Pieluchomajtki dla dorosłych czy majtki chłonne – co wybrać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Pieluchomajtki dla dorosłych czy majtki chłonne – co wybrać?

Zdj: materiał od klienta

Nietrzymanie moczu może stanowić poważny problem nie tylko ze względów higienicznych, ale także dla psychiki i samopoczucia osoby się z nim zmagającej. Warto odpowiednio dobrać stosowane artykuły higieniczne na nietrzymanie moczu, tak by skutecznie chroniły przed przeciekaniem i przykrym zapachem. To kluczowa kwestia, by czuć się bezpiecznie i uniknąć kłopotliwych sytuacji. Dowiedz się, kiedy stosować pieluchomajtki dla dorosłych, a kiedy wystarczą majtki chłonne, podpaski lub wkładki urologiczne.

Nietrzymanie moczu – rodzaje i stopnie nasilenia

Wyróżnia się trzy rodzaje nietrzymania moczu: postać wysiłkową, naglącą i mieszaną. Wysiłkowe nietrzymanie moczu związane jest z osłabieniem mięśni Kegla, co może być spowodowane wiekiem, porodem lub działaniem hormonów w czasie ciąży i menopauzy, a w przypadku mężczyzn np. operacją prostaty. Nagląca postać nietrzymania moczu często pojawia się u pań w czasie ciąży, nierzadko towarzyszy też stanom zapalnym pęcherza i dróg moczowych. Mieszana postać nietrzymania moczu to połączenie tej wysiłkowej i naglącej. Niezależnie od postaci nietrzymanie moczu może mieć różne stopnie nasilenia – od kropelkowego popuszczania do całkowitej inkontynencji i mimowolnego opróżnienia pęcherza. Środki higieniczne dobiera się właśnie zależnie od stopnia nasilenia nietrzymania moczu. Różnią się one od siebie przede wszystkim stopniem chłonności wkładu – pieluchomajtki dla dorosłych plasują się wśród artykułów o największej chłonności.

Pieluchomajtki dla dorosłych, wkładki urologiczne czy majtki chłonne – co stosować?

Wiele osób cierpiących na nietrzymanie moczu i ich opiekunów nie ma jasności, jakie artykuły higieniczne będą odpowiednie w danym przypadku. Wyróżnia się lekkie, średnie i silne nietrzymanie moczu. W przypadku lekkiej inkontynencji odpowiednie są wkładki higieniczne i podpaski na nietrzymanie moczu. Dla mężczyzn dostępne są wkładki urologiczne TENA Men, które mają odpowiedni kształt dostosowany do męskiej anatomii. Przy lekkim i średnim nietrzymaniu moczu można z powodzeniem stosować majtki chłonne TENA, które mają nieco bardziej chłonny wkład i są dostępne w wersji dla mężczyzn i dla kobiet. Różnią się one od zwykłej bielizny jedynie wkładem chłonącym mocz i mogą być noszone nawet pod obcisłym ubraniem. Pieluchomajtki dla dorosłych przeznaczone są dla osób ze średnim i nieco bardziej nasilonym nietrzymaniem moczu. Mają wkład bardziej chłonny niż ten, w który zaopatrzone są majtki chłonne. Mogą być stosowane zarówno na dzień, jak i na noc. Jeśli są zakładane na dzień, pod ubranie, należy liczyć się z tym, że mogą delikatnie odznaczać się pod spodniami czy bardziej obcisłą spódnicą, natomiast zapewniają komfort i bezpieczeństwo. Pieluchomajtki sprawdzą się na przykład w przypadku samodzielnie poruszających się seniorów z nieco bardziej nasilonym nietrzymaniem moczu oraz na noc.

Pieluchomajtki dla dorosłych – jak je odpowiednio dobrać?

W przypadku produktów higienicznych, jakimi są pieluchomajtki dla dorosłych, ważna jest zarówno ich jakość, jak i odpowiedni rozmiar. Dobrym wyborem są pieluchomajtki dla dorosłych TENA wykonane z delikatnych i przyjaznych dla skóry materiałów. Mają system skutecznie zabezpieczający przed przeciekaniem i utrzymujący wilgoć z dala od skóry oraz chronią przed powstawaniem przykrego zapachu. Pieluchomajtki dla dorosłych TENA są dostępne w rozmiarach od S do XL – ich wielkość należy dobrać, mierząc obwód bioder. Zbyt małe mogą powodować dyskomfort, a zbyt duże będą się przesuwać i mogą nie zapobiec przeciekaniu.

Pieluchomajtki dla dorosłych – refundacja na NFZ

Pieluchomajtki dla dorosłych i inne artykuły higieniczne na nietrzymanie moczu mogą być refundowane przez NFZ. Wystarczy zgłosić taką potrzebę lekarzowi pierwszego kontaktu, który wypełni odpowiedni wniosek i wyśle go poprzez platformę internetową bezpośrednio do NFZ. Odbiór refundowanych produktów higienicznych na nietrzymanie moczu jest możliwy w dowolnej aptece lub placówce medycznej. Refundacja może być kontynuowana tak długo, jak jest to konieczne.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*