Wiele osób ma swoje uprzedzenia, co do podróży pociągiem, jednak zdarzają się osoby, których marzeniem jest podróż słynną Koleją Transsyberyjską. Nie ma czemu się dziwić, ponieważ jest to niesamowite doświadczenie, głównie ze względu na piękne widoki.
Wyświetl ten post na Instagramie
Ekscytująca podróż pociągiem, najczęściej zaczyna się w malowniczej Moskwie, a kończy we Władywostoku, blisko granicy z Koreą Północną i Chinami. Kolej Transsyberyjska to jedna z najsłynniejszych kolei na świecie. Właściwie to cała sieć linii kolejowych łączących Moskwę z Dalekim Wschodem kraju. Co za tym idzie, jest też najdłuższą koleją na świecie, ponieważ liczy sobie aż 9288,2 km. Jej budowa rozpoczęła się już w XIX wieku i był to największy i najdroższy projekt swoich czasów. Stworzenie kolei trwało aż 25 lat i kosztowało łącznie około 25 miliardów dolarów!
Trasa Kolei Transsyberyjskiej przebiega przez 8 stref czasowych i 87 miast. Dzisiaj podróż z Moskwy do Władywostoku pociągiem nr 1 o nazwie „Rosja”, zajmuje 6 dni.
W całej swojej historii Syberia była narażona na szczególnie surową zimową pogodę, a wysiłki na rzecz rozwoju regionu, poczynając od okupacji rosyjskiej w XVI wieku, przyniosły niewielki postęp aż do końca XIX wieku z powodu braku dobrych dróg. Zimą powszechnym środkiem transportu były sanie konne, a w miesiącach letnich korzystano z żeglugi rzecznej. Ta niestety była tylko tymczasowym rozwiązaniem, ponieważ zimą rzeki zamarzały, uniemożliwiając rozwój handlu. Jednak postęp w budowie kolei był powolny z powodu rosyjskiej biurokracji. Innym powodem było przeświadczenie, że Syberia nie ma potencjału na stanie się komercyjną potęgą.
Jednak wszystko zaczęło się za panowania cara Aleksandra III i jego syna carewicza Mikołaja, pod którego kierownictwem w XIX wieku rozpoczęto budowę sieci Kolei Transsyberyjskiej. Prace toczyły się równolegle na trzech odcinkach. Pierwszym z nich była Kolej Zachodniosyberyjska z Czelabińska do rzeki Ob, ukończona w 1896 r. Drugi odcinek, Kolej Centralno-Syberyjska, biegł od rzeki Ob do Irkucka na zachodnim brzegu jeziora Bajkał. Ją ukończono w 1899 r. Trzecim odcinkiem była Kolej Wschodniosyberyjska z Ułan-Ude na wschodnim brzegu Bajkału do Władywostoku.
Ceny biletów na kolej nie są stałe i czasami ich obliczanie bywa skomplikowane. Główną zasadą jest to, że im większa odległość, tym mniejsza cena za kilometr. Taniej będzie więc kupić jeden bilet z Moskwy do Władywostoku, niż przykładowo z Moskwy do Irkucka, a następnie z Irkucka do Władywostoku. Również im wcześniej kupisz bilety, tym tańsze będą ceny dla podróżujących w drugiej klasy. Niektóre biura podróży oferują zakup biletu rok przed planowaną podróżą, jednak nie jest to dobre rozwiązanie. Wiąże się to z tym, że one również kupują bilety dopiero 60 dni przed wyjazdem, co skutkuje dużym ryzykiem, ponieważ harmonogram i cena mogą ulec zmianie.
W pociągach rosyjskich na trasie transsyberyjskiej istnieje podział na klasy. Trzecia klasa to wagon otwarty, druga to wagon z kilkoma przedziałami 4-osobowymi. Istnieją także pociągi premium, które mają również pierwszą klasę, czyli wagon z przedziałami 2-osobowymi. Jednak podróż z wykorzystaniem tej ekskluzywnej opcji, oznacza, że cena biletu będzie dwukrotnie większa niż w klasie drugiej.
Bilety na całą podróż bez przesiadek z Moskwy do Władywostoku to koszt około 1500 złotych za przejazd drugą klasą i około 800 złotych za przejazd trzecią klasą na osobę. Jednak podróż z Moskwy do Pekinu pociągiem transmongolskim i pociągiem transmandżurskim kosztowałaby od 2200 do 2500 złotych za wagon drugiej klasy z łóżkiem za osobę.
Najważniejszą częścią wyczerpującej podróż Koleją Transsyberyjską jest rozkoszowanie się widokami, które zapamiętamy do końca życia. Dlatego musisz się upewnić, że wybrałeś odpowiedni termin na ten wyjazd, tak, aby móc maksymalnie skorzystać z tego niesamowitego przeżycia.
Wszystkim, którzy planują wsiąść do pociągu kolei transsyberyjskiej, zaleca się wcześniejsze zaplanowanie i zainwestowanie dużej ilości czasu w przygotowanie. Planowanie finansów zależy od wybranej trasy. Dlatego zaplanuj ją dużo wcześniej, aby wiedzieć, jakie fundusze musisz zgromadzić.
Zanotuj godziny odjazdów, przyjazdów, numery pociągów, częstotliwość, stacje, liczbę przystanków, pociągi bezpośrednie i pośrednie oraz inne ważne aspekty, które będą miały wpływ na twoją podróż. Warto mieć te informacje zawsze przy sobie, w razie, gdyby plany uległy zmianie.
Wybór klasy wagonów, w których chcesz podróżować, jest ważną częścią podróży, która będzie miała bezpośredni wpływ na całe twoje wrażenia, a także na twój budżet. W związku z tym poświęć trochę czasu na poznanie wszystkich opcji i wybierz mądrze. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo zapasów i odpowiednich ubrań, które wystarczą na całą podróż. Na koniec nie zapomnij usiąść przy oknie i rozkoszować się wspaniałymi widokami.
Artykuł powstał dzięki współpracy z: