Źródło: COSPV/Adobe Stock
W praktyce, poza wykończeniem zewnętrznym, dach składa się również z elementów wewnętrznych, z których najważniejszymi są wiązary dachowe. Ich rola w tym przypadku jest najważniejsza – utrzymują nie tylko ciężar samego dachu, ale także wszystkiego, co na nim znajduje się.
Technika budowy dachu oparta na konstrukcjach wiązarowych jest bardzo popularna w Europie. Staje się też coraz bardziej popularna w samej Polsce. Niemniej jednak warto przybliżyć ją wielu inwestorom, ponieważ w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat technologia ta przeszła spore modyfikacje. Posiadamy również rodzimych wykonawców, którzy są profesjonalistami w zakresie wiązarów. Więcej o nich dowiesz się na stronie https://wiazarpolska.pl/
Wiązary dachowe to podstawowe elementy nośne konstrukcji dachu, których zadaniem jest przeniesienie obciążenia pomiędzy nim a resztą budynku (najczęściej ścian nośnych).
Stosowane są praktycznie wszędzie, doskonale sprawdzają się szczególnie na dachy o dużej powierzchni i rozpiętości, dzięki czemu redukujemy zbędne punkty podparcia.
Podstawowym elementem kratownic, niezależnie od ich przeznaczenia i konstrukcji, są pasy – górny i dolny. Stanowią wsparcie dla słupków i przekątnych.
Te pierwsze to pionowe elementy, które bezpośrednio wspierają zewnętrzną konstrukcję dachu. Z drugiej strony krzyże to elementy ukośne, które są szczególnie odpowiednie dla dachów z małym rogiem. Krzyże i słupki mocuje się pasami najczęściej przez płytki węzłowe, choć nie jest to jedyny sposób ich mocowania.
Elementy drewnianych wiązek łączą się ze sobą w tzw. sęki. Ze względu na obciążenia dachu (szczególnie zimą) połączenie to powinno charakteryzować się doskonałymi parametrami wytrzymałościowymi oraz niską podatnością na temperaturę otoczenia. Wiązary dachowe wykonane są najczęściej z drewna. Zamiennie można użyć stali lub żelbetu. Należy jednak pamiętać, że w obu przypadkach konieczne jest zastosowanie odpornych na przeciążenia ścian nośnych oraz znacznie trwalszych fundamentów.
Technologia stosowana jest do budowy dachów o podwyższonej odporności na wpływy zewnętrzne. Jej stosunkowo wysoki koszt sprawia, że nie jest to technika popularna w krajach o wysokich średnich dziennych temperaturach.
Głównym czynnikiem decydującym o zastosowaniu technologii jest śnieg. W przeciwieństwie do deszczu nie jest tak łatwo usuwany z powierzchni dachu.
Ponadto podczas odwilży znacznie zwiększa swoją wagę, co dodatkowo naraża dach na zniszczenie. Na drugim miejscu wśród czynników bezpośrednio zagrażających integralności dachu jest oczywiście wiatr.
W przeciwieństwie do śniegu ma znacznie większy wpływ na dachy o wysokim nachyleniu.
Ze względu na powyższe czynniki wiązary dachowe są stosowane zwłaszcza w klimacie umiarkowanym, tj. w Stanach Zjednoczonych (Ameryka Północna), Europie Zachodniej i Australii.
Ze względu na wysokie koszty budowy i niesprzyjające warunki pogodowe, konstrukcja ta nie jest zbyt często stosowana w Azji, a zwłaszcza we wschodniej części Federacji Rosyjskiej. Co ciekawe, trendy te mogą się znacząco zmienić za kilkadziesiąt lat, ponieważ na rynku coraz częściej pojawiają się znacznie tańsze konstrukcje prefabrykowane.
Nie zabrakło również dachów w technologii prefabrykacji, która w ostatnich latach dokonała swoistej rewolucji w budowie domów jedno- i wielorodzinnych. I choć metoda budowy dachu w oparciu o prefabrykaty nie jest tak popularna jak analogiczna konstrukcja ścian nośnych, to z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników.
Jednak, podobnie jak w przypadku tradycyjnego rozwiązania, prefabrykowana odmiana również składa się z wielu istotnych elementów, posiadających określoną nazwę i pełniących określoną funkcję.