Jak wybierać buty, by nie tworzyły odcisków?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Jak wybierać buty, by nie tworzyły odcisków?

Źródło: encierro/Adobe Stock


Odciski na stopach mogą skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie – powodują ból i dyskomfort, uniemożliwiając wygodne przemieszczanie się pieszo. Jednak jeśli zadbasz o odpowiednio dobrane buty, możesz tego uniknąć.

Czym są odciski?

Odciski, inaczej nagniotki, to nic innego jak obszary zgrubiałej skóry. Powstają one na wskutek długotrwałego ucisku stopy i tarcia. Najczęściej tworzą się one na podeszwach stóp, między palcami, na opuszkach, a czasem nawet przy wałach paznokciowych lub pod samymi paznokciami. Mimo że zajmują one małą powierzchnię, mogą powodować mocny ból – szczególnie tak zwane odciski twarde, które posiadają korzeń wrastający w tkanki miękkie. Co więc zrobić, żeby się nie tworzyły? Powodów tworzenia się na stopach bolących odcisków jest wiele, począwszy od wady postawy i płaskostopia, poprzez otyłość i nieprawidłowy chód, na uprawianiu sportu i długim przebywaniu w pozycji stojącej kończąc. Jednak najczęstszym, a zarazem najbardziej banalnym powodem jest źle dobrane obuwie.

Przede wszystkim dobre buty!

Dobierając nowe buty, warto pamiętać o kilku aspektach. Przede wszystkim najważniejszy jest rozmiar – nie mogą być one za małe, ponieważ powoduje to ucisk, ani za duże, co skutkuje tarciem. Ważne jest także, aby buty umożliwiały swobodne poruszanie palcami oraz dopływ powietrza. Dobrze też, aby buty w odpowiednim tempie rozchodzić – ubieranie nowych butów na wiele godzin może zakończyć się bólem. Muszą one także chronić przed różnego rodzaju urazami oraz amortyzować wstrząsy. Najlepszym wyborem będą więc miejskie buty sportowe takie jak sneakersy męskie i damskie. Mają one grubszą podeszwę niż klasyczne trampki, ale w przeciwieństwie do specjalistycznych butów, na przykład do biegania, nie posiadają dodatkowej amortyzacji, która nie jest potrzebna w codziennym użytkowaniu. Dobrym wyborem są również espadryle. Warto jednak pamiętać, aby oprócz warstwy sznurkowej miały one także warstwę kauczukową.

Jakich butów nie wybierać?

Wiele modeli butów, mimo posiadania kuszącego wyglądu, nie jest zdrowe dla stóp. Z pewnością takim szkodliwym modelem są japonki oraz sandały na cienkiej podeszwie. Nie mają one odpowiedniej amortyzacji i nie chronią odpowiednio stopy, a co za tym idzie – ich noszenie może prowadzić do powstania otarć i odcisków. Problematyczne jest także noszenie wszelakich butów na wysokim obcasie. Szpilki powodują bowiem, że ciężar ciała staje się nierównomiernie rozłożony na stopie. Jeśli jednak szykujesz się na wielkie wyjście i chcesz ubrać buty, które niekoniecznie są najzdrowsze, możesz zastosować prosty trik na ich rozchodzenie. Wystarczy, że rozgrzejesz delikatnie obuwie, na przykład suszarką do włosów, a później ubierzesz je do bardzo grubych skarpet. Chodząc tak przez kilka minut po domu, sprawisz, że buty będą dużo wygodniejsze. Warto też zaopatrzyć się we wkładki żelowe, które sprawią, że buty będą wydawały się miększe.

Jeśli jednak odciski się pojawią

Kiedy jednak na stopach już pojawią się odciski, z pomocą przychodzą nam domowe sposoby na ich likwidację. Jednym z nich są kąpiele z wykorzystaniem soli kuchennej lub kosmetycznej. Dobrym rozwiązaniem są także dostępne w aptekach plastry z kwasem salicylowym. Warto też pamiętać o włączeniu do codziennej pielęgnacji kremu z mocznikiem, kwasem salicylowym lub mlekowym oraz o złuszczaniu naskórka, na przykład frezarką do stóp. Jeśli jednak te domowe sposoby i pielęgnacja nie pomogą, a problem odcisków nawraca, konieczna będzie wizyta u podologa.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*