Praktyczne informacje o fotowoltaice

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Praktyczne informacje o fotowoltaice

Fot.: Markus Spiske/pexels.com

Artykuł sponsorowany

W ostatnim czasie znacząco wzrosła popularność instalacji paneli fotowoltaicznych. W artykule znajdziesz podstawowe informacje dotyczące fotowoltaiki.

Czym dokładnie jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to technologia, która pozwala na pozyskiwanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Jest bezemisyjna i przyjazna dla środowiska, dzięki czemu stanowi świetną alternatywę dla pozostałych źródeł energii. Kryzys energetyczny związany z sytuacją geopolityczną przyczynił się do znaczącego wzrostu cen energii oraz ogrzewania. Sytuacja na rynku dynamicznie się zmienia, ale prognozy na nadchodzący rok pokazują, że właściciele paneli fotowoltaicznych wyjdą korzystnie na sprzedaży do sieci elektroenergetycznej nadwyżek energii według stawek z 2023 roku. Warto pamiętać o tym, że zużycie energii z fotowoltaiki jest w stanie znacząco ograniczyć rachunki za prąd w gospodarstwach domowych.

Jaki jest koszt paneli fotowoltaicznych?

Koszt instalacji paneli fotowoltaicznych zależy od czynników, takich jak rozmiar systemu, lokalizacja, cena montażu czy rodzaj zastosowanych paneli. Nowoczesna fotowoltaika, zamontowana na dachu budynku, powinna odpowiadać zapotrzebowaniu energetycznemu domu. Dzięki fotowoltaice energia słoneczna może być wykorzystywana do zasilania różnych urządzeń, a także do ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody w gospodarstwach domowych. Okres zwrotu inwestycji w fotowoltaikę wynosi zwykle kilka lat. Zależy on m.in.: od ilości wyprodukowanej energii, cen oraz kosztu instalacji.

Jak skorzystać z dotacji na montaż?

Warto skorzystać z rządowych dotacji, dzięki którym można otrzymać środki, które redukują koszty instalacji i tym samym skracają okres zwrotu inwestycji. Godna uwagi jest zwłaszcza ulga podatkowa umożliwiająca odliczenie od podstawy opodatkowania w rocznym PIT kosztów poniesionych na termomodernizację budynku, w tym również na instalację fotowoltaiki. Obecnie uznaje się, że najtańszą wytwarzaną w Polsce energią jest energia ze źródeł odnawialnych, a więc z instalacji fotowoltaicznych oraz elektrowni wiatrowych. Warto pamiętać, że pozyskiwanie energii przy pomocy fotowoltaiki może odbywać się przez okrągły rok. Ogniwa fotowoltaiczne pracują także w zimie, a jedynym warunkiem ich działania jest obecność promieniowania słonecznego.

Udostępnij:
Marta Marek
Absolwentka filologii szwedzkiej, obecnie magistrantka sztuki pisania. W wolnym czasie czyta, uczy się języków obcych i doskonali swój warsztat pisarski.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*