Jak przygotować samochód na długą zimową podróż?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Jak przygotować samochód na długą zimową podróż?

Zdjęcie główne: Chris Peeters/pexels.com

Planujesz wyruszyć w zimową podróż? Śnieg, lód czy deszcz ze śniegiem – te czynniki potrafią utrudnić drogę, a nawet stwarzać niebezpieczeństwo dla kierowcy i pasażerów. Przy odrobinie przygotowania i wiedzy, ty i twój pojazd możecie śmiało stawić czoła wszelkim trudnościom, jakie można napotkać podczas długiej zimowej jazdy.

Wycieczka samochodowa zimą może być wspaniałą przygodą. Jednak ma ona swoje wady. Zdarzają się sytuacje, w których możesz napotkać śnieg i lód. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że ty i twój pojazd jesteście gotowi do radzenia sobie w różnych warunkach . Posiadanie odpowiednich opon jest tak samo ważne, jak wiedza o tym, jak ich używać, dlatego pamiętaj o zapoznaniu się ze wszystkimi wytycznymi dotyczącymi jazdy w deszczu, lodzie i śniegu.

Bezpłatne Śnieżny Podjazd W Pobliżu Drzew Iglastych Zdjęcie z galerii

Przygotuj samochód do podróży

Upewnij się, że opony są napełnione. Niskie ciśnienie powietrza w oponach może być potencjalnie niebezpieczne na zimowych drogach. Jeśli nie masz sam doświadczenia, to zabierz samochód do mechanika, aby sprawdził ciśnienie w oponach i w razie potrzeby je napełnił. Jeśli masz doświadczenie ze sprawdzaniem ciśnienia w oponach, możesz łatwo zrobić to samodzielnie. Wystarczy skorzystać z pompki powietrza do opon, którą można znaleźć na lokalnej stacji benzynowej lub w sklepie samochodowym.

Opony zimowe są obowiązkowe. Używając ich, zmniejszysz prawdopodobieństwo wpadnięcia w poślizg, a dodatkowo zapewnisz sobie bezpieczeństwo podczas jazdy po śliskich, zaśnieżonych nawierzchniach. Opony zimowe dzięki specjalnym wyżłobieniom, zapewniają lepszą przyczepność i trakcję podczas jazdy.

Upewnij się, że masz odpowiedni płyn do spryskiwaczy. Podczas zimowych podróży regularny płyn się nie sprawdzi. Należy używać odpowiedniego do pogody, z zawartością alkoholu. Regularna konserwacja pojazdu może jedynie pomóc w zapobieganiu problemom z samochodem podczas miesięcy związanych z jazdą zimą.

Upewnij się, że masz sprawny nawiew. Krótkie przejażdżki nie są zbyt uciążliwe, gdy nie masz ogrzewania w samochodzie, ale zastanów się, co by się stało, gdybyś utknął w samochodzie przez dłuższy czas, nie mając ogrzewania. Posiadanie działającego nawiewu może pomóc w zapobieganiu codziennemu dyskomfortowi i zapewnić podróż w przyjemnych warunkach.

Naładuj akumulator i kontroluj jego stan. Pojemność akumulatora pojazdu zmniejsza się w niskich temperaturach. Upewnij się, że twój samochód jest przygotowany do zimy i poproś profesjonalistę o sprawdzenie płynu w akumulatorze i przewodów. Obowiązkowo spakuj ze sobą kable przewody rozruchowe, które przydadzą się w kryzysowych sytuacjach.

Jak prowadzić samochód zimą?

Obliczając czas podróży, weź pod uwagę warunki atmosferyczne. Jazda zimą najprawdopodobniej zajmie więcej czasu niż zwykle. Głównie ze względu na wolniejszy ruch na trasie, pługi śnieżne i solanki lub nieodśnieżone drogi. Przygotuj się do zimowej jazdy i daj sobie dużo czasu na dotarcie do celu. Podczas takiej pogody często zdarzają się wypadki samochodowe, które potrafią wstrzymać ruch na dobrych kilka godzin. W związku z tym uzbrój się w cierpliwość i wyjedź szybciej, niż planowałeś.

Usuń śnieg lub lód z samochodu. Użyj skrobaczki do lodu, którą możesz zakupić na stacjach paliw, lub nawet w supermarketach. Jeśli na dachu pojazdu nagromadziło się dużo śniegu, należy go zrzucić na dół. Zapobiega to odpadaniu dużych kawałków lodowatego śniegu podczas jazdy i stworzeniu niebezpieczeństwa na drodze.

Jedź wolniej niż zwykle. Przestrzeganie ograniczeń prędkości to dobra zasada, której należy przestrzegać, aby wszyscy kierowcy byli bezpieczni na drodze. Jeśli nie masz pewności co do warunków na drodze, dla bezpieczeństwa jedź kilka kilometrów poniżej ograniczenia prędkości. Im szybciej jedzie twój samochód, tym mniej czasu będziesz miał na reakcję, aby poradzić sobie z poślizgiem na lodzie.

Staraj się powoli przyspieszać i zwalniać. Unikaj gwałtownego hamowania, ponieważ obie te czynności mogą doprowadzić do wpadnięcia w poślizg.

Zawsze zapinaj pasy. Jest to czynność obowiązkowa, nigdy o tym nie zapominaj, ponieważ może ci to uratować życie. Zmniejszy to ryzyko obrażeń w wypadku samochodowym o ponad 45%, więc pamiętaj, aby je zapiąć!

Nie używaj tempomatu. Jazda zimą wymaga pełnej kontroli nad samochodem przez cały czas. Nigdy do końca nie wiesz, kiedy pojawi się śliska nawierzchnia. Z tego powodu korzystanie z tempomatu w warunkach zimowych sprawia, że ​​drogi stają się o wiele bardziej niebezpieczne.

Artykuł powstał dzięki współpracy z:

chromathoughts.pl
dotxed.pl
imspike.pl
omniumpteen.pl
ritzycar.pl

Zdjęcie: ANGELOXWU/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*