Artykuł sponsorowany
Konkurencja wśród przedsiębiorstw niejako wymusiła narzucenie pewnych standardów, które po osiągnięciu, mogą być wizytówką danej firmy. Dziś chcemy przybliżyć nieco temat certyfikacji ISO, bez dwóch zdań jednej z najpopularniejszych. Poznaj podstawowe informacje, które rozjaśnią Ci nie do końca zrozumiałe skróty i liczby, m.in. ISO 9001.
ISO to International Organization for Standardization. Organizacja ta zajmuje się tworzeniem norm dotyczących praktycznie każdej dziedziny. Normy te w bardzo przyjazny dla oka, jednocześnie niezwykle dokładny oznacza się liczbowo z wcześniejszym zaznaczeniem skrótu wspominanej organizacji. Sama certyfikacja ma dziś ogromne znaczenie dla klientów i potencjalnych kontrahentów, mówi o prestiżu, zaufaniu, wiarygodności oraz profesjonalizmie danego przedsiębiorstwa. Nic więc dziwnego, że tak wiele firm każdego dnia stara się uzyskać certyfikat ISO i móc wykorzystywać go do przyciągnięcia klientów. Poniżej najpopularniejsze certyfikaty i ich objaśnienie.
ISO 9001 to System Zarządzania Jakością, warto go wdrożyć niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa czy branży, w jakiej działa. Przede wszystkim pozwala zwiększyć zaufanie klientów, ponadto atrakcyjność na tle konkurencji. Warto dodać, że pracownicy w firmie z ISO 9001 najczęściej pracują efektywniej i wydajniej. Dzięki certyfikacji wzrasta liczba przetargów, w jakiej może uczestniczyć dana firma. Jak widać, zalet jest naprawdę wiele, nic więc dziwnego, że tak wielu właścicieli firm decyduje się na uzyskanie wspominanej certyfikacji.
Tym razem ISO 13845, a więc norma omawiająca jakość wyrobów medycznych czy też ich zgodność z aktualnymi wymogami prawnymi. Wdrożenie tej normy warunkowane jest ryzykiem dla użytkowników konkretnych wyrobów medycznych, opracowuje się wtedy również metody korygujące, które mają to ryzyko zminimalizować. Korzyści, jakie z tego płyną to oczywiście większa konkurencyjność czy wzrost zaufania, więcej na ten temat tutaj: https://gcsquality.pl/certyfikaty/iso-13485/.
Tym razem nie ISO, ale równie ważne RODO i HACCP. Zacznijmy od unijnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych. Jest ono wymagane w każdej firmie, która ma styczność z danymi osobowymi, a więc praktycznie we wszystkich. Certyfikacja ma zwiększyć świadomość pracowników w zakresie przepływu i zarządzania danymi osobowymi. Jest to gwarancja zabezpieczenia danych na każdym etapie ich przetwarzania. Poznaj więcej informacji o RODO tutaj: https://gcsquality.pl/certyfikaty/rodo/. Na koniec bezpieczeństwo żywności HACCP, system ten zarządza jakością produktów spożywczych, diagnozuje i stale kontroluje czynniki, które mogłyby wpłynąć na niższą jakość wyrobów, bez dwóch zdań system warto mieć w swoim przedsiębiorstwie produkcyjnym czy też gastronomii, więcej o nim pod tym linkiem: https://gcsquality.pl/certyfikaty/haccp/.
Fot.: Levis Keegan/unsplash.com