Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego?

Victoria_Regen/pixabay.com

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Żyjemy w czasach, w których jesteśmy niemal bombardowani językami obcymi, zwłaszcza angielskim. Niemniej jednak to dzięki nim możemy swobodnie podróżować, nawiązywać znajomości z osobami o różnych narodowościach, a także mamy dostęp do informacji nawet z najdalszych zakątków globu. Znajomość języków obcych daje możliwość lepszych zarobków i co za tym idzie – zdobycia kariery na arenie międzynarodowej. Aby to osiągnąć, trzeba włożyć sporo poświęcenia i pracy w naukę. Rodzice, chcąc ułatwić swoim pociechom życie w kosmopolitycznym świecie, wysyłają je na różne kursy językowe. Czy to jednak faktycznie ma sens? W jakim wieku zacząć uczyć dziecko języka obcego?

Czy dzieci uczą się szybciej języka obcego niż dorośli?

Nikogo nie trzeba uświadamiać, że naukę języka obcego najlepiej zacząć jak najwcześniej, ponieważ pociechy przyswajają wiedzę o wiele szybciej aniżeli dorośli. Oprócz tego, maluchy dysponują większą ilością wolnego czasu. Jednak nie należy tego źle interpretować i zrzucać na ich barki obowiązek wykucia na pamięć fiszek czy naukę trudnej gramatyki. Warto wiedzieć, że już trzylatki mają dobrze uformowane umiejętności myślenia, kojarzenia faktów, zapamiętywania i uczenia się. W tym wieku także rozwija się u brzdąca elastyczność umysłu, kreatywność i krytyczne myślenie. Wspomniane cechy mają ogromny wpływ na przyswajanie wiedzy, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania. Z tego powodu, nauka języków obcych u 3-4 latków nie obciąża nadmiernie ich umysłu, dzięki czemu opanowują zagraniczne słowa w naturalny sposób, podobnie jak w przypadku mowy ojczystej. Można za to śmiało rzec, że dziecko odkrywa język obcy intuicyjnie, a dorośli muszą uczyć się na pamięć struktur gramatycznych i leksykalnych.

W jakim wieku zacząć uczyć dziecko języka obcego?

Bardzo często rodzice zastanawiają się, kiedy zacząć uczyć swoje pociechy posługiwania się językiem obcym. Tak naprawdę nie ma żadnej dolnej granicy, a niektóre mamy śpiewają piosenki lub czytają książki po angielsku maluszkom już w okresie prenatalnym. Nauka języka obcego jest kwestią bardzo indywidualną i w dużym stopniu zależy od podejścia opiekuna, jak i predyspozycji dziecka. Dlatego rodzic w pierwszej kolejności powinien obserwować postępy w rozwoju potomka, a dopiero później podjąć decyzję o rozpoczęciu nauki drugiego języka. Wiele osób uważa, że nie ma nic złego w czytaniu bajek po angielsku 6-miesięcznemu maluchowi, lecz znajdą się również tacy, którzy stwierdzą, że to nie ma sensu i dopiero 3-letnie i starsze dzieci powinny uczyć się języka obcego. Z pewnością jedni i drudzy mają swoje racje, ale jak to wygląda w praktyce?

Każda pociecha jest inna – jedno dziecko szybciej się rozwija, drugie wolniej. W związku z tym trzeba wychwycić dany moment, aby wprowadzić w słownik malucha nieco zagranicznych słówek. W przypadku, gdy dziecko nie wykazuje większego zainteresowania nauką, języki obce warto odłożyć na później. Jeśli pociecha chętnie uczestniczy w domowych lekcjach, a zwroty w obcym języku są przez nią często powtarzane, można pomyśleć o zajęciach z kwalifikowanym nauczycielem. Uważna obserwacja dziecka, spokój i dużo cierpliwości z pewnością okażą się niezwykle pomocne w tym przedsięwzięciu.

Rozpoczęcie nauki języka obcego w ciąży

Faktem jest, że maluchy od 5. miesiąca życia prenatalnego są w stanie rozpoznać barwę głosu rodzica. Wiele osób w tym okresie czyta szkrabowi książeczki, nuci piosenki, a nawet prowadzi monolog. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby robić to wszystko w innym języku.

Okres niemowlęcy

Dorosłym wydaje się, że niemowlaki niewiele rozumieją, a ich życie polega na ciągłym spaniu i spożywaniu pokarmów – nic bardziej mylnego! Mózg dziecka w pierwszych miesiącach życia jest niczym gąbka, ponieważ „chłonie” wiele informacji i reaguje na otaczające go bodźce. Dlatego warto wykorzystać ten potencjał i zacząć mówić do niego w języku obcym.

