Wybielanie zębów – popularne metody

Wybielanie zębów – popularne metody

Każdemu z nas marzy się śnieżnobiały, hollywoodzki uśmiech – wybielanie zębów jest więc coraz bardziej popularne i pomaga spełniać oczekiwania względem wyglądu naszego uzębienia. Sprawdź, jakie metody wybielania zębów są najlepsze.

Wybielanie zębów w domu

Nie każdy jest w stanie zapłacić 1000 zł za wybielanie zębów lampą lub laserem. Tańszą metodą jest wybielanie nakładkowe i można wykonać je samodzielnie. Polega na nałożeniu na wcześniej wyczyszczone zęby specjalnego żelu wybielającego oraz nakładki z lampą UV. Żel należy trzymać na zębach i naświetlać przez około 20 minut. Takie wybielanie zębów nie daje od razu spektakularnych efektów, ale sprawia, że są one widocznie jaśniejsze już po miesiącu stosowania wybielającego żelu oraz lampy. Koszt zakupu takiego domowego zestawu waha się od 200 do 500 zł. Co ważne lampa może być używana wielokrotnie, podobnie jak nakładka. Należy pamiętać, że w przypadku zębów martwych i leczonych kanałowo efekt nie będzie zadowalający. W tym wypadku należy zgłosić się do stomatologa, który doradzi nam inne metody wybielania tak uszkodzonych zębów.

Fot. Ovcharenko/Adobe Stock

Wybielanie zębów laserem

Nieco droższym, ale również bardziej efektywnym sposobem na wybielanie zębów jest wybielanie laserem. Można wykonać je w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Daje bardzo satysfakcjonujące rezultaty i pozwala cieszyć się pięknym, białym uśmiechem na dłużej. 

Przed wybielaniem zębów należy się umówić na usunięcie płytki i kamienia nazębnego, który może przeszkadzać w prawidłowym wykonaniu zabiegu. Przed samym wybielaniem zębów za pomocą lasera lekarz nakłada nam okulary ochronne, które zabezpieczają oczy przed światłem lasera. 

Sam zabieg trwa około 60 minut i polega na naświetlaniu zębów pod lampą wybielającą. Na zęby nakładany jest żel wybielający, a następnie jest on utrwalany pod światłem lasera przez 15 minut. Ta czynność jest powtarzana trzykrotnie. Po całkowitym utwardzeniu żelu płytka nazębna może być wybielona nawet o 12 odcieni. Efekt utrzymuje się przez około 2 lata. 

Oprócz lasera Beyond często stosowana jest nieco droższa, ale bardziej skuteczna metoda Zoom!. Oprócz nadtlenku wodoru dentysta używa także fotoaktywatora – tlenku żelaza. Dzięki niemu wybielanie zębów lampą jest znacznie szybsze, a efekt białego uśmiechu utrzymuje się przez co najmniej 16 miesięcy.

Po wybielaniu zębów laserem nie wolno nam przez kilka dni pić kawy ani czarnej herbaty. Zalecane jest również mycie szkliwa szczoteczką elektryczną oraz ich dokładne nitkowanie, w celu pozbycia się osadu nazębnego i resztek jedzenia. 

Wybielanie zębów – efekty

W przypadku domowego wybielania zębów na efekty należy nieco poczekać. Liczą się systematyczność wykonywania przez nas wybielania zębów oraz jakość używanego żelu wybielającego. Najtrwalsze efekty przyniesie nam jednorazowa wizyta u stomatologa i zabieg laserowego wybielania zębów. Jednokrotne wybielanie zębów metodą Beyond to koszt około 1000 zł. Metoda Zoom! kosztuje 2000 zł. Oprócz lampy UV należy pamiętać również o regularnym czyszczeniu zębów z osadu kamiennego oraz myciu za pomocą szczoteczki sonicznej.

Zdjęcie główne: Drobot Dean/Adobe Stock

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *