Jak szukać pracy poza granicami Polski?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Jak szukać pracy poza granicami Polski?

Fot.: Mads Eneqvist/unsplash.com

Artykuł sponsorowany

Zarabianie w kraju nie odpowiada każdemu. Niestety, w Polsce wciąż panuje kultura niemal czcząca pracę, co przyczynia się do powszechności takich relacji jak wykonywanie obowiązków zawodowych za wynagrodzenie poniżej minimalnej krajowej czy spędzanie w miejscu pracy powyżej dwunastu godzin na dobę. Z tych powodów wielu młodych (choć nie tylko!) ludzi decyduje się na emigrację i spróbowanie szczęścia za granicą.

Jak znaleźć pracę za granicą?

Praca za granicą owiana jest złotym mitem sukcesu. Z perspektywy osób próbujących przeżyć z zarobków oferowanych w Polsce, z pewnością wydaje się ona wspaniałą okazją do szybkiego wzbogacenia. Kusi nie tylko wypłata w euro albo dolarach, ale również wyższy standard życia, lepszy stosunek cen najpotrzebniejszych produktów do zarobków czy niższe ceny wynajmu i kupna nieruchomości. Pytanie brzmi jednak: w jaki sposób ją znaleźć? Najskuteczniejszą metodą szukania źródła utrzymania za granicą jest korzystanie z pomocy agencji, zajmujących się transferem pracowników. Posiadanie pośredników ma swoje plusy, ponieważ firmy transferujące zajmują się wtedy sprawdzaniem potencjalnego pracodawcy, a często pomagają również przy podpisywaniu umów czy wypełnianiu odpowiednich wniosków do urzędów. Jest więc to nie tylko łatwy, ale również bezpieczny sposób szukania zatrudnienia za granicą – niestety, wiąże się z pewnymi wadami. Firma najczęściej posiada umowę z pracodawcami, dla których szuka pracowników i część wypracowanego przez Ciebie wynagrodzenia będzie wędrowała właśnie do niej.

Oferty dla osób z zawodem

Możesz znajdować się w sytuacji, w której nie tylko masz już konkretny zawód, ale również doświadczenie na polskim rynku, a teraz chcesz poszukać czegoś lepiej płatnego za granicą. W tym przypadku konieczne może być posiadanie języka, dlatego upewnij się, że Twoje zdolności komunikacyjne są na odpowiednim poziomie. Możliwości pracy w konkretnym zawodzie możesz szukać bezpośrednio na stronach firm danego sektora lub stronach internetowych gromadzących ogłoszenia. Na przykład, oferty na praca-kierowcy.com skierowane są głównie do zawodowych kierowców, zainteresowanych obsługiwaniem transportów międzynarodowych.  Pamiętaj jednak, że różne rynki pracy mogą znacząco się od siebie różnić! Upewnij się, że Twoje uprawnienia będą ważne i legalne na terenie kraju, w którym chcesz pracować.

Uporządkuj swoje sprawy

Bardzo ważne jest również zamknięcie wszystkich spraw i uporządkowanie swojej sytuacji prawnej w Polsce, zanim zdecydujesz się na wyjazd za granicę – zwłaszcza dłuższy. Zadbaj o to, by zakończyć umowę o pracę z aktualnym pracodawcą (chyba, że będziesz mieć możliwość i ochotę na kontynuowanie dotychczasowej pracy równolegle do rozpoczęcia nowej). Zwróć uwagę na okres wypowiedzenia, który musisz zachować, wykonując obowiązki zawodowe na podstawie umowy o pracę. Postaraj się również uporządkować swoje inne zobowiązania, takie jak opłaty za mieszkania, umowę najmu, wszelkiego rodzaju rachunki czy potencjalne zadłużenia. Pamiętaj, że przebywając za granicą, możesz mieć ograniczone możliwości logistyczne w obszarze załatwiania spraw osobistych w Polsce. Przed wyjazdem zapoznaj się także z charakterystyką nowego rynku i upewnij się, że posiadasz wszystkie potrzebne dokumenty (w tym ich tłumaczenia).

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*