Przedszkolaki

Nie jest powiedziane, że dzieci, które nie opanowały do końca sztuki posługiwania się językiem ojczystym, nie mogą brać udziału w zajęciach językowych. Istotne jest to, aby nauka była połączona z rozrywką i każdemu maluchowi pozytywnie się kojarzyła. Brzdące przyswajają wiedzę podczas swobodnej zabawy, nawet jeśli nie są tego w pełni świadome. Pociechy uczęszczające na co dzień do przedszkola mają styczność z rówieśnikami i nauczycielami, co z pewnością zwiększy ich zdolność do zapamiętywania nowych słów w obcym języku.

Jakie korzyści płyną z wczesnej nauki języków obcych?

Jak już wspomniano, naukę języków obcych warto rozpocząć od najmłodszych lat. Wbrew obawom niektórych rodziców, oswajanie pociechy z zagranicznymi zwrotami nie wpływa negatywnie na rozwój mowy, a szkrabowi nie „mieszają” się języki. Zalet uczenia dziecka porozumiewania się w innym języku niż ojczysty jest wiele, a zalicza się do nich:

  • Znakomitą wymowę – nauka języka obcego w okresie wczesnego dzieciństwa pozwala uzyskać dobry akcent, ponieważ maluchy rozpoznają i zapamiętują dźwięki charakterystyczne dla różnych języków.
  • Wytworzenie pozytywnych skojarzeń – poznając obcy język, bez żadnego nacisku, stresu i presji, dziecko jest pozbawione traum, odbijających się w przyszłości na ocenach w szkole lub z przedmiotu obcojęzycznego.
  • Uniknięcie blokady językowej – każdy, kto choć raz w swoim życiu próbował nauczyć się obcego języka, wie, jak trudno przełamać strach i zacząć bezproblemowo nim władać. Blokada językowa to utrapienie, z którym borykają się osoby dorosłe m.in. ze względu na wstyd, przekonanie o tym, że jest się ocenianym przez innych lub potrzebę perfekcjonizmu. Dla dzieci uczących się języka obcego od wczesnego dzieciństwa myślenie i mówienie w innym języku jest czymś naturalnym, co nie sprawia żadnego kłopotu.
  • Łatwość w opanowaniu innych języków – nie jest tajemnicą, że najtrudniej jest nauczyć się pierwszego obcego języka. Później jest już coraz lżej, a każdy kolejny wydaje się łatwiejszy.

nauka języka angielskiego

Fot.: Наталия Когут/pixabay.com

Jak uczyć dzieci języka obcego?

Ucząc dziecko języków obcych, trzeba pamiętać, że nie ma ono dużych barier (jak w przypadku niektórych dorosłych) i nie boi się popełniać błędów. Należy również korzystać z faktu, że mózg maluszków jest bardziej chłonny. Niemniej jednak szkraby nie lubią się nudzić, dlatego nauka powinna być połączona z zabawą, co dodatkowo spowoduje rozwój sprawności językowych. Język angielski dla dzieci może okazać się całkiem przyjemny, jeśli zostanie w odpowiedni sposób wprowadzony do jego słownika.

Podejmując decyzję o rozpoczęciu nauki obcego języka ze swoją pociechą, trzeba skompletować odpowiednie pomoce dydaktyczne. Nie są to specjalistyczne książki ani drogie i trudne do zdobycia przedmioty, lecz przede wszystkim kredki, wyklejanki, zabawki, kolorowe naklejki i wszystko, czym szkrab lubi się bawić. Kilkuletnie dzieci nie potrzebują podręczników czy ćwiczeń z zagadnieniami gramatycznymi – wystarczą dobre chęci, kilka zabawek i dużo cierpliwości.

Co najważniejsze – nie wolno stawiać zbyt wysokich wymagań

Małe dzieci uczą się obcych języków w inny sposób aniżeli osoby dorosłe. Co za tym idzie – inaczej wyglądają osiągnięte przez nie rezultaty. Większość trzylatków nie jest w stanie samodzielnie zbudować spójnych i złożonych wypowiedzi w języku ojczystym, dlatego nie wolno wymagać od nich nadzwyczajnych umiejętności w języku obcym. Zamiast ciągłego krytykowania, które może tylko pogorszyć zamierzony efekt, warto nagradzać brzdąca za postępy, co z pewnością zachęci go do dalszej nauki.

Podsumowanie

Języki obce odgrywają niezwykle istotną rolę w naszym życiu, dlatego warto się ich uczyć już od najmłodszych lat. Osoby, które miały do czynienia w dzieciństwie z językiem angielskim, niemieckim, francuskim czy rosyjskim nie będą miały z nim problemu w przyszłości. Warto jednak pamiętać, że nauka ma być przyjemna i swobodna, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno zmuszać malucha do rozwiązywania zadań w języku obcym, jeśli nie sprawia mu to żadnej przyjemności.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*