Na czym polega pilates i co daje?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Na czym polega pilates i co daje?

freepik.com

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Pilates to system treningowy, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Do niedawna kojarzył się z jednym z rodzajów zajęć fitness, dzisiaj poświęcone są mu całe studia treningowe, oferujące ćwiczenia na macie oraz wyspecjalizowanych sprzętach. Miejsca te zrzeszają wiele osób – od początkujących, przez miłośników metody, aż po osoby wytrenowane. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega pilates oraz co możesz zyskać, praktykując go regularnie.

Pilates – trening dla ciała i głowy

Nazwa pilates pochodzi od nazwiska autora tego systemu ćwiczeń, Josepha Pilatesa. Pracując w czasie wojny jako sanitariusz, zauważył, że ruch działa terapeutycznie zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne jego pacjentów. Będąc oddany tej myśli, Pilates opracował metodę treningową łączącą pracę ciała z umysłem. Wychodził on z założenia, że nasz układ ruchu jest poruszany za pośrednictwem sprawnego układu nerwowego. Sądził, że przez koncentrację na wykonywanych ruchach, można je korygować, wpływając na nieprawidłowe wzorce ruchowe i wady postawy. Stworzył więc zestawy ćwiczeń bazujące na sześciu zasadach, które do dzisiaj są fundamentem zajęć pilates.

Chcesz zacząć ćwiczyć pilates? Zanim zapiszesz się na zajęcia, sprawdź pakiet badań ALAB sport (https://alabsport.pl/pakiety/pakiet-pilates-i-joga) i zweryfikuj swój stan zdrowia.

Na czym polegają treningi pilates?

Ćwiczenia pilatesu opierają się na kompleksowej pracy nad całym ciałem – jego siłą, elastycznością oraz rzeźbą. Większość z nich wykorzystuje wspomniane sześć zasad:

  1. Oddychanie.
  2. Koncentrację.
  3. Centrowanie.
  4. Kontrolę.
  5. Precyzję.
  6. Płynność ruchu.

Zgodnie z powyższymi regułami, osoby ćwiczące pilates koncentrują się na wzmocnieniu centrum ciała, nazywanego rdzeniem, core lub „ośrodkiem siły”. Mocny i stabilny brzuch, lędźwie oraz miednica pozwalają uniknąć zniekształceń i kompensacji w ciele. Uczestnicy zajęć pilatesu uczą się wykonywać ćwiczenia świadomie, z pełną kontrolą. W pilatesie nie jest ważna liczba wykonanych powtórzeń, a tempo i precyzja. Nie ma tutaj rytmicznych podskoków, a dokładne wykonywanie powtórzeń w skupieniu na prawidłowym oddechu.

Pilates – dla kogo zaprojektowano ten system?

Metoda Pilatesa skierowana jest do osób na każdym poziomie zaawansowania. Osoby początkujące nauczą się świadomej pracy z ciałem i oddechem. Z kolei osoby uprawiające już inne aktywności fizyczne będą miały okazję popracować nad punktami, którymi często inne sporty się nie zajmują – korektą postawy, stabilizacją czy płynnością. Lżejsze formy ćwiczeń będą odpowiednie dla kobiet w ciąży oraz w połogu.

Treningi pilatesu to coś więcej niż ćwiczenia na macie. Mogą być one wykonywane z wykorzystaniem specjalnie zaprojektowanych sprzętów, jak reformery.

Wyglądem przypominają one drewnianą ramę łóżka. Jednak to tylko pozory, bo sprzęt ma funkcję horyzontalnego przesuwania platformy, regulowanej kilkoma sprężynami, które ustalają opór. Reformery są ponadto wyposażone w pasy, uchwyty, pętle, czy drążki.

Zdrowie i kondycja – jak wpływa na nie pilates?

Co daje pilates w kontekście zdrowia? Zostało to opisane w wielu publikacjach. Oto najważniejsze korzyści płynące z pilatesu:

  • poprawa postawy,
  • poprawa krążenia,
  • obniżenie ciśnienia tętniczego krwi,
  • poprawa elastyczności,
  • wzmocnienie mięśni dna miednicy,
  • redukcja napięcia,
  • poprawa koordynacji,
  • poprawa jakości snu,
  • wspomaganie odchudzania,
  • obniżenie poziomu glukozy we krwi,
  • poprawa profilu lipidowego.

Przeciwwskazania do ćwiczenia pilatesu

Pomimo tego, że pilates uznawany jest za bezpieczną formę aktywności fizycznej, istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wymagać modyfikacji ćwiczeń. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z aktywnością fizyczną, to zadbaj o badania diagnostyczne. A jeśli już ćwiczysz, to pamiętaj o regularnych kontrolach. Niezależnie od stopnia zaawansowania badania pomagają ocenić bieżący stan zdrowia i kondycję kluczowych narządów.

Do głównych przeciwwskazań w kontekście praktykowania pilatesu należą:

  • ostre urazy i stany zapalne,
  • świeżo przebyta operacja,
  • ciąża w I trymestrze,
  • zaburzenia równowagi i zawroty głowy,
  • nietolerancja wysiłkowa i przewlekłe zmęczenie.

W większości przypadków plan treningowy można dostosować do potrzeby osoby ćwiczącej. Jednak w przypadku wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Podsumowanie

Pilates to efektywna metoda treningowa, która łączy ciało i umysł, oferując korzyści zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Regularne ćwiczenia wpływają pozytywnie na zdrowie, wspierając m.in. redukcję bólów pleców, stresu i poprawę jakości snu. Metoda ta jest także bezpieczna, choć wymaga dostosowania w przypadku niektórych przeciwwskazań zdrowotnych. Pilates to trening, który może przynieść korzyści każdemu, niezależnie od wieku czy poziomu jego aktywności fizycznej.

Bibliografia:

  1. Stephens M, Pilates na co dzień, Wydawnictwo HELION, Gliwice, 2018
  2. Isacowitz R, Anatomia pilatesu, Wydawnictwo Vital, Białystok, 2019
  3. Singh L, Effects of Pilates Exercises on Health and Fitness, Journal of Physical Education & Sports Sciences, 2018, 513-517

 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*