Adobe Stock
Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Przede wszystkim należy rozpocząć od odpowiedniego oczyszczania. Usuwanie zanieczyszczeń i nadmiaru sebum jest ważne, gdyż dzięki temu skóra może przyjmować składniki odżywcze zawarte w kosmetykach takich jak serum i krem. Warto sięgnąć po oczyszczanie dwufazowe. Polega ono na stosowaniu kosmetyku z fazą tłuszczową, czyli mleczka do twarzy czy też płynu micelarnego, a także produktu na bazie wody, np. pianki myjącej. Drugi kosmetyk ma za zadanie usunąć nadmiar tłustego filmu, a także pozostałe na skórze zanieczyszczenia. Przed nałożeniem kosmetyków ujędrniających, czyli serum i kremu trzeba jeszcze raz w tygodniu użyć peeling do twarzy. Czasami produkty z peelingującymi drobinkami można stosować nawet w codziennej pielęgnacji, jeśli nie mają mocno penetrującego działania, to znaczy nie naruszają bariery hydrolipidowej. W przypadku mocniejszych peelingów kwasowych, jeśli producent nie zaleca inaczej, należy sięgać po nie raz lub dwa razy w tygodniu. Częstotliwość stosowania peelingów zależy też od rodzaju skóry. W przypadku wrażliwej wykonuje się je rzadziej. Można sięgnąć po peeling enzymatyczny. Po etapie oczyszczania ważne jest tonizowanie, by przywrócić skórze naturalne pH.
Kolagen stanowi swoiste rusztowanie dla skóry i zapobiega utracie wody, a także jędrności. Z każdym rokiem jest go w skórze coraz mniej, a jego degradację może przyspieszać działanie promieniowania UV czy nadmiar kortyzolu, które mają wpływ na aktywność wolnych rodników tlenowych rozbijających wiązania kolagenu i elastyny. Kolagen w związku z narażeniem na niekorzystne czynniki zewnętrzne należy suplementować. Można to robić na dwa sposoby. Popularny jest kolagen do picia, który można spożywać zarówno przed, w trakcie, jak i po posiłku. Ważne, by ów posiłek zawierał witaminę C, która jest nośnikiem kolagenu. Oczywiście należy też sięgnąć po serum i krem. Ten pierwszy kosmetyk może zawierać kwas hialuronowy, który wiąże cząsteczki wody, a także witaminę C. Po kilkunastu minutach i wchłonięciu się serum należy sięgnąć po krem kolagenowy. Zabezpiecza on zewnętrzne warstwy skóry i barierę hydrolipidową. Aby oddziaływać na skórę wielopoziomowo warto łączyć stosowanie różnych rodzajów kolagenu, zgodnie z zaleceniami.
Nie tylko pielęgnacja może wpływać na promienny wygląd skóry i opóźnienie pojawienia się utrwalonych zmarszczek. Aby ilość kolagenu w skórze utrzymywała się na wysokim poziomie, należy jeszcze pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej. Każdego dnia trzeba stosować produkty, które w swoim składzie zawierają filtry SPF chroniące przed szkodliwym promieniowaniem UVA/UVB. Powinny być to zarówno produkty do twarzy, jak i do ciała. Warto pamiętać o dobrej ochronie nie tylko twarzy, ale i szyi czy dekoltu przed słońcem, gdyż często ten obszar skóry jest zaniedbywany. Trzeba pamiętać o optymalnym nawodnieniu organizmu i stronić od przetworzonej żywności, tłuszczów nasyconych oraz węglowodanów prostych. Ogromne znaczenie dla promiennego wyglądu skóry ma także wysypianie się.