Niedobór witaminy D - jak może się objawiać?

Niedobór witaminy D - jak może się objawiać?

Witamina D jest bardzo ważnym składnikiem naszej diety. Powinny ją suplementować zwłaszcza te osoby, które mają dietę ubogą w warzywa i owoce oraz nie opalają się. 

Witamina ta syntezuje się pod wpływem promieni słonecznych, dlatego bardzo istotne jest jej zażywanie w okresie jesienno-zimowym, kiedy rzadziej wychodzimy na słońce. Warto znać objawy niedoboru witaminy D, by uniknąć nieprzyjemnych skutków oraz poczuć się lepiej.

Poziom witaminy D3 jest bardzo istotny podczas diagnozowania różnych chorób, w tym osteoporozy. Jej niedobór to przyczyna wielu dolegliwości. Jeśli Twój nastrój w ostatnim czasie uległ pogorszeniu, a także częściej wypadają Ci włosy, koniecznie sprawdź, czy nie jest to wina zbyt małej ilości witaminy D.

Niedobór witaminy D – objawy

Do najczęstszych objawów braku witaminy D w organizmie jest apatia, a także spadek odporności. Jeśli dość często „łapie cię” przeziębienie czy grypa, koniecznie zacznij suplementować kompleks witamin, który zawiera również witaminę D.

Objawy niedoboru witaminy D – choroby

Istnieje szereg chorób, które uwarunkowane są niedoborem witaminy D. Są nimi m.in. krzywica, osteomalacja oraz osteoporoza.

Krzywica jest najczęściej spotykana u dzieci, choć na szczęście zdarza się coraz rzadziej. Osteomalacja z kolei to „dorosły” odpowiednik krzywicy.

Krzywicę u dziecka rozpoznamy, gdy:

– nadmiernie się poci,

– ma wiotkość mięśni,

– występuje rozmiękanie kości czaszki,

– istnieje u dziecka widoczne zniekształcenie kręgosłupa i wykrzywienie kończyn dolnych w literę „O”,

Z kolei u dorosłych występują:

– bóle mięśni i kości,

– zmęczenie i osłabienie mięśni,

– podatność na łamliwość kości.

Fot. Michele Blackwell/Unsplash

Inne objawy niedoboru witaminy D3

Wypadanie włosów

Wiele kobiet sądzi, że za wypadanie włosów odpowiadają głównie zmiany hormonalne oraz brak cynku w diecie. Jedną z mniej zauważalnych przyczyn jest niedobór witaminy D w organizmie. Brak witaminy D w diecie sprawia, że zakłócony jest cykl życia włosów, co w konsekwencji doprowadza do ich wypadania. Stają się one rzadsze, a także szybciej obumierają.

Bóle mięśni

Jeśli masz niedobór witaminy D możesz odczuwać również osłabienie mięśni, a także z czasem stracić masę mięśniową. Podczas eksperymentu przeprowadzonego na Uniwersytecie w Bern, aż 71% pacjentów cierpiało z powodu chronicznego bólu mięśni i jednocześnie stwierdzono u nich zbyt małą ilość witaminy D. Dolegliwości bólowe zmniejszały się z kolei, gdy ci sami pacjenci zaczęli suplementować tę witaminę codziennie.

Depresja

Jest to stan uznawany za zaburzenie, który objawia się złym samopoczuciem, chronicznym zmęczeniem oraz problemami z koncentracją. Oczywiście objawów tej choroby jest więcej, a jedną z przyczyn powstania depresji jest niedobór witaminy D. Dzieje się tak, ponieważ wpływa ona na wydzielanie się serotoniny. 

Czasem depresję można złagodzić właśnie za pomocą suplementacji tej witaminy. Sama suplementacja nie jest wystarczająca, by zwalczyć depresję, jednak taka terapia może pomóc w trakcie leczenia. Na pewno poprawi nastrój, a także wzmocni organizm.

Osteoporoza

W przypadku niedoboru witaminy D bardzo często pojawia się również osteoporoza. Charakteryzuje się ona mniejszą gęstością tkanki kostnej. Powoduje to większa łamliwość i wolniejsze zrastanie po kontuzji. Przy osteoporozie dochodzi nie tylko do częstszych złamań, ale również dolegliwości bólowych. 

Będąc w podeszłym wieku warto wykonać nie tylko badanie, które diagnozuje osteoporozę, ale również sprawdzić poziom witaminy D3. Przy osteoporozie, oprócz wapnia, lekarz zaleci również suplementację witaminą D.

Gdzie znajduje się najwięcej witaminy D?

Witaminę D3 można znaleźć w:

– jajkach,

– serze żółtym,

– wątróbce,

– olejach roślinnych,

– roślinach strączkowych,

– nasionach i zbożach,

– zielonych warzywach,

– maśle,

– rybach.

Aby lepiej przyswajać witaminę D3 warto również wychodzić na słońce oraz w dni pochmurne korzystać od czasu do czasu z lamp emitujących promienie UVA.

Zdjęcie główne: Microgen/Adobe Stock

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *