Kwas salicylowy do skóry wrażliwej i trądzikowej – jak go stosować w codziennej pielęgnacji?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Kwas salicylowy do skóry wrażliwej i trądzikowej – jak go stosować w codziennej pielęgnacji?

Adobe Stock

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Odpowiednie stężenie kwasu salicylowego sprawia, że można dogłębnie oczyszczać skórę, pozbyć się zanieczyszczeń, ale i spłycać zmarszczki czy poprawiać koloryt cery. Kosmetyki zawierające ów kwas świetnie sprawdzają się do cery trądzikowej i wrażliwej. Jak należy je stosować w codziennej pielęgnacji?

Oczyszczanie skóry wrażliwej i trądzikowej z zastosowaniem kwasu salicylowego

W przypadku skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień czy niedoskonałości oczyszczanie ma kluczowe znaczenie. Nie należy zaniedbywać tego etapu pielęgnacji zarówno rano, jak i wieczorem. Najlepiej wykonywać oczyszczanie dwufazowe, czyli najpierw zastosować kosmetyk na bazie oleju, a później na bazie wody. Kwas salicylowy jest rozpuszczalny w tłuszczach lub alkoholu. Oczywiście w przypadku tego ostatniego może występować większe przesuszenie skóry, dlatego do skóry wrażliwej czy trądzikowej można wybrać płyn micelarny z kwasem salicylowym, a następnie sięgnąć po żel myjący np. z aloesem, który łagodzi podrażnienia. W kolejnym etapie oczyszczania skóry warto sięgnąć po tonik zawierający kwas salicylowy, który będzie zwężał pory i przygotowywał skórę do aplikacji kolejnych kosmetyków.

Peeling z kwasem salicylowym – jak często można go wykonywać?

Skoro już wiadomo jak może wyglądać codzienne oczyszczanie skóry, to warto nadmienić, że bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego stężenia kwasu salicylowego. W przypadku cery wrażliwej nie powinno być większe niż 2%. Można sięgnąć po peeling kwasowy właśnie zawierający kwas salicylowy. Oczywiście nie należy stosować go zbyt często. W przypadku skóry wrażliwej najlepiej wykonywać go raz na dwa tygodnie. Na pewno nie należy go wykonywać częściej niż raz w tygodniu. Chodzi o to, by nie naruszyć zbytnio bariery hydrolipidowej. Po peelingu kwasem salicylowym warto zastosować krem łagodzący, który dodatkowo zawiera filtr SPF, gdyż skóra jest wtedy bardziej narażona na szkodliwe działanie promieniowania UV. Dobrze sprawdzi się krem z kwasem hialuronowym czy aloesem, który posiada filtr SPF 25 lub wyższy. Do skóry wrażliwej najlepiej sprawdza się SPF 50+.

Serum i krem z kwasem salicylowym do codziennego stosowania – jak aplikować?

Kiedy nie wykonuje się peelingu w codziennej pielęgnacji można stosować serum i krem z kwasem salicylowym. Należy pamiętać, że stężenie w tym przypadku powinno być niższe, bo wyższe powoduje złuszczanie naskórka, a tego na co dzień chce się uniknąć. Oczywiście najpierw aplikuje się serum, stosując zaledwie kilka doz np. na widoczne na skórze zmarszczki. Serum może skutecznie przyczyniać się do odbudowy skóry, a nawet niwelowania widocznych blizn. Po nałożeniu serum najlepiej odczekać około 15 minut, a następnie można już nałożyć krem z kwasem salicylowym. W tym przypadku także należy zastosować niższe stężenie, najlepiej takie nieprzekraczające 1%. Na noc można sięgnąć po nieco silniejszy produkt, np. zawierający kwas salicylowy w stężeniu 1,5%. Warto podkreślić, że ten składnik niweluje także przebarwienia. Wiele kobiet po 30 roku życia ma problem z zaskórnikami czy trądzikiem i taka pielęgnacja jest dla nich wskazana. Trądzik wieku dorosłego nie jest rzadkością, a odpowiednia pielęgnacja może zniwelować stany zapalne. Kwas salicylowy ma zatem wszechstronne działanie na skórę i warto stosować go do cery wrażliwej i trądzikowej. Dzięki temu skóra może prezentować się zdrowo i promiennie.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*