Jak pielęgnować deski tarasowe?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Jak pielęgnować deski tarasowe?

Tirachard Kumtanom/pexels.com

Taras jest piękną ozdobą zewnętrzną Twojego domu, jednak warto pamiętać, że aby mógł on wyglądać pięknie i efektownie, należy o niego odpowiednio dbać. Dowiedz się, jak prawidłowo pielęgnować deski tarasowe.

Aby wyglądać pięknie i efektownie, tarasy drewniane wymagają odpowiedniej pielęgnacji oraz impregnacji. Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę dbając o swój taras.

Czyszczenie desek tarasowych

Zacznijmy od tego, jak prawidłowo czyścić deski tarasowe. To właśnie regularne czyszczenie oraz usuwanie zanieczyszczeń takich jak piasek, błoto, liście jest podstawą odpowiedniego pielęgnowania desek. Do czyszczenia możesz używać suchej szczotki, jednak raz na jakiś czas warto także umyć deski tarasowe wodą, do której można dodać delikatne środki czyszczące.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku desek kompozytowych o ryflowanej powierzchni. Utrzymanie ich w czystości jest nieco trudniejsze, ponieważ zabrudzenia często zbierają się w ryflach, skąd trudno je usunąć tradycyjną szczotką. Podczas czyszczenia paneli kompozytowych warto zastosować więc myjkę ciśnieniową. Pamiętaj, by kierować strumień wody zgodnie z ryflowaniem – wtedy bez trudu usuniesz zabrudzenia, nie uszkadzając przy tym posadzki.

Jeśli szukasz dobrej jakości desek tarasowych wykonanych z drewna egzotycznego lub kompozytu, koniecznie odwiedź stronę internetową https://www.ideagarden.pl/

Usuwanie plam oraz zarysowań

Oprócz regularnego mycia czasami konieczne są również nieco mocniejsze zabiegi pielęgnacyjne. Większość zabrudzeń powinno zejść już podczas zwykłego czyszczenia, jednak jeśli mimo wszystko na deskach są plamy, to warto sięgnąć po specjalny preparat do czyszczenia desek tarasowych. Tego typu środek skutecznie usunie wszelkie zabrudzenia – nawet te dość uporczywe, na przykład z sadzy czy atramentu. Doskonale rozpuści on również tłuste ślady po oleju, ułatwiając ich starcie z powierzchni tarasu.

Jeśli zaś na Twoich deskach tarasowych pojawiły się zarysowania, to możesz usunąć je za pomocą papieru ściernego, wełny stalowej oraz miękkiej drucianej szczotki. Pamiętaj też, że wszystkie zarysowania należy ścierać zdecydowanymi, posuwistymi ruchami zgodnymi z ułożeniem ryflowania. W ten sposób z łatwością przywrócisz tarasowi estetyczny wygląd. Po wykonaniu pracy warto oczyścić taras z pyłu wytworzonego podczas ścierania.

Zabezpieczenie desek przed warunkami atmosferycznymi

Aby deski tarasowe wyglądały pięknie przez długi czas, należy je także zaimpregnować oraz zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi. Aby nie dopuścić do ich interakcji z otoczeniem, należy je zabezpieczać poprzez olejowanie. Taki zabieg najlepiej wykonywać raz/dwa razy do roku, w zależności od stopnia nasłonecznienia. Najlepszym okresem na olejowanie tarasu jest wiosna, czyli początek sezonu tarasowego oraz jesień, w celu zabezpieczenia desek przed zimą. Ponadto zaraz po położeniu deski mogą źle reagować na opady deszczu, a na powierzchni posadzki mogą pojawiać się nieestetyczne zacieki. Ślady te powinny samoczynnie zniknąć po kilku tygodniach. Jeśli jednak chcesz pozbyć się ich „od ręki”, możesz zetrzeć je przy pomocy wełny stalowej lub miękkiej, drucianej szczotki. Zimą zaś konieczne będzie uporanie się z lodem. Możesz z łatwością go usunąć przy pomocy chlorku wapnia czy soli kamiennej. Pamiętaj jednak, aby po jego rozpuszczeniu szybko usunąć chlorek lub sól z powierzchni, aby deska kompozytowa nie wchłonęła środka.

Udostępnij:
Aleksandra Michaliszyn
Studentka public relations i fanka ciekawych rozwiązań. Uwielbia tworzyć, a DIY nie jest jej obce. Swoją przyszłość wiąże z pisaniem, a w wolnych chwilach lubi odkrywać nowe miejsca, czytać kryminały i gotować.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*