Fot.: materiał prasowy Klienta.
Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Kwiaty wieloletnie są bardzo często wybierane do ogrodu, ale i na balkon czy taras. Jako, że zostaną one z nami przez co najmniej kilka sezonów, powinniśmy dobrze przemyśleć ich zakup. Czym się kierować przy zakupie kwiatów? Jak wybrać wysokogatunkowe nasiona?
Kwiaty wieloletnie to propozycja dla ogrodników, którzy wiedzą czego chcą i nie mają ochoty na większe eksperymenty w swoim ogrodzie. Rośliny wieloletnie pozwalają nam zagospodarować ogród. W kolejnych sezonach wymagają one znacznie mniej pracy niż kwiaty jednoroczne.
Warto zdawać sobie sprawę, że wiele kwiatów wieloletnich początkowo słabiej kwitnie, gdyż rozwija system korzeniowy. Dopiero po upływie pewnego czasu ukazują się nam one w pełnej krasie. Z tego względu polecane są one osobom cierpliwym, zorientowanym na długotrwały efekt.
W przypadku kwiatów wieloletnich dobrze jest przemyśleć stanowisko, na którym posadzimy rośliny. Jako, że często posiadają one bardzo rozbudowany system korzeniowy, ich przesadzanie może okazać się niemożliwe.
Sprawdź ofertę na nasiona kwiatów wieloletnich marki Legutko
Kwiaty wieloletnie często na początku wymagają od nas większej uwagi. Jako, że rozwijają się one powoli, mogą zostać zagłuszone przez intensywnie rosnące rośliny jednoroczne. Warto pamiętać o ich regularnym podlewaniu i odchwaszczaniu.
Nasiona kwiatów wieloletnich musimy dopasować do warunków panujących w naszym ogrodzie. Jeżeli jest on miejscem w dużej mierze zacienionym, wybierajmy kwiaty, które dobrze czują się w cieniu. Jeśli dobrze poszukamy, znajdziemy rośliny, które najlepiej czują się w podmokłej, gliniastej, lub przeciwnie – suchej i piaszczystej glebie. Nigdy nie kupujmy nasion sugerując się wyłącznie ich wyglądem na opakowaniu (w przypadku, gdy posadzimy je w niewłaściwych warunkach, z pewnością nie wyrosną tak okazałe).
Do kwiatów wieloletnich, które dobrze czują się w mało urodzajnej glebie zaliczamy między innymi chabry, hyzopy, lawendę, koniczynę białą, czarnuszkę siewną, wrotycz czy nagietka lekarskiego.
W glebie gliniastej i podmokłej możemy posadzić komonicę zwyczajną lub koniczyny.
Inne kwiaty wieloletnie, które są często wybierane przez polskich ogrodników to floksy, jeżówki, złocienie czy rudbekie.
Do przydomowego ogrodu zdecydowanie warto jest kupować nasiona kwiatów wieloletnich, które są jednocześnie roślinami miododajnymi. Dzięki nim będziemy cieszyć się nie tylko pięknie ukwieconym ogrodem, ale też zadbamy o środowisko (powszechne stosowanie środków ochrony roślin sprawia, że wiele pszczół i pożytecznych owadów ginie, co ma ogromny wpływ także na nasze życie).
Komponując ogród z wieloletnich kwiatów musimy mieć na uwadze, że nie wszystkie rośliny tolerują swoją obecność. Zastanówmy się także jaki styl ogrodu najbardziej odpowiada naszym upodobaniom – naturalistyczny, angielski, francuski. Styl ogrodu ma wpływ na rodzaj wybieranych przez nas nasion.
Nasiona kwiatów wieloletnich możemy kupić w niemal każdym dobrze zaopatrzonym sklepie ogrodniczym (często są one sprzedawane również na targach, bazarach czy w supermarketach). Zdecydowanie najbezpieczniej jest kupować nasiona pochodzące z oferty renomowanych producentów. Ich przewagą nad innymi nasionami jest fakt, że pozyskuje się je wyłącznie z kontrolowanych upraw. Zanim użyjemy nasion, uważnie przeczytajmy informacje zawarte na ich etykiecie. Upewnijmy się też, że nasiona nie są przeterminowane.