Jak odliczyć darowiznę od podatku?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Jak odliczyć darowiznę od podatku?

Materiał Partnera

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Przekazanie darowizny osobie bliskiej, czy w formie pomocy dla organizacji pożytku publicznego to niezwykle szlachetne działanie. Bezpłatne przekazanie dóbr, czy środków pieniężnych może w niektórych przypadkach nieść za sobą również pewne korzyści podatkowe. Dlatego też warto dokładnie poznać obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa. Właściwie zinterpretowane i wykorzystane mogą wiązać się z korzyścią. W takim przypadku darowizna będzie nie tylko działaniem szlachetnym, ale również opłacalnym. Przedstawiamy, w jakich sytuacjach odliczenie darowizny jest faktycznie możliwe.

Czy darowiznę dla dziecka można odliczyć od podatku?

W bardzo wielu przypadkach darowizny dotyczą osób najbliższych. To właśnie dzieci są często rzeczywistymi beneficjentami darowizn zarówno w formie pieniężnej, jak i rzeczowej. W tym przypadku jednak należy pamiętać, że sama darowizna nie może zostać odliczona od podatku dochodowego. Darowizny przekazane dla dzieci nie są traktowane jako koszt uzyskania przychodu. Są jednocześnie zwolnione z konieczności odprowadzenia podatku. Osoba obdarowana nie musi odprowadzać kwot od darowizny i może cieszyć się pełnią otrzymanych środków.

Zatem rodzice, którzy przekazują środki dla swoich pociech, muszą pamiętać o tej kwestii. Uwzględnienie, że taka darowizna nie podlega odliczeniu zarówno w przypadku darowizny pieniężnej, jak i rzeczowej jest niezwykle istotne. Pomoże to uniknąć w przyszłości rozczarowania.

Jakie darowizny można odliczyć od podatku dochodowego?

Obowiązujące obecnie przepisy pozwalają na odliczenie darowizn pieniężnych oraz rzeczowych w sytuacji, gdy przedmiotem darowizny jest odpowiednia instytucja. Ogólne przepisy określają, że darowizna skutkuje powiększeniem kosztów uzyskania przychodów i podlega odliczeniu, jeżeli trafia do:

  • fundacji i stowarzyszeń,
  • podmiotów wyznaniowych,
  • podmiotów, które nie działają w celu osiągnięcia zysku,
  • podmiotów spoza sektora bankowego.

W praktyce przepisy pozwalają na odliczenia w wielu przypadkach. Wszelkie darowizny na cele pożytku publicznego można traktować jako podlegające odliczeniu. Jednocześnie należy pamiętać, że same przepisy dotyczące odliczeń darowizn działają osobno do przekazywanych 1,5% na organizacje pożytku publicznego.

Sama postać i wartość darowizny może być zróżnicowana. Odliczeniu podlegają zarówno darowizny w formie pieniężnej, jak i rzeczowej. Może to być np. sprzęt elektroniczny wspierający działalność pożytku publicznego. Każdy rodzaj pomocy jest uwzględniany i podlega odliczeniu darowizny od podatku. Więcej na ten temat można znaleźć odwiedzając portal podatnik.info – portal o podatkach.

Odliczenie darowizn od podatku przekazanych na zagraniczne organizacje działalności pożytku publicznego

Obowiązujące przepisy pozwalają również na wspieranie zagranicznych organizacji. W takim przypadku jednak konieczne jest wybieranie organizacji, które pochodzą z UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wystarczy w takim przypadku jedynie oświadczenie obdarowanego, że w momencie otrzymania darowizny realizował pomoc w sferze zadań publicznych.

Jak odliczyć darowiznę od podatku PIT-37?

Samo przekazanie darowizny na rzecz osób niepełnosprawnych lub na działalność pożytku publicznego to tylko wstęp. W celu odliczenia konkretnej kwoty niezbędne jest przygotowanie właściwych dokumentów, które pozwolą na przeprowadzenie całego procesu w prawidłowy sposób.

Pierwszą kwestią jest wysokość odliczeń. W przypadku darowizny odliczyć można kwotę wynoszącą do 6% wysokości dochodu. Wystarczy jedynie zsumować wartość wszystkich darowizn pieniężnych i rzeczowych, aby móc liczyć na zwrot w wysokości do 6% osiągniętego dochodu. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy darowizny zostały przekazane na rzecz podmiotów kościelnych. W takim przypadku odliczeniu podlega 100% przekazanej kwoty.

Posiadając podstawową wiedzę, można przystąpić do właściwego odliczenia darowizny na formularzu PIT-37. W tym celu niezbędne jest przygotowanie właściwych dokumentów:

  • dla darowizn pieniężnych – potwierdzenie przelewu, dowód wpłaty lub wyciąg z rachunku bankowego,
  • dla darowizn rzeczowych – wszelkie formy potwierdzające, że do przekazania faktycznie doszło np. umowa notarialna,
  • dla darowizn na cele kościele – potwierdzenie, że faktycznie taka organizacja otrzymała darowiznę i potwierdzenie wpłaty,
  • dla darowizn dotyczących oddania krwi – zaświadczenie o ilości oddanej krwi.

Następnie wystarczy już tylko wypełnić właściwe zeznanie podatkowe wraz z załącznikiem PIT/0. To właśnie w nim przedstawiana jest kwota darowizny potrzebna dla organu podatkowego państwa. Osoby, które są zainteresowane bardziej szczegółowymi informacjami na temat odliczenia darowizny, mogą sięgnąć po pomoc specjalistów, dzięki którym można dowiedzieć się więcej na temat odliczenia darowizny. Dzięki temu możliwe jest poznanie wszystkich niuansów, które będą odnosiły się do konkretnej sytuacji i pomogą w uniknięciu wszelkich pomyłek.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*