Artykuł sponsorowany
Technologia informatyczna i pojawiające się na każdym kroku innowacje są nie tylko fascynujące, ale także mogą ułatwiać codzienne życie i pracę. Jedną ze współczesnych nowości jest drukowanie 3D – i chociaż od skonstruowania pierwszych drukarek tego typu minęło już trochę czasu, wciąż jeszcze mają one przestrzeń do zagospodarowania na rynku.
Mogłoby się wydawać, że druk 3D to innowacja z ostatnich lat, ponieważ wciąż jeszcze nie stosuje się go w zbyt wielu gospodarstwach domowych. Warto jednak brać poprawkę na to, że zmiany wymagają czasu, a technika służąca do drukowania przestrzennego znana jest już od prawie czterech dekad. Czym jednak właściwie jest druk 3D i w jaki sposób może on wpływać na niektóre aspekty życia? Drukowanie przestrzenne wykorzystuje drukarki 3D do tworzenia trójwymiarowych przedmiotów. Najpierw należy w tym celu wykonać odpowiedni projekt komputerowy, a następnie urządzenie przygotuje wybrany obiekt. Materiałami używanymi w czasie drukowania 3D mogą być na przykład żywice do druku 3D (żywice światłoutwardzalne), nylon, PLA czy filamenty do druku 3D. Sam druk przestrzenny ma również różne rodzaje, które można zidentyfikować właśnie ze względu na materiał używany do druku, sposób nakładania materiału, szybkość pracy czy dokładność uzyskiwanych przedmiotów. Nie bez znaczenia pozostaje w tym przypadku również rozmiar drukarki.
Druk przestrzenny może wydawać się enigmatycznym zagadnieniem, ale mechanizm działania drukarki 3D nie jest wcale aż taki skomplikowany. Najczęściej stosowane techniki są dwie: przyrostowa oraz ubytkowa. Ta pierwsza, nazywana również addytywną, polega na stopniowym nakładaniu na siebie kolejnych warstw materiału, zgodnie z projektem. Przedmiot, który został zlecony do wydrukowania powstaje więc „warstwa po warstwie”, aż do uzyskania żądanych kształtów i rozmiarów. Istotnym aspektem druku tego typu jest odpowiedni dobór materiałów. Powinny one być wystarczająco topliwe, by kolejne warstwy mogły się ze sobą łączyć. Alternatywnym sposobem drukowania 3D jest technika ubytkowa, nazywana też subtraktywną. Polega ona na wycinaniu z bryły materiału żądanego kształtu – fragmenty substancji są skrawane aż do uzyskania pożądanego efektu. Technika ta nie wymaga skupiania się na topliwości i możliwości łączenia się ze sobą używanego materiału, może jednak generować większe straty używanych tworzyw. Wszystko dlatego, że odcięty materiał nie zawsze będzie nadawał się do ponownego wykorzystania.
Drukarki przestrzenne mają wiele zastosowań i są świetnymi urządzeniami, które pozwalają rozwijać się pasjonatom informatyki czy projektowania. Czy jednak znajdują zastosowanie w realnym świecie? Jak najbardziej! Druk 3D wykorzystuje między innymi przemysł. Odpowiednio wykonane projekty komputerowe mogą w łatwy, powtarzalny i precyzyjny sposób zostać przeniesione na taśmę produkcyjną za pomocą jednego kliknięcia. Wytwarzane w ten sposób przedmioty są wykorzystywane na przykład w przemyśle lotniczym, branży jubilerskiej czy medycznej. Oczywiście, różnice będą w tym przypadku dotyczyły szczegółowości i wielkości wykonywanych przedmiotów, a nie bez znaczenia jest również rodzaj wykorzystywanych materiałów. Szczególną uwagę warto zwrócić na prężnie rozwijające się zastosowanie druku 3D w medycynie – wykorzystuje się go między innymi do przygotowywania niezbędnych produktów stomatologicznych i protetycznych. Istnieją już także protezy, które zostały zaprojektowane i wydrukowane.
Inną gałęzią, która z powodzeniem wykorzystuje drukowanie przestrzenne jest architektura. W tym przypadku drukowanie przestrzenne pozwala na przygotowanie modeli będących późniejszą podkładką do realizacji projektów w świecie rzeczywistym. Oczywiście, lista branż, które mogą wykorzystywać druk 3D wcale nie kończy się tutaj – znajduje on również zastosowanie w kulturze, rozrywce, produkcji i informatyce, a może stać się jeszcze popularniejszy w kolejnych latach.
Fot: Minku Kang/unsplash.com