miejscu, którego wygląd chcecie odmienić, dlatego zanim przejdziesz do działania, weź kartkę, długopis i wypisz wszystko, co będzie trzeba zrobić, by pewnego dnia powiedzieć: „Udało się! Jest pięknie!”. Z jednej strony kartki spisz listę zadań. Z drugiej zanotuj wszystko, co będzie trzeba kupić. Gdy zrealizujesz dany punkt, wykreśl go. Dzięki temu do Twojego planu nie wkradnie się chaos i będziesz czuć się komfortowo wiedząc, że masz nad wszystkim kontrolę.

  • Wygospodaruj czas na metamorfozę

Przygotuj się na to, że każda zmiana wymaga czasu. Na dobry początek znajdź go na uporządkowanie wszystkich rzeczy – wyrzuć to, czego już nie potrzebujesz i zrób miejsce na nowe. Korzystaj z kalendarza lub planera, wygospodaruj czas na prace remontowe, sprzątanie, kupowanie i zamawianie wszystkiego, co wpisuje się w klimat minimalistycznych wnętrz. Jeśli planujesz remont, przygotuj się na to, że wbrew pozorom wszystko może potrwać dłużej, niż na początku się wydaje.

Co jest najważniejsze w minimalistycznych wnętrzach?

W minimalistycznych wnętrzach króluje przede wszystkim ład i porządek. Im bardziej uporządkowana, harmonijna przestrzeń pozbawiona zbędnych szpargałów, tym lepiej. Do zadania podejdź metodycznie – najpierw przejrzyj wszystkie swoje rzeczy, a następnie zdecyduj, z czego będziesz jeszcze korzystać i co sprawia Ci szczególną radość, a co już od lat jest nieużywane i jedynie się kurzy. To, co zbędne spróbuj sprzedać czy oddać znajomym lub wystaw na sprzedaż w internecie. Pozostaw głównie najbardziej potrzebne rzeczy.

 

Zapamiętaj
Postaw na biel, beże i szarości, ale pamiętaj, aby w mieszkaniu nie zabrakło kolorowych akcentów, np. w odcieniach ciemnej zieleni, pomarańczy lub kanarkowej żółci. Dzięki temu mieszkanie stanie się przytulniejsze.

Na etapie planowania tego, jak Twoje minimalistyczne mieszkanie ma wyglądać, pamiętaj, by wszystkie przestrzenie płynnie się przenikały. Rewelacyjnym rozwiązaniem, które świetnie wpisze się w klimat, są np. białe drzwi PORTA HIDE z ukrytą ościeżnicą, które prezentują się bardzo dyskretnie, dzięki czemu dobrze sprawdzą się w minimalistycznym pomieszczeniu. Więcej informacji na: https://www.porta.com.pl/kolekcje/porta-hide. Alternatywną opcją są drzwi wewnętrzne z SYSTEMEM PRZESUWNYM BEZOŚCIEŻNICOWYM PORTA – to nowatorska propozycja w sam raz dla amatorów minimalizmu. Tego typu modele można z łatwością schować w ścianie.

Fot: Drzwi PORTA HIDE

Meble w minimalistycznych aranżacjach

Jeśli w Twoim mieszkaniu wciąż są niepotrzebne meble – takie, których nie lubisz lub rzadko używasz, pozbądź się ich. Analogicznie zrób z ubraniami w szafach – jeśli zawsze masz problem z utrzymaniem w nich porządku, być może masz za dużo ubrań. Urządzenie mieszkania w duchu minimalizmu będzie świetną okazją do przejrzenia swojej garderoby. Klucz tkwi bowiem w tym, by wszystko było praktyczne, jak najbardziej funkcjonale i przestronne.

Planujesz wymienić meble na nowe? Wybierz te, które mają prostą formę. Unikaj jednak usilnego zapełniania dostępnej przestrzeni rozmaitymi szpargałami czy dodatkami – puste, niezagospodarowane strefy świetnie podkreślą ducha minimalizmu.

Wskazówka
Rośliny w doniach znakomicie sprawdzą się w minimalistycznych aranżacjach. Otocz się kiloma dużymi, rozłożystymi okazami, a dodadzą wnętrzu przytulności i pozytywnie wpłyną na Twoje samopoczucie.

Fot: Drzwi z systemem przesuwnym bezościeżnicowym PORTA

Minimalizm w mieszkaniu – co z dekoracjami?

Wbrew pozorom, nie musisz rezygnować z dekoracji. Przeciwnie, także w minimalistycznych mieszkaniach rozmaite ozdoby są potrzebne – dzięki nim podkreślisz indywidualny charakter swoich czterech kątów. Wybieraj jednak jakościowe i dobrze przemyślane dodatki, które stworzą spójną, a zarazem stonowaną całość. Stare, niepotrzebne dekoracje usuń, żeby nie przytłaczały aranżacji i nie tworzyły wizualnego bałaganu.

Wskazówka: zamiast kilku mniejszych ozdób, kup jedną lub dwie o odpowiednio większych gabarytach (np. wysoką lampę stojącą i duży, efektowny wazon). Będą prezentować się spektakularnie, a zarazem nie przytłoczą przestrzeni.

Zdjęcia: materiał Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*