Szef resortu zdrowia zapowiada zmiany w teleporadach

Szef resortu zdrowia zapowiada zmiany w teleporadach

Podczas piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że zamierza podpisać rozporządzenie dotyczące ograniczenia teleporad. Co będzie to oznaczać w praktyce?

Dotychczas teleporada była standardem w większości przypadków, a wyłączenie dotyczyło jedynie najmłodszych dzieci do 2 roku życia. W związku z licznymi sygnałami o nadużywaniu tej formy kontaktu z pacjentem szef resortu zdrowia zapowiedział ograniczenie możliwości ich stosowania.

Nowe regulacje

Rozporządzenie ma wprowadzić m.in. konieczność osobistego badania pacjenta w przypadku dzieci do 6. roku życia, przy czym to rodzice i opiekunowie będą mogli zadecydować, czy w danej sytuacji chcą skorzystać z teleporady, czy jednak udać się z dzieckiem na wizytę. Bezpośredni kontakt ze specjalistą będzie również konieczny m.in. w przypadku osób, u których po raz pierwszy wystąpiły jakieś objawy.

Minister podkreślił również, że teleporada to prawo pacjenta, z którego ten nie musi korzystać, jeżeli uzna, że woli bezpośredni kontakt z lekarzem. Na wyraźne życzenie pacjenta taka wizyta w tradycyjnej formule będzie więc musiała się odbyć.

Rozporządzenie ma obowiązywać od 7 dnia po ogłoszeniu go Dzienniku Ustaw.

Fot. Gustavo Fring/Pexels

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *