Migrena z aurą - czym jest?

Migrena z aurą - czym jest?

Migrena z aurą potrafi być bardzo uciążliwa, jednak warto znać jej objawy, zwłaszcza jeśli dość często cierpimy z powodu silnych bólów głowy. Sprawdź, czym ona jest i jak można złagodzić ataki migreny?

Migrena z aurą – czym jest i jak się objawia?

Migrena z aurą jest silnym atakiem bólu głowy, podczas którego występują dodatkowo objawy neurologiczne. Pojawiają się najczęściej tuż przed atakiem migreny. Tak silne bóle głowy częściej występują u osób, które mają zaburzenia neurologiczne, chorują na bezsenność, depresję lub nerwicę. Czasem migrena pojawia się w skutek wypadku lub zaburzeń hormonalnych. 

Neurolodzy twierdzą, że około 20 do 25% pacjentów cierpiących na migreny, ma również poprzedzające je aury wzrokowe lub nietypowe. Aura występuje na około godzinę przed spodziewanym atakiem migrenowym.

Czym objawia się aura migrenowa?

Aura typowa występująca zaraz przed migreną objawia się zaburzeniami wzrokowymi. Są to m.in.:

– błyskające, nieregularne światła,

– „widma fortyfikacji” – w psychopatologii nazywane są parahalucynacjami wzrokowymi, posiadają zygzakowaty kształt i mogą się zmniejszać i rozszerzać w polu widzenia, pacjenci zgłaszają, że są one migoczące i błyszczące,

– pomniejszenie widzianych przedmiotów,

– jasne plamy o nieregularnych kształtach,

– „mroczki”,

– tymczasowa utrata wzroku,

– zaburzenia ostrości widzenia,

– niedowidzenie połowiczne jednoimienne.

Należy pamiętać, że takie dolegliwości wzrokowe mogą występować jednocześnie lub pojedynczo. Nasilają się wraz z nadchodzącą migreną.

Aura nietypowa

Przy bardzo silnych migrenach może występować także aura nietypowa. Trwa od 4 do nawet 60 minut. Należą do niej takie objawy, jak:

– mrowienie i drętwienie kończyn, 

– afazja, zaburzenie mowy,

– osłabienie,

– utrata słuchu,

– ataksja – zaburzenia równowagi.

Rodzaj występującej aury nietypowej jest zależne od pacjenta – czasem podczas silnych migren dochodzi do niedowładu połowicznego, drętwienia kończyn czy niezdarności ruchowej. Możemy mieć problemy z mową lub równowagą. Te objawy są mylone z pierwszymi objawami udaru. Są nieprzyjemne w odczuciach, dlatego gdy tylko poczujemy nadchodzącą aurę, warto spróbować położyć się w ciemnym pokoju lub usiąść w cichym miejscu.

Na szczęście wszystkie wyżej wymienione objawy nie pozostawiają trwałych skutków neurologicznych. Najczęstsze są aury wzrokowe, znacznie rzadziej pojawia się aura nietypowa z objawami czuciowymi.

Jak poradzić sobie z migrenami?

Migreny mogą być bardzo dokuczliwe, zwłaszcza jeśli cierpisz na nie częściej niż raz w miesiącu. Do powstania migren przyczynia się:

– stres,

– nieodpowiednia gospodarka wodno-elektrolitowa,

– zbyt mała ilość snu,

– zaburzenia hormonalne lub neurologiczne,

– nerwica lub depresja,

– problemy z zasypianiem, 

– częsta zmiana pory spania, przez pracę zmianową,

– długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach lub wśród bardzo głośnych dźwięków.

Migrenom można przeciwdziałać. Pomaga odpoczynek, zmniejszenie ilości obowiązków, ruch na świeżym powietrzu, unormowanie ciśnienia krwi, picie większej ilości wody, odpowiednia ilość snu, zmiana pracy na jedno–, dwuzmianową.

Migrenowcy również źle znoszą ostre zapachy oraz mocno przyprawione potrawy. W trakcie pojawienia się aury warto wziąć zawczasu leki przeciwbólowe, usiąść w miarę możliwości w ciemnym pomieszczeniu i położyć sobie na kark lub czoło zimny okład. Pomoże również wyciszenie TV lub radia oraz chwilowe oderwanie się od pracy przy komputerze.

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/pexels.com

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *