Kalkulator BMI — jak działa, kiedy warto go użyć?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Kalkulator BMI — jak działa, kiedy warto go użyć?

Materiał Klienta

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kalkulator BMI to bardzo praktyczny wzór na wyliczenie prawidłowej masy ciała. Obecnie coraz więcej młodych oraz dorosłych osób boryka się z problemami z wagą. Dzięki temu rozwiązaniu można w kilka chwil upewnić się, jaka waga będzie optymalna. Sprawdź nasze rady i dowiedz się, jak obliczyć swój wskaźnik BMI!

  1. Jak powstał wskaźnik BMI?
  2. Jakie informacje są konieczne, aby wyliczyć wskaźnik masy ciała?
  3. Kto powinien wyliczyć sobie indeks masy ciała?
  4. Czy dostępny w sieci kalkulator BMI jest wiarygodny?
  5. Jaka jest prawidłowa masa ciała?
  6. W jakich sytuacjach warto kontrolować wskaźnik BMI?
  7. Kiedy warto udać się do lekarza?

Kalkulator BMI to bardzo prosty system do wyliczania odpowiedniej masy ciała. Bazuje on ustalonych odgórnie normach oraz algorytmach. Podając jedynie kilka podstawowych informacji, można z łatwością, samodzielnie oraz w domowym zaciszu dowiedzieć się, jaka masa ciała będzie prawidłowa, biorąc pod uwagę wiek, płeć oraz wzrost.

Jak powstał wskaźnik BMI?

Kalkulator BMI to system zawierający algorytm do obliczenia prawidłowej masy ciała. Normy bmi zostały stworzone przez fizjologa Ancela Keysa w 1971 roku. Miały one na celu wsparcie procesu wymiernego oceniania poziomu tłuszczu w ciele człowieka. Od tamtego momentu wskaźniki BMI, a obecnie także wygodne kalkulatory są pomocne w pierwszych etapach diagnostyki medycznej. BMI jest także regularnie stosowane przez dietetyków oraz profesjonalnych trenerów personalnych.

Jakie informacje są konieczne, aby wyliczyć wskaźnik masy ciała?

Jaki obliczyć bmi? Samo obliczanie bmi jest bardzo proste i nie wymaga dużej wiedzy, zwłaszcza jeśli chce się skorzystać z intuicyjnych kalkulatorów dostępnych w Internecie.

Chcąc uzyskać prawidłowy wynik, należy podać jedynie kilka podstawowych informacji, a system samodzielnie wyliczy oraz dobierze prawidłową masę ciała do wzrostu. Dodatkowo poinformuje, czy obecna masa ciała mieści się w normie, czy powinna jednak wzbudzić niepokój.

Przede wszystkim do wyliczenia wskaźnika BMI konieczne jest podanie swojej płci. W przypadku organizmu kobiet oraz mężczyzn zalecane są inne wartości. W następnej kolejności niezbędne dane to waga oraz wzrost. Nie można zapomnieć także o wieku.

Kto powinien wyliczyć sobie indeks masy ciała?

Kalkulator BMI przede wszystkim bada zawartość tkanki tłuszczowej oraz analizuje, czy dana masa ciała jest odpowiednia do wzrostu oraz wieku, czy jednak jest zbyt niska lub zbyt wysoka.

Z tego względu z kalkulatora BMI może skorzystać każdy. Niemniej jednak jest to wskaźnik zalecany osobom borykającym się z problemami z wagą. Zarówno w przypadku osób zbyt szczupłych, jak i grubych, taki wynik może być pierwszym krokiem w kierunku pozytywnej zmiany.

Wskaźnik BMI jest także chętnie wyliczany przez osoby na diecie lub trenujące na siłowni. Warto mieć jednak na uwadze, że objętość i właściwości mięśni oraz tłuszczu są zupełnie inne. Mogą wpływać one zakłócająco na wynik wyliczenia, dlatego każdorazowo należy go interpretować indywidualnie.

Czy dostępny w sieci kalkulator BMI jest wiarygodny?

Jak obliczyć BMI? Obecnie dostępne są wygodne i intuicyjne kalkulatory. Podając w sieci kilka najważniejszych informacji, można otrzymać szybki oraz prawidłowy wynik. Dostępne obecnie na rynku kalkulatory dają rzetelne odpowiedzi.

Jaka jest prawidłowa masa ciała?

Prawidłowa wartość wskaźnika bmi powinna znajdować się w przedziale od 18,5 do 24,99. Osoby mające taki wynik nie muszą się martwić swoją wagą, choć oczywiście powinny przestrzegać zasad zdrowego odżywiania oraz prowadzić aktywny tryb życia.

Prawidłowa masa ciała jest zależna od wielu czynników. Zarówno od płci, wieku oraz wzrostu, ale również sylwetki oraz tryby życia. Osoby niemające rozbudowanej tkanki mięśniowej powinny mieć niższy wskaźnik BMI niż te regularnie trenujące siłowo.

W jakich sytuacjach warto kontrolować wskaźnik BMI?

Body mass index, popularnie nazywany wskaźnikiem BMI to wartość informująca o tym, czy dana osoba ma prawidłową masę ciała, niedowagę, nadwagę, otyłość czy wychudzenie. Każda osoba mająca problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała powinna regularnie kontrolować wartość wskaźnika, dzięki czemu możliwe jest odpowiednio szybkie reagowanie.

Dodatkowo osoby będące na diecie, zarówno pod opieką lekarza, jak i samodzielnie mogą korzystać z kalkulatorów BMI.

Kiedy warto udać się do lekarza? 

Otyłość iii stopnia, niedowaga, nadwaga to odchyły od prawidłowej masy ciała. Choć niewielkie różnice nie są niepokojące i osoba, która przekracza prawidłową masę ciała o kilogram lub dwa nie musi się bardzo martwić, to w chwili gdy BMI jest bardzo nieprawidłowe, wynosi mniej niż 17 lub więcej niż 30, warto skonsultować się z lekarzem. Z pewnością zaleci on dalszą diagnostykę oraz skieruje na niezbędne badania.

 

Kalkulatory BMI to dobry pierwszy krok dla każdego, kto nie ma pewności, czy jego masa ciała jest prawidłowa. Uzyskany wynik stanowi dobry wstęp do dalszych badań, diagnostyki lub pracy pod opieką lekarzy i dietetyków.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*