Jak skutecznie chronić skórę przed słońcem?

Jak skutecznie chronić skórę przed słońcem?

Latem nasza skóra jest znacznie bardziej narażona na działanie promieni słonecznych. Możesz się przed nimi chronić! Poznaj nasze sprawdzone sposoby na ochronę przed słońcem.

Używaj kremów z filtrem

Dobranie odpowiedniego kosmetyku z filtrem przeciwsłonecznym jest bardzo ważne. Trzeba pamiętać, że filtr przeciwsłoneczny przeciwdziała oparzeniom słonecznym, ale również znacznie opóźni fotostarzenie się skóry.

Jeśli masz bardzo jasną karnację, koniecznie używaj kremów z faktorem SPF 40 lub nawet 50. Dotyczy to osób o jasnej skórze, niebieskich oczach oraz dużej ilości pieprzyków na skórze. Także ci, którzy opalają się na czerwono a nie brązowo, powinni używać mocniejszych filtrów przeciwsłonecznych. 

Mając ciemniejszą karnację, postaw na lżejszy faktor, np. SPF 30 lub 25. Nakładaj kosmetyk równomiernie na całej skórze, najlepiej dwukrotnie, by nie pominąć żadnego miejsca wystawionego na działanie promieni słonecznych. Należy smarować się na pół godziny przed wyjściem z domu, by filtr zdążył wchłonąć się w głąb skóry. Po kąpieli w basenie lub morzu koniecznie powtórz nakładanie kosmetyku, ponieważ woda może zmyć go ze skóry.

Przewiewne ubrania

Może zaskoczyć Cię fakt, że w krajach, gdzie średnia temperatura sięga 40 stopni Celsjusza tubylcy częściej zakrywają ciało, niż je odkrywają. Jest to najlepszy sposób na ochronę przed promieniowaniem słonecznym.

Zamiast odkrytych szortów zainwestuj w długie i przewiewne spodnie z lnu. Nie tylko uchronisz się przed oparzeniami słonecznymi, ale również nie będziesz wydawać tak dużo pieniędzy na kremy z filtrem. Oprócz przewiewnego ubrania nie zapomnij o zakupie czapki z daszkiem lub kapelusza. Osłoni twarz i dodatkowo uchroni Cię przed udarem słonecznym.

Unikaj słońca w południe

Unikaj chodzenia po słońcu, kiedy na dworze panuje upał, a na niebie nie ma ani jednej chmury. W cieniu temperatura może być nawet o 10 stopni niższa niż na słońcu. Dodatkowo wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych w samo południe powoduje większe ryzyko oparzeń. Zakryj ramiona chustą, jeśli musisz wyjść w południe na zewnątrz lub przeczekaj do godzin późno popołudniowych. W miarę możliwości wychodź do godziny 10 i po 15.

Czemu warto chronić skórę przed słońcem?

Słońce negatywnie wpływa na naszą skórę. Mimo, że dzięki niemu wydziela się w organizmie witamina D3, musimy unikać jego nadmiaru, jeśli zależy nam na gładkiej i jędrnej skórze. 

Promieniowanie UV wpływa negatywnie na skórę. Staje się ona:

– bardziej wysuszona,

– widocznie mniej jędrna,

– wiotka z widocznymi przebarwieniami.

Promieniowanie słoneczne doprowadza do przedwczesnego starzenia się skóry. Warstwa hydrolipidowa staje się mniejsza, przez co cera jest wysuszona, a zmarszczki mimiczne są o wiele bardziej widoczne. Dodatkowo promienie słońca oddziałujące na skórę doprowadzają do znacznie intensywniejszego produkowania melaniny – przez co staje się ona napigmentowana. Początkowo zmiany barwnikowe skóry są mało widoczne, jednak z czasem powiększają się i mogą zmienić się nawet w zmiany nowotworowe. 

Odpowiednio dobrane filtry słoneczne na pewno pomogą w ochronie skóry przed promieniowaniem słonecznym. Dbając o skórę, pamiętaj więc o kosmetykach z wysokim faktorem, zwłaszcza w trakcie upalnego lata.

Zdjęcie główne: Armin Rimoldi/pexels.com

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *