Jak ochronić się przed kleszczami?

Jak ochronić się przed kleszczami?

Natrętne pajęczaki, które mogą być utrapieniem każdego, kto spędza czas na wolnym powietrzu – kleszcze. Małe, zwinne i często niewidoczne pasożyty, które wpijają się w nasze ciało i żywią się naszą krwią. Kleszcz nie musi być problemem, jeśli będziemy stosować się do kilku wskazówek podczas przebywania na wolnym powietrzu. 

Ubiór ma znaczenie 

Dzięki swojemu aparatowi gębowemu kleszcz jest w stanie wyciąć otwór w naszej skórze, a następnie wessać się w niego. Co więcej, pasożyt potrafi żerować na człowieku nawet do 15 dni. Szuka więc sobie miejsc ciepłych i miękkich jak np. pachy, a nawet okolice genitaliów. Podczas gdy samo ukąszenie kleszcza i jego żerowanie jest nieodczuwalne dla człowieka, to może wiązać się przeniesieniem na człowieka różnych chorób, które będą miały wpływ na całe jego życie. Dlatego warto wiedzieć, jak najlepiej zabezpieczyć się przed tymi pasożytami. 

Kleszcze pojawiają się letnią porą i można spotkać je w lasach i na łąkach. Jednakże ostatnio widuje się je również w parkach miejskich, na skwerach czy nawet na osiedlowych trawnikach. Dlatego ważnym jest odpowiedni ubiór podczas spacerów. Warto wiedzieć, że kleszcze nie spadają z drzew, jak powszechnie się uważa. Za to przebywają one na krzewach i trawach na wysokości do 1 metra a czasem nawet 1,5 m. Dlatego swoją wycieczkę po naszym ciele zaczynają przeważnie od nóg. W związku z tym należy pamiętać o zakładaniu długich spodni. Dodatkowo warto coś zrobić z nogawkami. Kiedy wchodzimy w wysoką trawę, nogawki spodni możemy włożyć do skarpet. Dobrym pomysłem jest również zakładanie wysokiego obuwia oraz koszul z długimi rękawami. Wszystko po to, aby kleszcz nie dostał się do odkrytych fragmentów naszej skóry. Kolejnym dobrym pomysłem jest zakładanie jasnych ubrań. Dzięki temu łatwiej dostrzeżemy pasożyta na spodniach lub na koszulce. Będzie to jasny sygnał, że znaleźliśmy się w miejscu bytowania kleszczy i musimy się jak najszybciej oddalić, a następnie w domu dokładnie obejrzeć swoje ciało.

Zapach, którego boi się kleszcz

Oprócz ubierania odpowiedniej odzieży wyjątkowym udogodnieniem są specjalne preparaty odstraszające kleszcze. Dostępne są one na rynku pod wieloma nazwami i w różnych formach. Aby móc być pewnym jak najlepszego działania środka, warto zapytać o takie środki w aptece. Najczęściej preparaty te mają rozszerzone działanie i odstraszają inne insekty jak np. uciążliwe komary. Dlatego ich działanie jest podwójnie skuteczne. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie mieszać ze sobą różnych preparatów. Środki odstraszające insekty najczęściej mają w swoim składzie takie substancje czynne jak ikardyna czy DEET. Są one toksyczne dla człowieka, dlatego zawsze trzeba zwracać uwagę na ich skład i pamiętać o niemieszaniu środków podczas kolejnych aplikacji. Alternatywą dla środków w sprayu są specjalne opaski na rękę lub plastry, których działanie przebiega na tej samej zasadzie, jak w przypadku preparatów w sprayu.

Fot. Michelangelo Buonarroti/Pexels

Dokładna obserwacja

Kleszcze uwielbiają ciepłą pogodę – pojawiają się już w marcu i czyhają na swoich nosicieli aż do października. Czasem mimo zabezpieczeń w postaci odpowiedniego ubioru czy stosowanych preparatów kleszcz znajdzie drogę do naszej krwi. Dlatego po każdej wizycie na łące czy w lesie wymaganym jest, aby dokładnie obejrzeć swoje ciało w domu. Sprawdzajmy pachy, zgięcia kolan, brzuch i pachwiny. Kiedy znajdziemy kleszcza, nie panikujmy. Istnieje wiele odpowiednich technik pozbycia się kleszcza, ale najlepszą jest udanie się na najbliższy SOR. Wykwalifikowani pracownicy medyczni wiedzą, jak poradzić sobie z pasożytem. A szczególnie jak usunąć go z naszej skóry, aby uniknąć kleszczowego rumienia. Mimo braku stuprocentowej ochrony przed atakiem kleszcza warto stosować się do powyższych zasad, aby zminimalizować spotkanie z tym wyjątkowo niebezpiecznym pasożytem. 

Zdjęcie główne: Farknot Architect/Adobe Stock

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *