Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com
Najczęściej już kilka tygodni przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej, rozpoczyna się stres. Czasami sama wizja przytłaczającej ilości nauki, jest gorsza od faktycznej ilości czasu, jaki będziemy musieli poświęcić. Podczas gdy niektórzy ludzie lubią wierzyć, że odrobina niepokoju i presji może być korzystna w czasie egzaminu, to badania sugerują coś innego.
Kiedy jesteśmy zestresowani, mózg uwalnia wysoki poziom kortyzolu, który może zakłócić nasz racjonalny sposób myślenia i przeszkodzić w skutecznej nauce. Z tego powodu ważne jest, aby zachować spokój i opanowanie podczas sesji egzaminacyjnej. Stres ma negatywny wpływ nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale też na ilość materiału, jaki przyswoimy, a co za tym idzie, na wyniki zaliczeń.
Wyświetl ten post na Instagramie
Zarządzanie czasem jest ważnym elementem nauki, który ułatwi skutecznie opanowanie materiału. Obecnie najskuteczniejszą znaną metodą jest taka, nazywana Pomodoro. W Polsce nazywana jest pomidorem, mimo humorystycznej nazwy, jej efektywność została potwierdzona badaniami. A więc na czym ona polega?
Posiadając plan pracy rozplanowany w czasie, stres związany z tym, czy zdążę się wszystkiego nauczyć, zostaje wyeliminowany. Mimo to pozwól sobie na pewnego rodzaju elastyczność i nie obwiniaj się, jeśli jednego dnia nie zdążysz zrealizować postawionych sobie celów. Zawsze jest jutro!
Sama wizja zaliczenia bywa gorsza, niż egzamin. Łatwo powiedzieć “nie przejmuj się”, stres nie znika z dnia na dzień. Rzeczą, która najbardziej prześladuje studentów, jest strach przed niezaliczeniem, dostaniem złej oceny, lub koniecznością wystąpienia o tak to zwany warunek.
Nakładanie na siebie dużej presji, może mieć negatywne skutki. Bycie wyrozumiałym dla swoich “porażek” da ci nieco większą motywację do cięższej pracy. Podczas nauki nie odcinaj się od przyjaciół, rodziny, hobby i codziennych przyjemności. Pomoże to nam zdystansować się od ponurych wizji niezdanych egzaminów. Zamiast tego nabierzemy dystansu i będziemy mogli podejść do powtórek materiału z pozytywnym nastawieniem.
Nie stawiaj sobie absurdalnych, nierealnych celów. Nikt nie jest w stanie przyswoić 300 stron podręcznika jednego dnia. Wyznaczając sobie zadania, których nigdy nie osiągniesz, skazujesz się na porażkę. Obniża to tylko motywację i podnosi poziom stresu. Bądź realistą i nie nakładaj na siebie więcej, niż jesteś w stanie osiągnąć.
Unikaj używek. Kofeina, alkohol i narkotyki na dłuższą metę osłabiają twoją energię i koncentrację. Utrudni to również uzyskanie tak bardzo potrzebnego snu.
Dodatkowo może wywoływać uczucie niepokoju, co przyczynia się do nasilenia stresu. Zamiast tego pij dużo wody. Dobrym wyborem, będzie też filiżanka herbaty ziołowej, która może ci pomóc poczuć się bardziej zrelaksowanym i nawodnionym.
Artykuł powstał dzięki współpracy z: