E-papierosy - wszystko, co warto o nich wiedzieć

E-papierosy - wszystko, co warto o nich wiedzieć

O e-papierosach zrobiło się ostatnio bardzo głośno w związku z akcyzą, która weszła w życie październiku 2020 roku. Do 1 maja 2021 roku producenci są zobowiązani do oznaczenia banderolami legalizacyjnymi liquidy z nikotyną, używane w e-papierosach. 

Obecnie wprowadzono tzw. okres przejściowy, który daje szansę na sprzedaż liquidów po „starych” cenach, jednak od maja wiele się w tej kwestii zmieni. Warto zapoznać się z tematem e-papierosów oraz dowiedzieć się, na czym polega wapowanie.

Czym są e-papierosy?

E-papierosy to urządzenia inhalacyjne z wkładem, których zadaniem jest zastępowanie klasycznych papierosów. Wkład ten ma postać roztworu inhalacyjnego, w skład którego wchodzi: glikol propylenowy, gliceryna, a także substancje aromatyzujące i nikotyna. Istnieją również roztwory bez nikotyny. W trakcie e-palenia waper (użytkownik e-papierosa) inhaluje liquid, który po podgrzaniu zamienia się aerozol, wdychany przez e-palacza.

Można wyróżnić dwa rodzaje zaciągania się e-papierosem: DL – Direct lung – użytkownik zaciąga się e-papierosem bezpośrednio do płuc i MTL – Mouth to lung – zaciąganie się z ust do płuc, jak to jest w przypadku papierosów analogowych.

Budowa e-papierosów

E-papierosy składają się z: atomizera, do którego wlewamy liquid, grzałki z watą (bawełną), która nasącza się liquidem (co pozwala na transport płynu na grzałkę), obudowy z wbudowanym akumulatorem bądź miejscem na wymienny akumulator oraz ustnika.

Rodzaje e-papierosów

Wśród e-papierosów można wyróżnić różne rodzaje urządzeń.

Są nimi:

Mody 

Są to urządzenia zazwyczaj zasilane za pomocą ogniw (akumulatorów) wysokoprądowych o różnej pojemności, z funkcją regulacji mocy palenia. Akumulatory są wymienne i możliwe do ładowania. 

Mody dzielimy na mechaniczne, czyli bez zabezpieczeń elektronicznych, zalecane dla użytkowników zaawansowanych, znających prawo Ohma, oraz elektroniczne, z funkcjami zabezpieczającymi oraz możliwością regulacji mocy (ustawienie mocy, która oddziałuje na grzałkę, podgrzewającą liquid). Mody umożliwiają samodzielne wykonywanie grzałki z drutu oporowego oraz bawełny.

Pody

E-papierosy w formie nieco mniejszej od modów, składające się z wbudowanej baterii oraz atomizera w formie kartridża, który napełniamy płynem. W przeciwieństwie do modów, pody nie mają możliwości zamontowania własnoręcznie wykonywanych grzałek, można je kupić jako gotowe produkty w sklepach z e-papierosami.

Stick

Mniej popularny i częściowo wycofany ze sprzedaży rodzaj e-papierosa, który przypomina swoim kształtem długopis, posiada parownik z wymiennymi zespołami grzewczymi oraz ustnikami. Źródłem zasilania jest niewymienny akumulator, wbudowany w obudowę, wyposażoną w przycisk do aktywacji urządzenia.

E-papierosy a zdrowie

Badania nad wpływem e-papierosów na zdrowie były prowadzone przez prof. Andrzeja Sobczaka ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w latach 2009–2010. Stwierdził on, że e-papierosy są znacznie mniej szkodliwe od papierosów tradycyjnych. Nie zawierają substancji smolistych oraz szkodliwego kleju, używanego zarówno do mocowania filtru, jak również bibuły. 

Potwierdza również tezę, że negatywne skutki palenia e-papierosów są znacznie mniejsze, niż w przypadku papierosów analogowych, aby jednak stwierdzić jakiego rodzaju mogą być to skutki, potrzeba długoletnich badań naukowych na różnych grupach społecznych. Wielu palaczy stwierdza, że po rzuceniu zwykłych papierosów i przejściu na e-papierosy znacznie poprawił się ich stan zdrowia, zmniejszył się kaszel, duszności. Poprawił się za to węch i odczuwanie smaku. Co ważne, w przypadku e-papierosów istnieje możliwość całkowitego zrezygnowania z liquidów z zawartością nikotyny, a to właśnie ona jest czynnikiem uzależniającym.

Liquidy mogą mieć moc (zawartość nikotyny):

  • 4 mg/ml,
  • 6 mg/ml,
  • 8 mg/ml,
  • 11 mg/ml,
  • 14 mg/ml.

Użytkownik e-papierosa może samodzielnie decydować o tym, o jakiej mocy liquid będzie przez niego inhalowany. Nałogowi palacze często również przechodzą na płyny o zawartości 0 mg nikotyny. Lubią inhalacje, ponieważ odciąga ich ona od zgubnego nałogu papierosowego. To skuteczna terapia behawioralna, która pomaga na zawsze rzucić palenie.

Zdjęcie główne: lindsayfox/pixabay.com

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *