Masz problemy ze snem? Sprawdź, czym mogą być spowodowane

Masz problemy ze snem? Sprawdź, czym mogą być spowodowane

Co najczęściej sprawia, że źle śpimy lub nie możemy wcale zasnąć? Zła dieta, stres, nałogi, zbyt mało ruchu, choroby… Powodów może być wiele. Warto jednak pokrótce przedstawić te najczęstsze, aby wiedzieć, czy nasze problemy z zaśnięciem są na tyle poważne, aby wybrać się do specjalisty. 

Bezsenność Polaków. Czy mamy się czym niepokoić?

Okazuje się, że w zależności od przyjętych kryteriów badawczych na zaburzenia snu może cierpieć nawet blisko połowa populacji. Okazuje się, że od 9 do 15 % spośród nich zgłasza z tego powodu problemy z funkcjonowaniem w ciągu dnia. Jednocześnie problemy z bezsennością i nie dość dobrym wysypianiem się narastają; bardziej narażone są kobiety, szczególnie w okresie menopauzy. Zdarza się jednak, że takie trudności coraz częściej dotykają ludzi relatywnie młodych. Co wpływa na ich narastanie? 

Czynniki socjoekonomiczne, które sprzyjają bezsenności

Według naukowców z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego z ryzykiem wystąpienia zaburzeń snu łączą się trudne sytuacje życiowe takie jak rozwód, separacja czy owdowienie. Okazuje się, że częściej pojawiają się one również u osób z niskim wykształceniem i wykonujących pracę fizyczną. 

Fot. Yan Krukov/Pexels

Choroby ciała i umysłu

Niemożliwość wyspania się może być też powodowana przez różne kategorie chorób. Warto w tym miejscu podkreślić, że zaliczają się do nich zarówno schorzenia somatyczne, jak i psychiczne. Wśród pierwszych chorób dominują te związane z kręgosłupem, zaburzeniami krążenia, chorobami układu pokarmowego (wrzody) i oddechowego (astma). Także ludzie otyli i cierpiący na cukrzycę częściej zmagają się z trudnościami ze snem. 

Zaburzenia psychiczne

Uznaje się jednak, że to problemy psychiczne są najczęstszym źródłem problemów z normalnym zasypianiem. Przyjmuje się, że nawet 85% osób leczonych z powodu różnego rodzaju chorób psychicznych doświadcza zaburzeń snu. Najczęściej bezsenność towarzyszy różnym etapom przebiegu depresji. Zdarza się też, że poprzedza kolejny nawrót choroby. Czasami można jednak mówić o sytuacji odwrotnej: to długotrwała bezsenność owocuje pojawieniem się depresji. Jest to więc jeszcze jeden dowód na to, że nie można takiego stanu lekceważyć. Różnego rodzaju problemy ze snem pojawiają się też przy schizofrenii i zaburzeniach lękowych. 

Zespół przewlekłego zmęczenia

Rodzaj choroby, dawniej lekceważonej, która objawia się przewlekłym zmęczeniem i niemożliwością odpoczynku. Charakteryzują go między innymi trwałe problemy ze snem – trudność zaśnięcia i poczucie zmęczenia odczuwalne także po wybudzeniu. Niekiedy pojawiają się inne objawy w postaci problemów z pamięcią lub bólu gardła czy stawów. 

Niewłaściwa higiena snu

Zdarza się, że „źle śpimy” niejako na własne życzenie. Zachowań, które sprzyjają problemom ze snem, jest wiele i czasami nawet nie bardzo zdajemy sobie sprawę z tego, że robimy coś nie tak. Do snu należy przygotować zarówno siebie, jak i przestrzeń sypialni, a nawet własne łóżko. Złym pomysłem przed spaniem jest spożywanie ciężkostrawnych posiłków, palenie czy picie alkoholu. Nie powinniśmy też ciężko pracować umysłowo tuż przed pójściem spać, bo rezultatem tego może być „gonitwa myśli’”. 

Atmosfera do snu w sypialni

Przygotowanie sypialni również ma kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim obowiązuje konieczność wywietrzenia pomieszczenia, w którym nie może być zbyt sucho i gorąco. Należy dążyć do wyeliminowania naturalnych źródeł światła. Naszymi sprzymierzeńcami w takiej sytuacji nie będą również zbyt jaskrawe kolory w pokoju. Zamiast nich wybierzmy beże, błękity lub zielenie. Należy też zadbać o wybór optymalnego materaca, którego twardość musi być spersonalizowana. Zarówno zbyt miękki, jak i przesadnie twardy materac będzie utrudniał zaśnięcie lub sprzyjał wybudzaniu znacznie wcześniej, niż to zaplanujemy.

Fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *