Sesja egzaminacyjna – jak radzić sobie ze stresem?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Sesja egzaminacyjna – jak radzić sobie ze stresem?

Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com

Czas sesji egzaminacyjnej nie jest łatwy. Każdemu studentowi przychodzi się zmierzyć z dużą ilością nauki, bezsennymi nocami i stresem, jaki się z tym wiąże. Pamiętaj jednak, że nie jesteś w tym odosobniony i istnieją metody, które pomogą ci przetrwać ten trudny czas.

Najczęściej już kilka tygodni przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej, rozpoczyna się stres. Czasami sama wizja przytłaczającej ilości nauki, jest gorsza od faktycznej ilości czasu, jaki będziemy musieli poświęcić. Podczas gdy niektórzy ludzie lubią wierzyć, że odrobina niepokoju i presji może być korzystna w czasie egzaminu, to badania sugerują coś innego.

Kiedy jesteśmy zestresowani, mózg uwalnia wysoki poziom kortyzolu, który może zakłócić nasz racjonalny sposób myślenia i przeszkodzić w skutecznej nauce. Z tego powodu ważne jest, aby zachować spokój i opanowanie podczas sesji egzaminacyjnej. Stres ma negatywny wpływ nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale też na ilość materiału, jaki przyswoimy, a co za tym idzie, na wyniki zaliczeń.

Dobrze wykorzystaj swój czas

Zarządzanie czasem jest ważnym elementem nauki, który ułatwi skutecznie opanowanie materiału. Obecnie najskuteczniejszą znaną metodą jest taka, nazywana Pomodoro. W Polsce nazywana jest pomidorem, mimo humorystycznej nazwy, jej efektywność została potwierdzona badaniami. A więc na czym ona polega?

  1. Przygotuj listę zagadnień, które chcesz danego dnia opanować, lub zadań, które chcesz rozwiązać. Ustaw je w hierarchii od najtrudniejszych, do najłatwiejszych.
  2. Przygotuj czasomierz, może być kuchenny, w zegarku, lub na telefonie. Jednak zalecamy nie korzystać z tego ostatniego. Wyłączając budzik, łatwo poświęcić smartphonowi więcej czasu, niż zamierzaliśmy.
  3. Nastaw czasomierz na 25 minut i skup się całkowicie na zadaniach. Po wyznaczonym czasie zrób sobie 5 minut przerwy.
  4. Cykl 25+5 powtórz 4 razy, jeśli zdążysz przerobić cały zaplanowany materiał to gratulacje! Jeśli potrzebujesz więcej czasu, zrób sobie od 15 do 30 minut przerwy, odpręż się i przystąp do kolejnego cyklu.

Posiadając plan pracy rozplanowany w czasie, stres związany z tym, czy zdążę się wszystkiego nauczyć, zostaje wyeliminowany. Mimo to pozwól sobie na pewnego rodzaju elastyczność i nie obwiniaj się, jeśli jednego dnia nie zdążysz zrealizować postawionych sobie celów. Zawsze jest jutro!

Nabierz perspektywy

Sama wizja zaliczenia bywa gorsza, niż egzamin. Łatwo powiedzieć “nie przejmuj się”, stres nie znika z dnia na dzień. Rzeczą, która najbardziej prześladuje studentów, jest strach przed niezaliczeniem, dostaniem złej oceny, lub koniecznością wystąpienia o tak to zwany warunek.

Nakładanie na siebie dużej presji, może mieć negatywne skutki. Bycie wyrozumiałym dla swoich “porażek” da ci nieco większą motywację do cięższej pracy. Podczas nauki nie odcinaj się od przyjaciół, rodziny, hobby i codziennych przyjemności. Pomoże to nam zdystansować się od ponurych wizji niezdanych egzaminów. Zamiast tego nabierzemy dystansu i będziemy mogli podejść do powtórek materiału z pozytywnym nastawieniem.

Unikaj złych nawyków

Nie stawiaj sobie absurdalnych, nierealnych celów. Nikt nie jest w stanie przyswoić 300 stron podręcznika jednego dnia. Wyznaczając sobie zadania, których nigdy nie osiągniesz, skazujesz się na porażkę. Obniża to tylko motywację i podnosi poziom stresu. Bądź realistą i nie nakładaj na siebie więcej, niż jesteś w stanie osiągnąć.

Unikaj używek. Kofeina, alkohol i narkotyki na dłuższą metę osłabiają twoją energię i koncentrację. Utrudni to również uzyskanie tak bardzo potrzebnego snu.

Dodatkowo może wywoływać uczucie niepokoju, co przyczynia się do nasilenia stresu. Zamiast tego pij dużo wody. Dobrym wyborem, będzie też filiżanka herbaty ziołowej, która może ci pomóc poczuć się bardziej zrelaksowanym i nawodnionym.

Dzień egzaminu

  1. W dniu egzaminu zjedz zdrowe, porządne śniadanie, które zapewni ci energię na długie godziny. Bez odpowiedniego posiłku poziom energii szybko spadnie i może prowadzić do stresu, niepokoju i zmęczenia.
  2. Uważaj na to, ile kawy wypijesz. Choć może to być kuszące, nie spożywaj zbyt dużo kofeiny przed egzaminem. Może ona zwiększać uczucie niepokoju i stresu. Jeśli będziesz stresować się egzaminem, kofeina tylko to spotęguje i utrudni zapanowanie nad tym uczuciem.
  3. Przyjedź wcześniej. Możesz być zdenerwowany samym egzaminem, więc nie ma potrzeby nakładać na siebie dodatkowy stres, związany z potencjalnym spóźnieniem.
  4. Przeczytaj uważnie wszystkie instrukcje. Zanim odpowiesz na jakiekolwiek pytania egzaminacyjne, dowiedz się dokładnie, czego się od ciebie oczekuje. Przejrzyj test, aby zapoznać się z jego treścią i zorientować się, ile czasu zajmie rozwiązanie każdego zadania. Niejednoznaczność może powodować stres, więc wiedząc, jak długo trwa test, unikniesz uczucia niepewności.

Artykuł powstał dzięki współpracy z:

puremindes.pl
calmystate.pl

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*