Fot.: Anthony Tran/unsplash.com
Artykuł sponsorowany
Zapalenie pochwy to choroba, która dotyka wiele kobiet w różnym wieku. Problem powodowany jest głównie poprzez zakażenia drobnoustrojami, takimi jak bakterie, grzyby i rzęsistki. Jednak zapalenie pochwy może być również spowodowane wirusami, przez co jest trudniejsze do wyleczenia. Zanim jednak poznasz sposoby działania, dowiedz się, jakie są objawy zapalenia pochwy, aby wiedzieć, na co zwracać uwagę w razie problemów.
Pierwszym objaw, który pojawia się przy zapaleniu pochwy, to przede wszystkim świąd i pieczenie. Znacząco utrudnia on życie i wprawia w dyskomfort w wielu sytuacjach. Tego uczucia nie można się pozbyć, mimo używania różnych środków do mycia czy kosmetyków. Jeśli drażniące pieczenie okolic intymnych pojawia się notoryczne, należy mieć na uwadze problemy, które mogą się rozpocząć. Pieczenie i świąd to pierwsze objawy, które powinny zmobilizować do działania. Na start może być to teleporada ze specjalistą, która pomoże ustalić, jak działać, żeby zapalenie się nie rozwijało.
Kolejnym nieprzyjemnym objawem, który może świadczyć o infekcji, jest zaczerwienienie okolic intymnych. Bezpośrednio łączy się to ze świądem i pieczeniem. W widoczny sposób można zaobserwować czerwone punkty czy plamy, które pojawiają się w okolicy sromu czy pochwy. Świadczą one zawsze o jakimś problemie – może być to nie tylko zapalenie pochwy, lecz także alergia na kosmetyki, środki do mycia czy do prania. Jeśli występują zaczerwienienia połączone ze świądem, należy udać się do lekarza w celu diagnozy i zaplanowania leczenia, aby problem się nie rozwijał i nie przyczynił się np. do powstania zapalenia dróg moczowych.
Informacją o tym, że problem stał się już wyjątkowo nieprzyjemny i wymaga leczenia, jest ból. Pojawia się on cały czas. Na początku występuje głównie przy stosunku, następnie pojawia się przy oddawaniu moczu, a ostatecznie może towarzyszyć cały czas. Łączy się on ze świądem i pieczeniem, przez co sprawia duży dyskomfort i znacząco utrudnia życie. Ten ból jest nie do wyeliminowania lekami czy środkami do pielęgnacji okolic intymnych.
Upławy to nic innego niż wydzieliny, które w przypadku zapalenia pochwy mają specyficzną konsystencję i zapach. Wiele zależy od rodzaju zakażenia. W przypadku bakteryjnego zapalenia pochwy mówi się o obfitych, szarobiałych upławach, które nasilają się głównie po stosunku. Zapalenie grzybicze charakteryzuje się białymi upławami, które są szczególnie łatwe do rozpoznania – wiele kobiet przyrównuje je do konsystencji twarogu ze względu na ich strukturę i kolor. W przypadku innych problemów mówi się również o cienistych upławach, śluzowatych bądź nawet żółtozielonych.
Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź stronę Seniore.pl, na której znajdziesz szereg ciekawych informacji o zdrowiu seniorów.