Jak można leczyć zaburzenia erekcji?

Jak można leczyć zaburzenia erekcji?

Zaburzenia erekcji to dość intymny i drażliwy temat. Coraz więcej mężczyzn cierpi z tego powodu, nie wiedząc gdzie szukać pomocy. Dowiedz się więcej na temat zaburzeń erekcji. 

Przyczyny powstania zaburzeń erekcji

Istnieje wiele przyczyn zaburzeń erekcji. Wiele z nich jest spowodowanych np. przyjmowaniem środków farmakologicznych.

Najczęstszymi przyczynami zaburzeń erekcji są:

 • dolegliwości na tle urologicznym,
 • przyjmowanie niektórych leków farmakologicznych,
 • przewlekły stres i przemęczenie,
 • zbyt mała ilość snu,
 • picie dużych ilości alkoholu,
 • nieprawidłowe działanie układu krwionośnego,
 • niewykryte wcześniej wady rozwojowe w budowie prącia lub układu krwionośnego,
 • uczucie presji ze strony partnerki,
 • zbyt długa abstynencja seksualna.

Niestety wiele przyczyn tej dolegliwości jest ze sobą powiązanych. Wymagana jest więc dokładna diagnostyka. Mężczyźni czują ogromną presję społeczną, by sprawdzać się w wielu dziedzinach życia. To z kolei prowadzi do długotrwałego stresu. Nie pomagają w tym również partnerki, które są często mało wyrozumiałe w stosunku do mężczyzn. Brak rozmowy na ten temat i chęci pomocy jedynie pogłębia problem. Seksuolodzy apelują, by w takich sytuacjach być czujnym i jak najszybciej zgłosić się do lekarza po pomoc. W innym wypadku dolegliwość ta może stać się coraz bardziej uciążliwa.

Wina leży też po stronie zbyt małej ilości męskich hormonów płciowych lub złej diety. Mężczyźni cierpiący z powodu cukrzycy lub nadciśnienia częściej skarżą się na problem z erekcją. Współczesna medycyna pozwala znacznie lepiej poradzić sobie z tym problemem. Bardzo ważna jest odpowiednio rozpoczęta diagnostyka.

Fot. Toa Heftiba/Unsplash

Zaburzenia erekcji – leczenie

Na jakość i długość erekcji wpływają różne czynniki zdrowotne. By szybciej pozbyć się tego problemu, należy w pierwszej kolejności wykonać badania laboratoryjne.

Obejmują one:

 • ogólną morfologię krwi,
 • mocznik i kreatyninę – pomagają w wykrywaniu chorób nerek,
 • cholesterol i frakcje lipidowe – wykonywane pod kątem wykrycia chorób naczyniowych,
 • męski hormon TSH, LH, FSH oraz SHGB i prolaktyna – przyczyną powstania zaburzeń erekcji są nieprawidłowe wartości hormonów,
 • PSA – to badanie wykonywane jest w celu wykluczenia procesu chorobowego w gruczole krokowym. 

Zalecany jest również doppler. Jest to badanie ultrasonograficzne, które sprawdza przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. W ten sposób można potwierdzić albo wykluczyć patologie naczyniowe, takie jak przeciek żylny albo inne wady rozwojowe. Dzięki badaniom łatwiej jest sprawdzić, w czym tkwi problem i czy jest on związany z nieprawidłową budową naczyń lub niedostateczną ilością hormonów.

Niezbędne jest też badanie urologiczne, które sprawdza, czy nie nastąpił przerost gruczołu krokowego lub, czy nie występują nieprawidłowości anatomiczne, mające wpływ na erekcję.

Istnieją specjalistyczne kliniki zajmujące się leczeniem zaburzeń erekcji, które traktują ten problem kompleksowo.

Bardzo ważnym elementem jest też wizyta u psychologa lub seksuologa. Czasem problem z erekcją nie leży po stronie fizycznej lub nie jest związany ze złym działaniem układu hormonalnego, czy krwionośnego. Wielu mężczyzn wstydzi się przyznać przed partnerką, że ma problem natury emocjonalnej. 

Pozbycie się blokady emocjonalnej jest trudne, ale nie niemożliwe do wykonania. Ważna jest współpraca między obojgiem partnerów, dlatego na wizyty do seksuologa warto zapisać się razem z partnerką. Ukryte kompleksy, czy strach przed zbliżeniem mają swoje podłoże w przeszłości. Wspólna praca i zaangażowanie pomoże krok po kroku pozbyć się tej dolegliwości. Niezwykle istotne są rozmowy ze specjalistą oraz cierpliwość. W połączeniu z dbałością o dobry nastrój w sypialni, czy też zdrową dietę i sylwetkę, terapia da wymierne efekty.

Fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *