Artykuł sponsorowany
Przez lata praktyki stomatologia wypracowała szybkie i bardziej efektywne sposoby na uzupełnienie braków w uzębieniu. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest leczenie implantologiczne.
Popularne koronki to rozwiązanie, które najlepiej sprawdza się osób, które nie straciły całości zęba. Oznacza to, że korona zębowa jest metodą leczenia proponowaną osobom, które uszczerbiły czy złamały swój naturalny ząb, nie mają naturalnego szkliwa lub były leczone kanałowo. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku osób, które w wyniku choroby próchnicowej mogły stracić dużą część zęba, jednak korzeń pozostał w całości. Resztki zęba zostają przez stomatologa odpowiednio przygotowane, między innymi zeszlifowane, a następnie na pozostałości zostaje nałożony nowy ząb. Koronki wykonuje się najczęściej z porcelany, ceramiki czy złota. Ostatnia propozycja to najbardziej ekstrawaganckie rozwiązanie, jednak jest ono w ostatnich czasach bardzo modne. Rekonstrukcja zęba za pomocą koronki jest małoinwazyjnym i stosunkowo tanim zabiegiem.
Zdecydowanie bardziej wymagającą metodą uzupełniania braków w zębach jest leczenie implantologiczne. Umieszczenie implantów bywa dość długim procesem, który obejmuje wiele kroków i kilkutygodniowych przerw między nimi. Całość może zamknąć się nawet w kilku miesiącach, podczas których pacjent przechodzi zabieg przeszczepu, po około 3 tygodniach następuje zdjęcie szwów, następnie wszczepiane są implanty, które w odsłania się po minimum 3 miesiącach. Proces leczenia jest dość bolesny i drogi. Alternatywną propozycją jest leczenie All-on-4 stosowane przez klinikę Malo Dental. O wypracowanej metodzie można szczegółów dowiedzieć się ze strony https://malodental.pl/. W skrócie skupia się ona na skróceniu całego procesu i wszczepieniu 4 implantów, a następnie umieszczeniu na nich stałych protez zębów w jednym dniu. Koszt takiego zabiegu jest zależny od poziomu jego skomplikowaniu, jednak całość operacji powinna zamknąć się w kilkudziesięciu tysiącach złotych. Efekty implantologii stomatologicznej są zdumiewające i mogą być efektownym rozwiązań dla wielu pacjentów zmagających się z brakiem zębów.
Ostatnia propozycja jest rozwiązaniem, które doskonale sprawdzą się w przypadku utraty kilku zębów jednoczenie. Po pierwsze protezy dopasowywane są do pozostałego uzębienia, a tym samym pozwala na dokładnie uzupełnienie braków. Protezy można w tym wypadku podzielić na konstrukcje ruchome oraz stałe. Ruchome protezy to w dużym uproszczeniu nowe zęby umieszczone na sztucznym dziąśle, które mocowane są na specjalnych drutach. Owo mocowanie przyczepia się samodzielnie do pozostałych zębów. Takie protezy można łatwo samemu zdjąć, wyczyścić i zamontować ponownie. Protezy stałe umieszczane są przez lekarza i nie ma możliwości ich samodzielnego zdjęcia. Najczęściej tego rodzaju protezy umieszcza się na kostnych wyrostka zębodołowego lub fragmentach zębów pacjenta.
Fot.: Enis Yavuz/unsplash.com