Mała Instytucja Płatnicza – czy to się opłaca?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Mała Instytucja Płatnicza – czy to się opłaca?

Materiał Partnera

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W dobie szybkiego rozwoju technologii informatycznych branża finansowa nie pozostaje w tyle. Sektor FinTech, czyli rozwiązania technologiczne w tym obszarze, pozwala na prowadzenie rozmaitych, innowacyjnych form działalności w zakresie m.in. doradztwa kredytowego czy innych finansowych usług wirtualnych. Jedną z nich jest Mała Instytucja Płatnicza. Jak wygląda jej działalność w praktyce i od strony prawnej? Oto najważniejsze informacje.

Dla kogo jest Mała Instytucja Płatnicza?

Mała Instytucja Płatnicza (MIP) to stosunkowo nowa forma prowadzenia działalności dla osób, które chcą rozwijać się w branży FinTech. Aby ją rozpocząć, należy postarać się o odpowiednie uprawnienia.

Na szczęście wymogi prawne nie są tutaj tak szerokie i rygorystyczne jak np. w przypadku Krajowej Instytucji Płatniczej. Poza tym kwestie podstawowych regulacji prawnych można powierzyć profesjonalnej firmie, takiej jak Legal Geek. Doradcy zajmujący się ściśle obszarem FinTech pomagają przedsiębiorcom uporać się z najważniejszymi ustawami, rozporządzeniami i dyrektywami, które obowiązują w tym sektorze.

Dostępność MIP jako formy działalności sprawia, że taki status mogą uzyskać rozmaite podmioty działające na rynku. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą świadczyć usługi pożyczkowe i kredytowe, pośredniczyć w płatnościach elektronicznych czy prowadzić wirtualne kantory wymiany walut.

Status MIP – kiedy jest wymagany?

Poza tym, że możesz zaplanować swój rozwój jako Małej Instytucji Płatniczej, prowadząc określony typ działalności, będziesz wręcz zmuszony do uzyskania stosownej licencji. O jakich przypadkach mowa?

Jako MIP powinny funkcjonować podmioty, w które w jakikolwiek sposób pośredniczą w przekazywaniu środków finansowych. Najpierw wchodzą w ich posiadanie, aby następnie przesłać je dalej. Najprostszym przykładem jest tutaj udostępnianie wirtualnej bramki płatniczej, przez którą odbywa się przesył środków.

Na zasadach MIP powinny funkcjonować także wszystkie, modne ostatnio, market place, które odbierają środki finansowe od kupujących przedmioty, aby przesłać je do osób, które wystawiły je na sprzedaż.

Możliwości Małych Instytucji Płatniczych

Podmioty działające jako MIP mają szerokie pole działania. W ten sposób można prowadzić rozmaite formy działalności i ułatwić sobie procedury związane z transferem środków finansowych. Status Małej Instytucji Płatniczej mają najczęściej:

– podmioty organizujące zbiórki na specjalnych platformach;

– serwisy umożliwiające wymianę walut online;

– aplikacje pozwalające na szybkie opłacenie rachunków domowych;

– podmioty obsługujące cykliczne płatności za stałe usługi;

– aplikacje do zakupu biletów parkingowych;

– podmioty obsługujące odroczone płatności za zakupy.

To oczywiście zaledwie wycinek możliwości, jakie dziś dają branża FinTech i licencja MIP.

Czy MIP mają jakieś ograniczenia?

Każdy przedsiębiorca starający się o uprawnienia MIP musi liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Jeden z limitów dotyczy wysokości środków przechowywanych dla jednego użytkownika w danym momencie. Nie może ona przekroczyć 2 000 euro. Oczywiście kwoty przekazywane mogą być znacznie wyższe.

Poza tym w perspektywie roku obrót firmy nie powinien przekroczyć granicy 1 500 000 euro. To oznacza, że w ciągu 12 miesięcy MIP nie powinna obracać większą kwotą niż 18 milionów euro. Jeśli ten limit zostanie przekroczony, należy wnioskować o licencję do KIP. To jeden z obszarów, w którym firmy prawnicze takie jak Legal Geek mogą sprawnie przeprowadzić MIP przez wszelkie formalności.

Co ważne, prowadzenie Małej Instytucji Płatniczej jest możliwe tylko na terenie Polski. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca nie może zatrudniać swoich agentów czy otwierać oddziałów w innych krajach.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*