Jak szybko zasnąć? Domowe sposoby na udany sen

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Jak szybko zasnąć? Domowe sposoby na udany sen

Zdjęcie główne: Kristin Vogt/pexels.com

Masz problemy z zasypianiem i nie wiesz, jak z tym walczyć? Możliwe, że wcale nie musisz szukać pomocy medycznej. Wiele takich sytuacji bierze się z niepoprawnego przygotowania podczas wieczornej rutyny. Stosując się do poniższych wskazówek, jakość twojego snu powinna zdecydowanie się poprawić.

Nasze problemy ze snem bardzo często wynikają z nawyków, które możemy łatwo zmienić. Stres czy przebodźcowanie znacznie wpływają na pogorszenie komfortu naszego nocnego odpoczynku. Dlatego ważne jest, aby dbać o odpowiednią ilość snu, która w przypadku osoby dorosłej wynosi między 7-8 godzin. Dodatkowo należy ograniczyć się do spożywania posiłków od 2 do 3 godzin przed spaniem. Co jeszcze możesz zrobić?

Jak szybko zasnąć: zioła i napary

Chyba na każdą dolegliwość istnieją “babcine” sposoby i tutaj jest podobnie. Każdy z nas zapewne wie, że istnieją herbaty ziołowe, które korzystnie wpływają na uspokojenie czy wyciszenie. Okazuje się, że świetnie sprawdzą się także w przypadku problemów ze snem. Po jakie zioła sięgnąć, gdy nie możesz zasnąć?

  • Rumianek
  • Melisa
  • Lawenda

Wszystkie powyższe propozycje dostępne są w formie herbatek w każdym sklepie spożywczym. Warto jest zaparzyć sobie jedną z nich przed snem i cieszyć się upragnionym odpoczynkiem.

Jak szybko zasnąć: przygotowanie sypialni

Wydaje się dosyć oczywiste, ale wiele osób zapomina, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie sypialni przed pójściem spać. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza, więc wskazane jest wietrzenie sypialni przed położeniem się do łóżka. Świeże powietrze korzystnie wpływa na wyciszenie i znacznie ułatwia proces zasypiania.

Wygodne ubranie i odpowiednia pościel także mogą wpływać na nasze problemy ze snem. Najważniejsze jest to, aby było nam przyjemnie i nic nie rozpraszało naszej uwagi. Jeśli wybierzemy niewygodną piżamę, automatycznie zaczynamy się kręcić i przewracać, co zdecydowanie nie pomaga w relaksie. Jeśli chodzi o pościel, odpowiednia poduszka czy nawet jej rodzaj wypełnienia istotnie wpływa na komfort naszego snu. Zdarza się, że niektórzy potrzebują mieć głowę wyżej, inni niżej — dopasuj wszystko pod siebie!

Jak szybko zasnąć: nie nakręcaj się

Kładziesz się do łóżka i analizujesz dzisiejszy dzień? Nie rób tego! Naszym zadaniem przed snem jest maksymalne wyciszenie organizmu i uspokojenie myśli. Jeśli jednak, zamiast odpoczywać i się rozluźniać, zaczynamy myśleć o tym co się wydarzyło minionego dnia, nasze ciało nie jest gotowe snu.

Jeśli chcesz pomyśleć o sprawach, które nie dadzą Ci spać, zrób to przed pójściem do łóżka. Porozmawiaj z kimś, wyrzuć z siebie wszystkie emocje, które mogą utrudniać Ci zasypianie, a dopiero później udaj się do sypialni.

Jak szybko zasnąć: relaksująca kąpiel

Chcesz się maksymalnie zrelaksować przed pójściem spać? Idealnie sprawdzi się gorąca kąpiel 1 lub 2 godziny przed snem. O tym, że ciepła woda korzystnie wpływa na nasz organizm, wiadomo nie od dziś. Natomiast niewiele osób wie, że kąpiel w wodzie o temperaturze ok. 40 ℃ realnie wpływa na jakość snu i zdecydowanie go polepsza. Badania wykazały, że ludzie, którzy zażywają takie kąpiele, zasypiają szybciej.

Podczas kąpieli w wannie, warto użyć soli lub żelu do kąpieli o zapachu, który pozytywnie działa na nasze zmysły i pomaga w rozluźnieniu organizmu. Możemy wybierać preparaty do kąpieli zawierające lawendę lub płatki róż.

Jak szybko zasnąć: zrezygnuj z używania urządzeń elektronicznych

Światło emitowane przez telefony komórkowe, telewizory czy laptopy również oddziałuje na proces zasypiania. Zamiast przygotować mózg do nocnego odpoczynku, poprzez korzystanie z urządzeń elektronicznych, narażamy go na natłok informacji. Idealnym rozwiązaniem jest odłożenie telefonu na godzinę przed planowanym pójściem spać.

Dodatkowo, używanie komórki przed snem w ciemnościach negatywnie wpływa na zmysł wzroku. Całkiem ciemne otoczenie w połączeniu z emitowanym światłem niebieskim może pogorszyć nasz wzrok. Dlatego, jeśli masz taką możliwość, zrezygnuj z przeglądania wiadomości i social mediów bezpośrednio przed spaniem i ciesz się z komfortowego odpoczynku.

Artykuł powstał dzięki współpracy z:

freelovi.pl
slowlybreath.pl
togethertimis.pl
mrxbash.pl
eskudero.pl

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*