Materiał Partnera
Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
W tym roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało nowelizację projektu, którego głównym celem jest zapewnienie wsparcia gospodarstw domowych w uzyskaniu i obsłudze kredytów na dom lub mieszkanie. Już teraz zapowiadana jest rezerwa w wysokości 500 milionów złotych na przyszły rok, co jednoznacznie oznacza, że wraz z początkiem stycznia 2025 roku pełną parą ruszy flagowy projekt.
Na czym ma polegać program Kredyt 0%? To forma wsparcia, w ramach której kredyt udzielony w polskich złotych z okresem kredytowania nie krótszym niż 15 lat zostanie w pewnej części sfinansowany przez państwo. Kredyt może być udzielony zarówno na zakup, jak i budowę nieruchomości, a kredytobiorcy uzyskają wsparcie przez 10 lat trwania zobowiązania kredytowego. Nowy kredyt 0% to zmodyfikowana wersja wcześniej wprowadzanych programów mieszkaniowych, które miały ułatwić zakup wymarzonego mieszkania lub domu.
Jak w przypadku poprzednich programów wsparcia w zakupie mieszkania lub otrzymania kredytu, tak również i teraz Kredyt 0% jest propozycją skierowaną do konkretnych grup. Uprawnieni do skorzystania z programu prawdopodobnie będą:
Kredyt 0% może być udzielony dwóm osobom bez konieczności potwierdzania stosunku prawnego relacji. Nowością w przypadku nowego programu jest wprowadzenie limitów dochodowych, które mogą być weryfikowane na etapie składania wniosku o wsparcie. W przypadku singla dochody nie mogą przekraczać 7 tysięcy złotych, dla gospodarstwa dwuosobowego 13 tysięcy złotych, trzyosobowego 16 tysięcy złotych, czteroosobowego 19,5 tysięcy złotych a pięcioosobowego 23 tysiące złotych. To wstępne limity, które mogą ulec zmianie w toku modyfikowania założeń projektu. Co istotne, przekroczenie wspomnianych limitów daje możliwość ubiegania się o pomniejszoną wartość dofinansowania.
Czy w każdym przypadku uzyskanie dofinansowania w ramach programu Kredyt 0% zapewni brak dodatkowych kosztów związanych z kredytem hipotecznym? Niestety nie. Dotychczasowe propozycje oferują dopłatę, która obniży oprocentowanie kredytu do poziomu w zależności od statusu wnioskującego. Na ten moment oprocentowanie kredytu zostało ustalone w wysokości:
W zależności od liczebności gospodarstwa domowego przewiduje się możliwość wzięcia kredytu hipotecznego do kwoty nawet 600 tysięcy złotych objętego programem Kredyt 0%. Porównywarka kredytów hipotecznych zapewni rzetelne dane, które pokażą dokładną ratę kredytu, uwzględniającą wszystkie parametry kredytu.
Zgodnie z zapowiedziami, proces wnioskowania o kredyt 0% będzie tożsamy z tym, czego dotychczas doświadczyliśmy podczas uczestnictwa w poprzednich programach związanych z kredytami hipotecznymi. Skorzystanie z programu będzie możliwe za pośrednictwem banku, który zdecydował się uczestniczyć w danym programie.
Po wyrażeniu chęci skorzystania z programu niezbędne będzie wypełnienie stosownych dokumentów, które rozpoczną proces analizy kredytowej uwzględniającej naszą historię kredytową oraz sytuację finansową. W przypadku pozytywnej decyzji program Kredyt 0% zostanie automatycznie uruchomiony, dzięki czemu raty kredytu przez następne 10 lat będą znacznie niższe, niż w przypadku tradycyjnego kredytu hipotecznego.