Całkiem inny dom. Jak można dostosować gotowe projekty domów do własnych potrzeb?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Całkiem inny dom. Jak można dostosować gotowe projekty domów do własnych potrzeb?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Gotowy projekt domu jest zawsze kompletnym dokumentem projektowym i należy go skorygować, aby uzyskać pozwolenie na budowę. Niewiele osób wie, że dokument, choć skończony, może ulec zmianie. W jakim wymiarze możemy wykonać modyfikację gotowego projektu domu? Sprawdźmy zakres najczęstszych poprawek wchodzących w skład bezpłatnej zgody na zmiany. 

Dom przy Bukowej 49
Dom przy Bukowej 49

Mniejszy, lub większy – taki jak chcesz

W procesie adaptacji można zmienić obrysy zewnętrzne projektowanego budynku, pod warunkiem uzyskania zgody autora na zmiany. Jeśli wnętrze projektu jest doskonale zaplanowane, ale jest za małe na potrzeby większej rodziny, można zmienić jego wymiary zewnętrzne. Podobnie można uczynić, gdy budynek nie mieści się na działce budowlanej. Projekty domów podlegają dopasowaniu pod względem wielkości, zarówno do indywidualnych preferencji inwestorów, jak i warunków działki.

Potrzebujesz dodatkowego ona, lub drzwi? Nie ma problemu!

Zgoda autora pozwala na zmianę położenia okien, zaprojektowanie nowych otworów okiennych i drzwiowych lub usunięcie tych, które nie są potrzebne. Jeśli mamy potrzebę usunięcia drzwi i okna, możemy to zrobić w trakcie budowy. Jeżeli natomiast zaistniała potrzeba doprojektowania drzwi i okien na ścianach, na których nie występowały pierwotnie, trzeba wprowadzić takie modyfikacje w czasie przystosowania projektu do warunków miejscowych

Wzbogać projekt domu o piwnicę, lub garaż

W sytuacji, gdy projekty domów, które wybraliśmy do realizacji nie posiadają piwnicy, a jest ona pomieszczeniem, bez którego nie wyobrażamy sobie nowego domu, to można ją doprojektować za zgodą autora gotowego projektu domu. Ten sam przepis pozwala wykonać dodatkowo garaż w domu. Dobudowa piwnicy i dobudowa garażu to istotne modyfikacje, mające wpływ na kluczowe parametry budynku i dlatego istnieje konieczność ich wprowadzenia przed finalizacją wniosku dotyczącego uzyskania pozwolenia na budowę.

Dom przy Alabastrowej 63
Dom przy Alabastrowej 63

Dostosuj dach do warunków lokalnych

Jest to jedna z najczęściej wykonywanych modyfikacji, spowodowana przede wszystkim warunkami zabudowy wydanymi dla danej działki. Najbardziej powszechna jest zmiana kąta nachylenia dachu w projektach parterowych. Modyfikacje są w tym przypadku niewielkie i dotyczą podniesienia kąta nachylenia połaci dachowej o 5 do 10 stopni (z 25 do 30, lub 35). Jeśli wybierzemy projekt ze zbyt małym kątem opadania połaci dachowej, a warunki wymagają większego kąta, możemy dostosować projekt właśnie na etapie przystosowania miejscowego. W takim przypadku ściana kolankowa jest zwykle podniesiona, co zapewnia więcej miejsca i powiększoną powierzchnię do wykorzystania na poddaszu.

Wybieraj dowolnie materiały budowy

Zgoda autora zwykle przewiduje możliwość zmiany materiałów i technik wykonania budynku. Czym to skutkuje? W dużym stopniu mamy pełną swobodę w wyborze materiałów, z których będą budowane nasze przyszłe domy. Nadzorujący budowę kierownik, w takim przypadku, jest zobligowany do wykonania wpisu do dziennika budowy, aby można było legalnie zmienić materiał. Mamy możliwość zmiany w zakresie wykonania ścian, dachów, czy elewacji. Dostosować możemy również technologię budowy, do takiej, która jest dla nas korzystniejsza ekonomicznie i czasowo. Najczęściej zmieniany jest strop z lanego, czy teriva na drewniany, lub wiązarowy. Różne warianty można stosować także w kwestii wykonania kominów.

Radykalnej zmianie może ulec także kluczowa metoda wykorzystywana przy budowie domów. Po uzyskaniu zgody możemy realizować inwestycję, która z założenia była opracowana dla technologii murowanej, stosując systemy szkieletowe. Wymagane w tym wypadku są dodatkowe przeliczenia i sprawdzenie konstrukcji, ale jest to możliwe.

Dom przy Rubinowej 5
Dom przy Rubinowej 5

Widzimy dobrze, że nawet gotowy projekt domu można pozmieniać zgodnie z własnymi oczekiwaniami. To tylko niektóre z istotnych poprawek, jakie możemy wprowadzić na etapie adaptacji. Warto wspomnieć także o możliwościach likwidacji balkonu, zmiany układu ścianek działowych, zmiany rodzaju ogrzewania, czy często wykonywanego przystosowania poddasza na cele mieszkalne. Każdorazowo zmiany dokonywane są w celu dostosowania projektu domu do planów i wytycznych inwestora oraz do warunków zabudowy obowiązujących na konkretnej działce. Nie zapominajmy, że nawet decydując się na gotowe projekty domów, możemy je zmienić i zostać, po części, architektem nowego domu.

 

Zdjęcia: materiał Partnera

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*