Jak objawia się depresja?

Jak objawia się depresja?

Obecnie depresja jest nazywana chorobą cywilizacyjną. Niestety wiele osób chorujących na nią nie wie nawet, że z ich ciałem dzieje się coś złego. 

Trzeba pamiętać, że depresja wpływa nie tylko na nasz sposób myślenia, ale także całe ciało. Zabiera chęć do życia, a często też kończy się próbą samobójczą. Poznaj objawy depresji i metody jej leczenia.

Depresja – objawy

1.     Niechęć do codziennych obowiązków

Prokrastynacja może zdarzyć się każdemu i o ile wywiązujemy się ze swoich obowiązków i dotrzymujemy terminów, to nie jest niczym złym. Osoby chore na depresję nie tylko odkładają obowiązki na ostatnią chwilę, ale również nie mają siły, by się ich podjąć. Pozostawienie pracy na później nie jest tym samym, co jej unikanie. Podczas chorowania na depresję odczuwa się zmęczenie oraz silną niechęć do podejmowania jakichkolwiek działań. 

2.     Ciągłe uczucie niespełnienia i smutku

Smutek, niechęć do życia oraz uczucie pustki często jest głównym objawem depresji. Jeśli przestają cieszyć Cię rzeczy, które wcześniej dawały Ci wiele radości, koniecznie skonsultuj się z psychiatrą lub psychologiem. Często osoby w depresji mają wrażenie, że są zamknięte w bardzo ciasnym i ciemnym pudełku, a życie toczy się poza nimi. Nie odczuwają radości, a jedynie pustkę. 

3.     Objawy psychosomatyczne

U osób z depresją znacznie częściej pojawiają się objawy psychosomatyczne – są to ból głowy, silne zmęczenie, ból mięśni, drżenie rąk, problemy z oddychaniem lub senność. W zaawansowanym stadium choroby osoby z depresją nie mogą wstać z łóżka ani podjąć podstawowych czynności życiowych, takich jak jedzenie czy nawet wypróżnianie się.

Powtarzające się epizody depresji mogą doprowadzić do niedożywienia oraz odwodnienia, ponieważ chory nie może samodzielnie wykonać dla siebie posiłku i go zjeść. Psychiatrzy zalecają wtedy jak najszybszą hospitalizację w celu podjęcia leczenia. Podawane są leki zwiększające ilość serotoniny w mózgu, które znane są jako SSRI – selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny.

4.     Bezsenność

Nie wszyscy chorzy czują senność przez cały czas – w przypadku stanów lękowych, które często występują wraz z depresją, częstszym objawem staje się bezsenność. Gonitwa myśli oraz niepokój nie pozwalają zasnąć, a kiedy w końcu uda się zasnąć, to chory często wybudza się. Brak odpowiedniej ilości snu doprowadza do pogłębienia się stanów lękowych oraz rozdrażnienia.

5.     Myśli samobójcze oraz brak celu

Depresja jest chorobą śmiertelną, ponieważ wiele osób na nią chorujących popełnia samobójstwa. Myśli samobójcze pojawiają się znienacka i są dość natarczywe. Chory nie postrzega siebie jako pełnoprawnego członka społeczności, umniejsza swoją wartość i przestaje dbać o swoje zdrowie czy wygląd. Stwierdza, że nie musi żyć i w skrajnych przypadkach faktycznie podejmuje się próby samobójczej. 

Jeśli w naszym otoczeniu znamy osobę, która otwarcie mówi, że nie chce żyć, koniecznie poprośmy o radę specjalisty. Osoba z depresją po próbie samobójczej jest kierowana na oddział psychiatryczny, gdzie dobierane są odpowiednie leki uspokajające i wyciszające. Konieczna jest również terapia, która pozwoli na znalezienie przyczyny depresji oraz pozwoli osobie chorej uporać się ze swoimi emocjami.

Co zrobić, kiedy bliska nam osoba ma objawy depresji?

Osoba z depresją bardzo rzadko sama idzie do specjalisty. Ważne, by rozmawiać z chorym i nakłonić go do leczenia. Warto też utwierdzać go w przekonaniu, że jest dla nas ważny i że pomożemy mu w razie problemów. W rozmowie trzeba podkreślić, że depresja nie jest powodem do wstydu czy też wykluczenia społecznego. 

Przeczytaj też: https://boo.pl/zdrowie/terapeuta-a-psycholog-co-ich-rozni/

Zdjęcie główne: Andrew Neel/pexels.com

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *