Katar - przyczyny oraz sposoby leczenia

Katar - przyczyny oraz sposoby leczenia

Mówi się, że nieleczony trwa siedem dni, leczony – tydzień. Katar, bo o nim mowa, to jeden z najczęstszych objawów, który pojawia się jako zwiastun infekcji wirusowych. Może być także spowodowany przez alergię. Jak go leczyć?

Katar: najczęstsze przyczyny nieżytu nosa

Nie ma wśród nas osoby, która choć raz w życiu nie miałaby kataru. Ostry nieżyt błony śluzowej nosa, bo tak fachowo określa się pojawianie kataru, jest jednym z najczęstszych zwiastunów sezonowych infekcji, ale również rozpoczęcia sezonu pylenia dla alergików – w ich przypadku mamy do czynienia z tzw. katarem siennym.

Jakie są najczęstsze przyczyny występowania kataru? Można je podzielić na kilka grup:

  • zakażenie wirusowe – to najczęstsza przyczyna kataru; do zakażenia dochodzi drogą kropelkową; za powstawanie kataru odpowiedzialne są m.in. adenowirusy, rhinowirusy, a także koronawirusy,
  • zakażenie bakteryjne – tego typu infekcje są rzadsze, a do zakażenia również dochodzi drogą kropelkową,
  • reakcja alergiczna – katar może być efektem uczulenia na: pyłki, sierść zwierzęcą lub kurz.

Jak radzić sobie z katarem? 

W zależności od tego, z jakiego rodzaju katarem mamy do czynienia, możemy zastosować różne sposoby łagodzenia jego objawów. Na wstępie jednak warto powiedzieć, że objaw ten, choć uciążliwy w przypadku infekcji wirusowej, ma swój pozytywny skutek – częste wydmuchiwanie wydzieliny pomaga pozbyć się wirusów z organizmu. Należy jednak zachować przy tym szczególnie zasady higieny – używamy wyłącznie chusteczek jednorazowych i tylko jeden raz (w innym wypadku możemy ponownie wprowadzać cząsteczki do dróg oddechowych i tym samym przedłużać trwanie infekcji).

  • w przypadku kataru wywołanego infekcją wirusową lub bakteryjną należy stosować krople do nosa, które obkurczają naczynia krwionośne, co powoduje mniejszą produkcję wydzieliny; pamiętajmy jednak, że kropli nie należy stosować dłużej niż 3–4 dni, bo w innym wypadku może to doprowadzić do wystąpienia tzw. polekowego nieżytu nosa, który jest efektem nadmiernego przesuszenia błony śluzowej;
  • w przypadku kataru wywołanego przez alergię należy po kontakcie z lekarzem stosować środki przeciwhistaminowe, które blokują w organizmie reakcję na bodźce wywołujące alergię; najczęściej w przypadku kataru siennego sprawdzają się tabletki lub krople do nosa dla alergików.
Fot. Fot. Andrea Picquadio/Pexels

Jak odróżnić katar alergiczny od kataru będącego wynikiem infekcji?

Odróżnienie kataru wywołanego infekcją od takiego, który jest powodowany przez czynnik uczulający nie powinno nikomu nastręczyć większych problemów. Katar sienny (alergiczny) zazwyczaj jest przejrzystą wydzieliną i nasila się w momencie, gdy mamy kontakt z alergenem, np. ze zwierzęciem, którego sierść nas uczula. Często towarzyszą mu dodatkowe objawy np. swędzenie oczu (zapalenie spojówek) czy wysypka na ciele.

Jak wygląda katar wywołany przez infekcję?

Z kolei katar wywołany przez infekcję to wodnista wydzielina, która z czasem może przybierać barwę od żółtawej aż do zielonkawej. Chory ma problemy z pozbyciem się  jej z nosa, pojawia się wrażenie zatkania uszu, a także drapanie w gardle i uczucie spływania wydzieliny aż do dolnych dróg oddechowych. W tym czasie może pojawić się także podwyższona temperatura, ogólne uczucie rozbicia i ból głowy często będący konsekwencją zbyt silnego wydmuchiwania nosa.

Zwykle czas trwania kataru nie przekracza 7 dni, zdarzają się jednak infekcje o dłuższym przebiegu. Zawsze w takim wypadku warto skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który może zlecić dodatkową kurację.

Higiena nosa w trakcie kataru: o czym należy pamiętać?

Warto pamiętać także o tym, że w trakcie kataru należy dbać o odpowiednią higienę dróg oddechowych. W tym celu warto stosować roztwór wody morskiej (przynajmniej raz dziennie), który nie tylko pomoże oczyścić nos z zalegającej wydzieliny, ale także nawilży podrażnioną śluzówkę i pomoże udrożnić zatkane drogi oddechowe. W przeciwieństwie do kropli do nosa, woda morska może być stosowana bez ograniczeń czasowych, a jej działanie poprawia nie tylko samopoczucie podczas kataru, ale także przyspiesza proces powrotu do zdrowia.

Fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *