Depresja – choroba, której nie należy lekceważyć

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Depresja – choroba, której nie należy lekceważyć

Kyle Broad/unsplash.com

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Depresja to zespół zaburzeń nastroju i aktywności, które utrzymują się przez długi czas i powodują znaczne zakłócenia funkcjonowania pacjenta w codziennym życiu. W odróżnieniu od krótkotrwałych epizodów smutku i przygnębienia, depresja trwająca wiele miesięcy może być wyniszczająca, prowadząc do stałego odczuwania apatii, braku motywacji do działania i braku aktywnego uczestnictwa w życiu rodzinnym i społecznym.

Chociaż objawy depresji są charakterystyczne, ich nasilenie może się różnić, dlatego pacjenci zawsze wymagają indywidualnego podejścia.

Jakie są przyczyny depresji?

Depresja może mieć różnorodne przyczyny, a lekarze dzielą je na endogenne (konstytucjonalne) oraz egzogenne (zewnętrzne). Czynniki egzogenne związane są z intensywnym oddziaływaniem stresujących sytuacji, np. utrata bliskiej osoby, choroba somatyczna. Z kolei czynniki endogenne to uwarunkowania wewnętrzne, w tym także genetyczne. Uważa się, że skłonność do depresji jest dziedziczna.

Epizody depresyjne oraz zespół depresyjny mogą pojawić się także w przebiegu innych chorób, takich jak nerwice czy zaburzenia odżywiania, a także jako skutek nadużywania substancji psychoaktywnych.

Typowe i mniej charakterystyczne objawy depresji

Pierwsze objawy depresji są często zbliżone do symptomów charakterystycznych dla jesiennej chandry, jednak w odróżnieniu do krótkotrwałego obniżenia nastroju, depresja jest chorobą przewlekłą.

W każdym rodzaju depresji występuje zbliżony zespół objawów, choć stopień ich nasilenia i moment, w którym się pojawiają są zróżnicowane i u każdego z pacjentów występują nieco inaczej. Lekarze dzielą objawy na podstawowe i wtórne. Podstawowe objawy to m.in.: obniżenie nastroju, spowolnienie myślenia, osłabienie czynności intelektualnych i ruchowych, nadmierne i nieuzasadnione czynnikami zewnętrznymi odczuwanie zmęczenia, a także objawy somatyczne (np. problemy z trawieniem, zmniejszenie masy ciała, zaburzenia snu) oraz zaburzenia lękowe.

Objawy wtórne obejmują depresyjne zaburzenia myślenia, włącznie z myślami samobójczymi, a także wycofanie z życia społecznego, aż do zaniedbania higieny osobistej i jakiejkolwiek dbałości o wizerunek społeczny.

Dlaczego depresję trzeba leczyć?

Depresję trzeba leczyć, ponieważ jest to choroba psychiczna, która może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia i życia pacjenta. Nieleczona depresja może powodować pogorszenia jakości życia, izolację społeczną, zwiększenie ryzyka występowania chorób somatycznych, a nawet samobójstwa.

Leczenie depresji może pomóc w złagodzeniu objawów, poprawie samopoczucia, funkcjonowaniu społecznym oraz zmniejszeniu ryzyka powikłań.

 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*